R5 3600 oyunda 95 derece oluyor

TestereÖmer

Hectopat
R5 3600 işlemcim var ve ne zaman grafikleri bilgisayarı az da olsa zorlayacak oyunlara girsem işlemci sıcaklığı 90-95 derecelerde geziyor. Bende tedirgin olup biraz bakayım dedim. Şu an elimdeki soğutucu Apache Plus (evet kötü biliyorum ama şu an yenisini alamam). Bende yenisini henüz alamayacağım için undervolt yapabilir miyim diye düşündüm. HWiNFO'yu yükleyip baktım ama işlemci zaten kendiliğinden 1.025v de dolaşıyor, video veya rehberde gördüğüm herkes 1.40'lardan 1.20ye düşürünce şaşırdım. Benim işlemcimde mi bir sorun var acaba? Şimdiden yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.

1676717166638.png

Son düzenleyen: Moderatör:
R5 3600 işlemcim var ve ne zaman grafikleri bilgisayarı az da olsa zorlayacak oyunlara girsem işlemci sıcaklığı 90-95 derecelerde geziyor. Bende tedirgin olup biraz bakayım dedim. Şu an elimdeki soğutucu Apache Plus (evet kötü biliyorum ama şu an yenisini alamam). Bende yenisini henüz alamayacağım için undervolt yapabilir miyim diye düşündüm. HWiNFO'yu yükleyip baktım ama işlemci zaten kendiliğinden 1.025v de dolaşıyor, video veya rehberde gördüğüm herkes 1.40'lardan 1.20ye düşürünce şaşırdım. Benim işlemcimde mi bir sorun var acaba? Şimdiden yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.

Eki Görüntüle 1673556

Ben kendim UV yaparak 1.1vye kadar düşürdüm. İşlemci zaten farklı değerlerde voltaj çeker. Maksimum voltajı ayarlarsınız aslında. İsterseniz deneme yanılma yaparak UV yapabilirsiniz ama önce BIOS'tan CPB kapatın. Eğer hala sıcaklıklar çok yüksekse UV yapın.

Kasanın hava akışı nasıl? Termal macun yeniledin mi?

Kasa NZXT H510 Elite.
Bilgisayarı alalı 1 yıl olacak, hayır yenilemedim.

Ben kendim UV yaparak 1.1vye kadar düşürdüm. İşlemci zaten farklı değerlerde voltaj çeker. Maksimum voltajı ayarlarsınız aslında. İsterseniz deneme yanılma yaparak UV yapabilirsiniz ama önce BIOS'tan CPB kapatın. Eğer hala sıcaklıklar çok yüksekse UV yapın.

Benimki niye otomatik 1.02vlerde dolaşıyor ben onu anlamadım şimdi yine 1.1v yaparsam sıcaklıklar düşer mi yoksa artar mı?

Kasa NZXT H510 Elite.
Kasanız da bir problem yok, fakat kullandığın soğutucunun stok soğutucudan hiç bir farkı yok.

Termal macun yenilemesi yapmadıysan yüksek ısı yüzünden kurumuştur zaten. 6 ay veya 1 yılda bir yenilenmesi şart.

Kaliteli bir termal macun alıp düzgün bir şekilde sürersen bayağı bir düşer sıcaklık. 85 dereceden sonra her işlemci voltaj ve frekans düşürür normal yani.

Macun olarak bunu al, kasanın yan tarafını da açık tut o şekilde dene.

Kasa NZXT H510 Elite.

Benimki niye otomatik 1.02vlerde dolaşıyor ben onu anlamadım şimdi yine 1.1v yaparsam sıcaklıklar düşer mi yoksa artar mı?

Hocam işlemci boştayken az güç gerektiği için düşük voltaj çekiyor. Yük altındayken ise artıyor değerler. Genelde de ihtyiacından fazla voltaj çekiyor işlemci yük altında. UV yaparak işlemicin en fazla ne kadar voltaj çekeceğini belirliyorsunuz. Bu sayede işlemci yük altında ihtiyacından fazla güç çekmiyor ve gereğinden fazla ısınmıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı