Çözüldü R5 5600 + RTX3080 hafif darboğaz yapıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

6monthpeek

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 7 5800x3D

ASUS ROG STRIX RTX3080

MSI B550M Gaming Edge Wi-Fi

KINGSTON KF432C16BB1A/16 16Gb DDR4 3200Mhz

CORSAIR RM750

ASUS ROG SWIFT PG259QN

LENOVO LEGION K500 Klavye

LOGITECH G PRO X SUPERLIGHT + RAZER Deathadder V2

HyperX Fury S Speed Edition Medium Pad

XIGMATEK VENOM X Kasa
Meslek
Muhasebe
RAM
3000 mhz 8x2 CL16
SSD veya HDD modeli
Samsung 860 EVO
Ekran kartı
RTX3080
Anakart
MSI MAG B550 GAMING EDGE WIFI
İşlemci
Ryzen 5 5600
Bu sorunu cidden tam olarak nasıl aşabilirim? Ultra grafikte oyun oynarken hissediyorum veya tam aksine düşük grafiklerde Valorant oynarken oyundaki dropu hissedebiliyorum. Bu sorunun önüne geçmenin iki yolu geldi: Monitör yükseltmek veya işlemciyi yükseltmek.

Ek not: 360 Hz monitör kullanıyorum.

Alternatif çözüm olabilecek fakat sayın Technopat deneyimli arkadaşlarıma danışmadan girişmek istemediğim konu: işlemciye overclock.

Çözüm
Benim bildiğim Hz ve FPS'ı sabitlemek gerekiyor yırtılmaların olmaması için.
Dediğiniz doğru fakat dediğim gibi ben 360 hertz monitör kullanıyorum. Bu da özel durumlardan birisini yaratıyor. Bencilce fakat dilediğim gibi ultrada hikayeli oyunlar oynayıp aynı zamanda fps oyunlarındaki rekabette başarılı olmak istiyorum. Bu yüzden bu darboğazın etkilerini görüyorum.

Yeterli.

G-Sync yada FreeSync açabilirsin. Yeterli olur PSU.
G-Sync aktif olarak kullanıyorum. 🙏

MSI B550 Gaming Edge Wi-Fi anakartın BIOS'una girdim ve Game Boost özelliğini etkinleştirerek biraz da olsa işlemciye overclock uyguladım. GPU ve CPU kullanımında bir düzelme oldu fakat Ultra grafikteki oyunlarda +90 kare hızında işlemci kullanımının çok fazla olduğunu tespit ettim. Ben 360 Hertz monitör kullandığım için 100 kare hızı altındaki her şey benim gözüme kasma etkisi yaratıyor. Bu da 360 Hertz'in getirmiş olduğu dezavantajlardan bir tanesidir.

Test Ettiğim Öncelikli Oyunlar
Valorant Nvidia Reflex On+Boost / En Düşük Grafik
Black Desert Online 1080p Ultra / Remastered / Nvidia Denetim Masası Kalite Odaklı Ayarlar

Ek
Overclock sonrası Valorant'ta yapmış olduğum testlerde FPS dropunun azaldığını tespit ettim. Durumun temeline baktığımızda Valorant'ta zaten bir optimizasyon sorunu var. Özellikle Harbor, Viper ve Sage'in yetenekleri kullanılırken kare hızında azalma yaşamayan oyuncu neredeyse yok.

Kararım
Daha güçlü bir işlemci ile oyunlarımı hem Ultra da hem de 1080P'de darboğaz sıkıntısını gider miş olacağıma inanıyorum. Ryzen 7 5800x3D satın almaya karar verdim. Bu işlemci ile umuyorum ki birçok sorunum çözülür.
5800x3D harici alternatifimiz mevcut mu? Kesinlikle oyun odaklı olmasına özen gösteriyorum. Monitörümü seviyorum aslında keşke 2k'ya geçebilseydim fakat FPS oyunlarını hard oynadığım için 2k çözünürlüğün beni bozmasından da korkuyorum.

Overclock % olarak darboğazımı ne kadar azaltabilir? Fuma Sytche 2 soğutucum mevcut ve soğutmada baya başarılı.

Son düzenleme:
5800x3D harici alternatifimiz mevcut mu? Kesinlikle oyun odaklı olmasına özen gösteriyorum. Monitörümü seviyorum aslında keşke 2k'ya geçebilseydim fakat FPS oyunlarını hard oynadığım için 2k çözünürlüğün beni bozmasından da korkuyorum.

Overclock % olarak darboğazımı ne kadar azaltabilir? Fuma Sytche 2 soğutucum mevcut ve soğutmada baya başarılı.
Hocam sadece oyun içinse 5800x3D fiyatıyla bütün işlemcileri tokatlıyor.

5800x3D harici alternatifimiz mevcut mu? Kesinlikle oyun odaklı olmasına özen gösteriyorum. Monitörümü seviyorum aslında keşke 2K'ya geçebilseydim fakat FPS oyunlarını hard oynadığım için 2K çözünürlüğün beni bozmasından da korkuyorum.

Overclock % olarak darboğazımı ne kadar azaltabilir? Fuma sytche 2 soğutucum mevcut ve soğutmada bayağı başarılı.

Daha üst bir işlemci isterseniz anakart değişmeniz gerek. R7 7800x3D bekleyebilirsiniz.

Hafif darboğaz neden sizi rahatsız ediyor ki FPS drop yiyorsaniz sabitleyin FPS'i.
360 hz monitör kullandığım için 60 fps'teki yırtılmaları net şekilde hissedebiliyorum. Ayrıca yüksek elolarda oynanan fps oyunlarında fps sabitlemek mantıklı bir hamle değil. Bir fps oyununda kare hızınız ne kadar yüksek olur ise oyun içi performansınız bir o kadar daha iyi olur.

R7 5800X3D'ye geçtiğimde 750 watt yeterli olur mudur?

360 Hz monitör kullandığım için 60 FPS'teki yırtılmaları net şekilde hissedebiliyorum. Ayrıca yüksek elolarda oynanan FPS oyunlarında FPS sabitlemek mantıklı bir hamle değil. Bir FPS oyununda kare hızınız ne kadar yüksek olur ise oyun içi performansınız bir o kadar daha iyi olur.

R7 5800x3D'ye geçtiğimde 750 watt yeterli olur mudur?

MSI B550 Gaming Edge Wi-Fi / R7 5800x3D'ye yeterli olmaz mı?

Yeterli.

360 Hz monitör kullandığım için 60 FPS'teki yırtılmaları net şekilde hissedebiliyorum. Ayrıca yüksek elolarda oynanan FPS oyunlarında FPS sabitlemek mantıklı bir hamle değil. Bir FPS oyununda kare hızınız ne kadar yüksek olur ise oyun içi performansınız bir o kadar daha iyi olur.

R7 5800x3D'ye geçtiğimde 750 watt yeterli olur mudur?

Dediğiniz doğru fakat dediğim gibi ben 360 hertz monitör kullanıyorum. Bu da özel durumlardan birisini yaratıyor. Bencilce fakat dilediğim gibi ultrada hikayeli oyunlar oynayıp aynı zamanda fps oyunlarındaki rekabette başarılı olmak istiyorum. Bu yüzden bu darboğazın etkilerini görüyorum.

Yeterli.

G-Sync aktif olarak kullanıyorum. 🙏

MSI B550 Gaming Edge Wi-Fi anakartın BIOS'una girdim ve Game Boost özelliğini etkinleştirerek biraz da olsa işlemciye overclock uyguladım. GPU ve CPU kullanımında bir düzelme oldu fakat Ultra grafikteki oyunlarda +90 kare hızında işlemci kullanımının çok fazla olduğunu tespit ettim. Ben 360 Hertz monitör kullandığım için 100 kare hızı altındaki her şey benim gözüme kasma etkisi yaratıyor. Bu da 360 Hertz'in getirmiş olduğu dezavantajlardan bir tanesidir.

Test Ettiğim Öncelikli Oyunlar
Valorant Nvidia Reflex On+Boost / En Düşük Grafik
Black Desert Online 1080p Ultra / Remastered / Nvidia Denetim Masası Kalite Odaklı Ayarlar

Ek
Overclock sonrası Valorant'ta yapmış olduğum testlerde FPS dropunun azaldığını tespit ettim. Durumun temeline baktığımızda Valorant'ta zaten bir optimizasyon sorunu var. Özellikle Harbor, Viper ve Sage'in yetenekleri kullanılırken kare hızında azalma yaşamayan oyuncu neredeyse yok.

Kararım
Daha güçlü bir işlemci ile oyunlarımı hem Ultra da hem de 1080P'de darboğaz sıkıntısını gider miş olacağıma inanıyorum. Ryzen 7 5800x3D satın almaya karar verdim. Bu işlemci ile umuyorum ki birçok sorunum çözülür.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı