R5 5600 RX 6650 XT görüntü vermiyor

Luna Facies

Hectopat
Merhaba, öncelikle sistem şu şekilde:

R5 5600 işlemci.
RX 6650 XT ekran kartı.
Gigabyte B450 SH2 anakart.
Corsair Vengeance 2x8 RAM.

RGB kasa fanları ve kule tipi işlemci soğutucunun fanları dönüyor yani anakarta güç geldiği kesin fakat ekran kartının fanları dönmüyor. Tek tek ekran kartını çıkardım, RAM'leri çıkardım, işlemci soğutucuyu çıkardım ve hiçbir şey değişmedi.

Asıl garip bulduğum şey bilgisayarı açtıktan sonra kapatamıyor olmam. Güç kaynağının Switch'ini kapatmam gerekiyor, tekrar Power tuşuna bastığımda veya basılı tuttuğumda hiçbir şey olmuyor. Sorun ne olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart BIOS'u güncel mi, ilk şart bu. Değilse eski nesil bir işlemci ile güncelleme yapmak gerekiyor.

Evet hocam. BIOS güncellemesi de yapıp deneyin.

Aynen öyle hocam. Güncel BIOS ile sıkıntı olmaz.

Aynen öyle hocam. Güncel BIOS ile sıkıntı olmaz.

Hocam, sanırım çok yanlış bir şey yaptım.

BIOS güncelliyordum yüzde 100 oldu bilgisayar kapandı 1 dk filan geçti, ben de açayım bari bitmiştir dedim. Şimdi aynı şekilde görüntü alamıyorum ara sıra ekran kartı fanları dönüyor bir süre sonra duruyor.

Ne yapacağım?

Doğru bir şekilde yapıldı ise olması gerekir. Resetleyip deneyin. Fişten çekin ve BIOS pilini söküp 10 dakika sonra takıp deneyin.

Doğru bir şekilde yapıldı ise olması gerekir. Resetleyip deneyin. Fişten çekin ve BIOS pilini söküp 10 dakika sonra takıp deneyin.

Son sürümü indirdim ona güncelledim direk hocam.

Sanırım açmamam gerekiyordu kendi açılana kadar.

Hocam, sanırım anakartı mahvettim. Ben bu R5 1600'ü soğutucusuz takmıştım 5-10 dakikadan bir şey olmaz diye ve sanırım sıcaklıktan dolayı bilgisayar aniden kapandı ve BIOS Update yüzde 80 civarında kesildi. Çünkü ben de göz ucuyla daha vardı bir anda kapandı diye düşünmüştüm.

Ne yaptıysam olmuyor BIOS pilini çıkardım 10 dakika bekledim, clear CMOS var 4 pinli mi 2 pinli mi anlamadım 2 pini temas ettirerek de denedim 4 pini de denedim hiçbir şey değişmiyor. Yapabileceğim hiçbir şey yok mu tamirci filan mı aramalıyım?

Son düzenleme:
Hocam, R5 5600 için BIOS güncellemesi lazımdı. Eski işlemciyi soğutucu olmadan takmanız iyi olmamış. İşlemciye bir şey olduğunu sanmıyorum, kendini kapatmıştır fakat BIOS'un tekrar yazılması gerekiyor. Bunu yapan yerler var. En kötü ihtimalle servisi halleder.

Geri
Yukarı