R5 5600 sistemde bazı oyunlarda anlık takılma oluyor

İşlemci değişimleri sırasında format attın mı?
Hayır atmadım.
İşlemci sıcaklıktan dolayı undervolt'a gidiyor olabilir. Drop yediğiniz anlarda işlemcinin çekirdek sıcaklıklarını kontrol eder misiniz?
Bu akşam izliyor olacağım. Dönüş yaparım akşam. Teşekkürler. Şu ana kadar gözlemlerime göre boşta 50 küsürlerde oyunu açtığım 5 dakika içerisinde 70 küsür sonrasında sıcaklık yükselmeye devam ediyor. Dün GTA 5’te maalesef 84 85 87 gibi değerlere ulaştı. Ama dediğiniz gibi tam drop yaşandığı esnada da dikkatle bakarım.
GTA 5'te problem var hocam fazla FPS alınca oyun motorunun sınırlarını zorlayınca FPS düşmesi giriyor. FPS'i GTA 5'te 120'ye sınırlandırıp deneyin. Control için bir şey diyemiyorum. İşlemcinin sıcaklığından dolayı throttle oluyor olabilir.
vsync etkinleştirmem yeterli olur mu? Monitörüm 75 Hz o yüzden sabit 75te kalıyor.
O soğutucu ile çok ısınacağını sanmam hocam.
Daha soğutucu gelmedi. Gelince umarım işlemci sıcaklığı probleminden kurtulurum.

Hayır atmadım.

Bu akşam izliyor olacağım. Dönüş yaparım akşam. Teşekkürler. Şu ana kadar gözlemlerime göre boşta 50 küsürlerde oyunu açtığım 5 dakika içerisinde 70 küsür sonrasında sıcaklık yükselmeye devam ediyor. Dün GTA 5’te maalesef 84 85 87 gibi değerlere ulaştı. Ama dediğiniz gibi tam drop yaşandığı esnada da dikkatle bakarım.

vsync etkinleştirmem yeterli olur mu? Monitörüm 75 Hz o yüzden sabit 75te kalıyor.

Daha soğutucu gelmedi. Gelince umarım işlemci sıcaklığı probleminden kurtulurum.
Kurtulursun.

Merhaba. RX 6900 XT ekran kartım var. Daha önce Ryzen 5 1600 kullanıyordum. Daha sonra ekran kartımı besleyemediği için Ryzen 5 5600 satın aldım. İşlemci sıcaklığım arttı onun için soğutucu sipariş ettim umarım o sorun çözülecek fakat önceki işlemcimde yaşamadığım bir şey yaşamaya başladım. GTA 5 ve Control oyunlarında saliselik takılmalar gerçekleşiyor. Bazen üst üste oluyor bazen belirli aralıklarla bazen uzun süre olmuyor. 1600 ile böyle bir şey yaşamıyordum sadece besleme sıkıntısı olduğu için FPS'im daha düşük oluyordu. Sizce sorun ne olabilir? Çözüm önerileriniz varsa belirtirseniz sevinirim. Bu arada işlemci için aldığım soğutucu bu. Yine buradan yardım istemiştim ve bir arkadaşımız önermişti. Belki bununla ilgilide yorum yapmak isteyen olursa diye sonda bahsedeyim dedim.

Ürün linki: FAN PERFORMAX GAMING PERFAN-120-H HAVA CPU SOĞUTUCU
Hocam aynı sorunu bende yaşadım işlemcimi ram ve ekran kartımı değiştirdikten sonra gta5 de çok takılmalar yaşıyordum işlemcim ryzen9 5900x ekran kartim rx 6900xt
Sorunu format atmakta buldum ve gerçekten düzeldi. Format atmadan önce oyunu sildim yükledim vs ama bir türlü düzelmedi. Son çare format atınca düzeldi. Windows 11 de bu sorunu yaşıyordum şuan 10 kullanıyorum

Hayır atmadım.

Atman yararına olur. Ayrıca win11 kullanmanı tavsiye etmem.

Atman yararına olur. Ayrıca win11 kullanmanı tavsiye etmem.

Olabilir aslında. Benim sistemimde Win11 vardı, sistemim oyunlarda milisaniyelik stutterlıyordu, Win10'a geçtim azaldılar. Ama yinede formattan önce drop yediğiniz anlarda çekirdek sıcaklıklarını kontrol edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı