Çözüldü R5 5600 RX 6600 Sistem Aniden Kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ernnyildiz

Centipat
Zamanında APU olarak kullandığım sistemi geliştirmek adına işlemci ve ekran kartı aldım. Bu bileşenlerin montajını başarılı bir şekilde gerçekleştirdim ve ardından bilgisayarımı açtım. İlk açılışta yeni aldığım parçaların sürücülerini güncelleme işlemini tamamladım ardından bilgisayarımı kapattım fakat kapatırken bilgisayarım kendisini yeniden başlatıyordu. Bu olayı birkaç kez art arda yaşamaya devam ettim ve ardından Windows içi ayarlardan çözüm yoluna ulaştım şimdilik. Bu çözümden sonra bilgisayarda test amaçlı oyun açtım 20-30 dakika sorunsuz geçti. Bir sonraki test için bilgisayarımı açıp oyunlara girerken aniden bilgisayar kapandı ve bu 2 kere oldu. Yok mudur bir çözümü?
Bilgisayar parçalarım şu şekilde:
  • CPU: AMD Ryzen 5 5600 (overclocksuz)
  • Mbo: ASUS Prime A320M-E
  • RAM: Kingston 2x8GB 2600MHz.
  • GPU: Sapphire RX 6600.
  • HDD: Seagate 7200RPM 2TB.
  • SSD: Kingston A400 240GB.
  • Kasa: Aerocool AE Aero1fr aeroone.
  • PSU: Aerocool 500W.

Çözüm
PSU yeterli gelmiyor ayrıca kalitesiz ve sertifikası da yok. PSU satın almanızı öneririm tabiki önce min 650W bir PSU ile denerseniz iyi olur.
Sıvı soğutma ve kule fan kullanmıyorsan eğer. Standart stok fandan kaynaklı,işlemcin ısınıp kendini kapatıyor ve güvenliğe alıyor olabilir. Benim başıma geldi. Sıvı soğutma aldım sorun çözüldü. Kule fan da olur. Afterburner uygulamasını yükle ve CPU sıcaklığını kontrol et. 5600 olan bir işlemci stok fan kurtarmayabilir. Yaşadım

Zamanında APU olarak kullandığım sistemi geliştirmek adına işlemci ve ekran kartı aldım. Bu bileşenlerin montajını başarılı bir şekilde gerçekleştirdim ve ardından bilgisayarımı açtım. İlk açılışta yeni aldığım parçaların sürücülerini güncelleme işlemini tamamladım ardından bilgisayarımı kapattım fakat kapatırken bilgisayarım kendisini yeniden başlatıyordu. Bu olayı birkaç kez art arda yaşamaya devam ettim ve ardından Windows içi ayarlardan çözüm yoluna ulaştım şimdilik. Bu çözümden sonra bilgisayarda test amaçlı oyun açtım 20-30 dakika sorunsuz geçti. Bir sonraki test için bilgisayarımı açıp oyunlara girerken aniden bilgisayar kapandı ve bu 2 kere oldu. Yok mudur bir çözümü?
Bilgisayar parçalarım şu şekilde:
  • CPU: AMD Ryzen 5 5600 (overclocksuz)
  • Mbo: ASUS Prime A320M-E
  • RAM: Kingston 2x8GB 2600MHz.
  • GPU: Sapphire RX 6600.
  • HDD: Seagate 7200RPM 2TB.
  • SSD: Kingston A400 240GB.
  • Kasa: Aerocool AE Aero1fr aeroone.
  • PSU: Aerocool 500W.

O PSU'ya böyle bir donanımı nasıl emanet ettiniz bilmiyorum hocam.
Yenisini alana kadar kullanmamanızı tavsiye ederim.
Bu ikisinden birini tercih edebilirisiniz.
Ayrıca HDD de bu soruna yol açabilir. Yaşamış biri olarak değiniyorum

O PSU'ya böyle bir donanımı nasıl emanet ettiniz bilmiyorum hocam.
Yenisini alana kadar kullanmamanızı tavsiye ederim.
Bu ikisinden birini tercih edebilirisiniz.
Ayrıca HDD de bu soruna yol açabilir. Yaşamış biri olarak değiniyorum.

Yeni bir PSU şart gibi gözüküyor. Ekran kartı ve işlemciden dolayı borç yüküm biraz fazla. En ucuz ve alabileceğim PSU Xigmatek 650W 80+ ve sizin sunduğunuz PSU'lar. Aralarından birini seçip yoluma devam edeceğim sanırım.

Yeni bir PSU şart gibi gözüküyor. Ekran kartı ve işlemciden dolayı borç yüküm biraz fazla. En ucuz ve alabileceğim PSU Xigmatek 650W 80+ ve sizin sunduğunuz PSU'lar. Aralarından birini seçip yoluma devam edeceğim sanırım.

Eğer çok bütçeniz yoksa FSP'yi tercih edebilirsiniz hocam.

Sıcaklık biraz kuşkulandırmadı değil. İşlemciyi %100 test etmekten kastınız tam yükte kullanmak mı yoksa sıcaklık değerlerini baştan sona kontrol etmek mi?
Cpu-Z tarzında programlarla işlemciyi test ederken sıcaklık değerine bakın hocam.
Örnek 5-6 dakika çalıştırmanız yeterli.

Yeni konular

Geri
Yukarı