R5 5600 sistemde bir süre sonra görüntü gidiyor

Daha fazla  
Öncelikle sistemimi belirteyim;
AMD Ryzen 5 5600.
ASUS Radeon RX 6700 XT Dual 12 GB.
16 GB RAM.
500 GB M.2 SSD.

Daha önce yaşamadığım bir durum. Son zamanlarda bilgisayarı 15 20 dk açık bıraktıktan sonra görüntü gidiyor, kasanın ışıkları hala yanıyor, fanlar olması gerektiği şekilde çalışmaya devam ediyor. Discord üzerinden arkadaşlarımla konuşurken bu sorunu yaşarsam görüntü kaybının ardından ilk 20 saniye civarı beni duyabiliyorlar, lakin sonrasında benden ses alamıyorlar, sesim onlara gitmiyor yani. Lakin ben onları duyabiliyorum, aynı şey oyunlar ve diğer programlar için de geçerli, görüntü gitse dahi YouTube üzerinden ses alabiliyorum. Görüntü kaybını bir kere yaşadığımda kasayı fiziksel düğmeden kapa aç yapmadan sorunu düzeltemiyorum.

BIOS'um 2023 sürümüne güncel, zaten kasayı topladığımda (yaklaşık iki hafta oluyor) ilk iş BIOS'u güncelledim. Aynı şekilde sürücülerim yüklü, Aygıt Yöneticisi'nden baktığımda sürücülerin güncel olduğu yanıtını alıyorum. Isınma vs. olduğunu sanmıyorum, AMD yazılımı üzerinden oyun esnasında ısı ve FPS sürekli olarak takibimin altında zaten. Görüntü kaybı yaşadığım sırada ekran kartının ısısı en fazla 70 derece seyrediyor. Ekranım kasaya HDMI dönüştürücü olmadan, tek kablo ile takılı. Ekranda sorun olduğunu sanmıyorum ki zaten ekranı da kasa ile beraber yeni aldım. Daha önce kullandığım laptop bilgisayarıma bağladığımda sorun çıkartmıyor.

Son olarak Windows 11 Pro kullanıyorum, kurulum için ISO dosyasını orijinal siteden USB'ye yazdırıp o şekilde kurduk. İnternette konuyu bir iki gündür enine boyuna taradım fakat herhangi bir çözüme ulaşabilmiş değilim. Desteğe ihtiyacım var.

Sürücüye ek olarak PSU'ya giren şebeke kablosunun her iki ucunun gevşekliği, ekran kartı güç soketinin tam oturmaması, kartın yuvaya tam oturmaması, bunları da kontrol edin, bunlardan dolayı da siyah ekrana düşebilir.

Söylediğim gibi güç kısmına yönelin, OCCT ile Power testi yapın.

Ayrıca PSU nuz nedir?

5 dakikaya iş yerinde olmam gerekiyor, akşam gelince yapsam sonuçları atsam size uyar mı hocam?

ASUS TUF Gaming 550B 550W 80+ Bronze 135mm Fanlı PSU

Normalde ekran kartında 8 pin için ayrı 6 pin için ayrı bir kablo kullanmak lazım, sizde 1 tane kablo var, siz bu soketleri sağ sol yer değiştirip deneyin, diğer tüm güç kablolarını da kontrol edin.

Normalde ekran kartında 8 pin için ayrı 6 pin için ayrı bir kablo kullanmak lazım, sizde 1 tane kablo var, siz bu soketleri sağ sol yer değiştirip deneyin, diğer tüm güç kablolarını da kontrol edin.

Ekran kartının üzerinde 2x3 ve 2x4 olmak üzere iki ayrı güç girişi vardı, bunların ikisine de kablo taktım, taktığım kabloda 2 pin boşta kalmıştı. Bu girişler arasında mı yer değiştirmeliyim?

Ekran kartının üzerinde 2x3 ve 2x4 olmak üzere iki ayrı güç girişi vardı, bunların ikisine de kablo taktım, taktığım kabloda 2 pin boşta kalmıştı. Bu girişler arasında mı yer değiştirmeliyim?

2x3 olmaz ya 6 pindir ya da 8 pin, o kartta 1 tane 6 pin 1 tane 8 pin olması lazım ,görsel paylaşırsanız daha net bilgi veririm

2 pin boşta kalan soketi birleştirip 8 pin yapın diğer sokete takın, oradan çıkan 8 pini'i de 2'yi ayırıp 6 pine düşürüp takın.

Görsele gerek yok doğru anlamışsınız.

2x3 olmaz ya 6 pindir ya da 8 pin, o kartta 1 tane 6 pin 1 tane 8 pin olması lazım, görsel paylaşırsanız daha net bilgi veririm.

2 pin boşta kalan soketi birleştirip 8 pin yapın diğer sokete takın, oradan çıkan 8 PIN'i'i de 2'yi ayırıp 6 pine düşürüp takın.

Görsele gerek yok doğru anlamışsınız.

2x3 derken yükseklik 2 genişlik 3'ten 6 pin demek istemiştim, gereksiz detay vermişim biraz 😅

Şu an mesaideyim ama eve döner dönmez deneyeceğim bunu. Aslında parçaların kendisinde sorun olmasına karşın garantiye göndermek istiyorum ama hala aile evinde yaşadığımdan eşyalarım pek koyduğum yerde kalamıyor maalesef. Dolayısıyla yapabileceğim her şeyi önceden denemek istiyorum. Bu bağlamda yardımcı olabilmek için vakit ayırdığınız için teşekkür ederim 🙏 akşama gelişmeleri aktaracağım.

Düzenleme: 8'li pin 6'lı pinin hemen yanında sağdaydı, muhtemelen doğru anladım ne demek istediğinizi görsel atabilecek durumda olmadığımdan yollayamıyorum kusuruma bakmayın.

2x3 derken yükseklik 2 genişlik 3'ten 6 pin demek istemiştim, gereksiz detay vermişim biraz 😅

Şu an mesaideyim ama eve döner dönmez deneyeceğim bunu. Aslında parçaların kendisinde sorun olmasına karşın garantiye göndermek istiyorum ama hala aile evinde yaşadığımdan eşyalarım pek koyduğum yerde kalamıyor maalesef. Dolayısıyla yapabileceğim her şeyi önceden denemek istiyorum. Bu bağlamda yardımcı olabilmek için vakit ayırdığınız için teşekkür ederim 🙏 akşama gelişmeleri aktaracağım.

Düzenleme: 8'li pin 6'lı pinin hemen yanında sağdaydı, muhtemelen doğru anladım ne demek istediğinizi görsel atabilecek durumda olmadığımdan yollayamıyorum kusuruma bakmayın.

Evet yan yana yer değişecek o kadar.

Moladayım da şu an, tek tek benzer sorunlarla ilgili forumları geziyorum. Birisi RAM'leri çıkartıp silgi ile uçlarını silerek sorunu giderdiğinden bahsetmiş. Oksitlenme yapmış olabilir mi kasadaki parçalar? Alalı en fazla 2 hafta civarı oluyor.

Moladayım da şu an, tek tek benzer sorunlarla ilgili forumları geziyorum. Birisi RAM'leri çıkartıp silgi ile uçlarını silerek sorunu giderdiğinden bahsetmiş. Oksitlenme yapmış olabilir mi kasadaki parçalar? Alalı en fazla 2 hafta civarı oluyor.

Oksitlenme için yıl lazım, birkaç haftada olmaz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı