R5 5600 - RX 6600 sistem elektrik faturasına ne kadar yansır?

burakbcr

Picopat
Daha fazla  
Bilgisayarımı aldım 4 gündür kullanıyorum parçalarım.
Ryzen 5 5600.
Sapphire RX 6600.
Gigabyte A520M k v2.
Xpc 8 GB 3200MHz DDR4 RAM 2X.
Crucial P3 500GB M.2 SSD (500 ya da 512 unuttum şu an 😅)
NZXT C550 PSU.
Bitifenix apollo Gaming kasa.

Merak ettiğim şey bu bilgisayar ne kadar elektrik yakıyor, faturaya ne kadar yansır? Günde 7 8 saat Valorant Minecraft oynuyoruz annem oyna boş ver sen niye karışıyorsun faturaya ben öderim diyor ama ben çok gelmesini istemiyorum. Sizce oynadığım saatleri azaltmam mı lazım?
Monitörüm ASUS'un VP249 modeli, monitörümün ne kadar elektrik kullandığını nereden öğrenebilirim? Bunların hepsinin 1 ay içerisinde kullandığı elektriğin miktarını hesaplayan bir uygulama site falan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen 5 5600.
Sapphire RX 6600.
Gigabyte A520M k v2.
NZXT C550 PSU.

Merak ettiğim şey bu bilgisayar ne kadar elektrik yakıyor, faturaya ne kadar yansır? Günde 7 8 saat Valorant Minecraft oynuyoruz annem oyna boş ver sen niye karışıyorsun faturaya ben öderim diyor ama ben çok gelmesini istemiyorum. Sizce oynadığım saatleri azaltmam mı lazım?
Monitörüm ASUS'un VP249 modeli, monitörümün ne kadar elektrik kullandığını nereden öğrenebilirim? Bunların hepsinin 1 ay içerisinde kullandığı elektriğin miktarını hesaplayan bir uygulama site falan var mı?

Saatlik 2-3 TL yakar.

Ryzen 5 5600.
Sapphire RX 6600.
Gigabyte A520M k v2.
NZXT C550 PSU.

Saat basi 1TL civari.

Hocam yanlışınız var bu çocuk çok oynadığı için limitin üstüne çıkabilme olasılığı yüksek bu yüzden o fiyattan fazladır.
5600 140w max.
RX6600 140w max.
Kalan sistem de en fazla 80 watt desek

PC tam yukte 360 watt

Monitor tam parlaklikta 70w desek

430 watt

Yani 2 saatte 1KWh bile etmiyor.

Kwh en pahali 2 TL.

Her turlu Saatte 2 tlnin altinda. Ki bilgisayar her saniye tam yukte calismaz. Ortalam saatte 30-50 kuruş yakar.

5600 140W Max.
RX6600 140W Max.
Kalan sistem de en fazla 80 watt desek.

PC tam yukte 360 watt.

Monitor tam parlaklikta 70W desek.

430 watt.

Yani 2 saatte 1kWh bile etmiyor.

kWh en pahali 2 TL.

Her turlu saatte 2 TL'nin altinda. Ki bilgisayar her saniye tam yukte calismaz. Ortalam saatte 30-50 kuruş yakar.

Minecraft oynarken ekran kartı ve işlemci Max %40 görüyor oda zorlarsam Valorant'ta ekran kartı %70 100 arası kullanıyor Valorant 4 saat mibecraft 3 4 saat falan oynuyorum bir de 240kWh üstü 2.26 TL yapıyordu galiba 240 altındaki 1.48 TL'den hesaplanıyor.

Minecraft oynarken ekran kartı ve işlemci Max %40 görüyor oda zorlarsam Valorant'ta ekran kartı %70 100 arası kullanıyor Valorant 4 saat mibecraft 3 4 saat falan oynuyorum bir de 240kWh üstü 2.26 TL yapıyordu galiba 240 altındaki 1.48 TL'den hesaplanıyor.
Yani hocam biraz masraf oluyor da yine size kalmis tabii ailenizi dusunmeniz cok iyi bir sey ancak o kadar bilgisayar almissiniz, ailenizde zaten sizin icin aliyor o elektrigi.

Yani hocam biraz masraf oluyor da yine size kalmis tabii ailenizi dusunmeniz cok iyi bir sey ancak o kadar bilgisayar almissiniz, ailenizde zaten sizin icin aliyor o elektrigi.
hesapladım aylık 120 tl yapıyor valorant ve minecraft tan 2 şer saat azaltsam 70 80 tl yapıyor bence bu fiyat iyi zaten okulum daha belli değil yazın çalışmamı istemiyorlar eğer açık öğretime geçersem işe başlicam elektrik internet kira bende olcak😁
(120 tl de iyi eski bilgisayarım google girmeme rağmen eski olduğundan 200 tl fln getiriyordu)

ve 7 8 saat dediğime bakmayın böyle düzenli birşeyim yok bazen 1 saat bile çalıştırmadığım oluyor

Yeni konular

Geri
Yukarı