R5 5600 sistem oyunda 95 derece oluyor

Hocam 1 adet vidanın tam sıkılmamış olması bile bu dereceye çıkmış olmasına sebep olabilir. Ayrıyeten bence stok fan + kötü hava sirkülasyonu + termal macun gibi geldi. Çünkü ben de aynı işlemciyi aynı soğutucu ile kullandım.

Termal macun olayi da soyle oldu ben PC'yi kurulmsuz aldim PC geldiginde islemciye macun surulmustu ama cok anlamadigim icin bir abime biraktim

Termal macun olayi da soyle oldu ben PC'yi kurulmsuz aldim PC geldiginde islemciye macun surulmustu ama cok anlamadigim icin bir abime biraktim.

Sorunu termal macun veya soğutucu masrafına girmeden çözebilirsiniz. Tabii size kalmış.

Yapman gereken şeyler şunlar. Net çözüm.
1-BIOS'a girip işlemci hızını artık kaçsa 3. 00'e falan çekmen.

2-BIOS'tan işlemci çekirdek voltajını deneme yanılma yolu ile küçük değerler ile düşürüp sıcaklık kontrol yapmak.
Eğer bunları yaparsan oyunda Max 70 derece alır.

Hocam her işlemcinin değerleri farklı olur bende boşta 80 derece alıyordu. Montajı 10 kez kontrol ettim. Soğutucuya Boşuna 600 1000 TL vermeye ihtiyaç bulmadan undervolt yaptım hızını düşürdüm artık oyunda Max 65 derece alıyorum.
5600 gibi bir işlemcide hız düşürmek süper bir çözüm.

Dediginiz BIOS ayarlarini yaparsam performans dususu yasar miyim?
Yaşarsınız.

Yapman gereken şeyler şunlar. Net çözüm.
1-BIOS'a girip işlemci hızını artık kaçsa 3. 00'e falan çekmen.

2-BIOS'tan işlemci çekirdek voltajını deneme yanılma yolu ile küçük değerler ile düşürüp sıcaklık kontrol yapmak.
Eğer bunları yaparsan oyunda Max 70 derece alır.

Hocam her işlemcinin değerleri farklı olur bende boşta 80 derece alıyordu. Montajı 10 kez kontrol ettim. Soğutucuya Boşuna 600 1000 TL vermeye ihtiyaç bulmadan undervolt yaptım hızını düşürdüm artık oyunda Max 65 derece alıyorum.
Sadece PBO + Curve Optimizer'dan Negative -30 yaparak denemiş miydiniz?

Mesela ben ilk başta hızını 3'e çektim. 3.5 yapınca 10FPS fark etti ve 10 derece arttı size kalmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı