İşletim sistemi
Windows 11

OguzhanArikan

Hectopat
Yer
Kahramanmaraş
Daha fazla  
Meslek
Yazılım Müh.
RAM
GeIL 32GB(4x8) Orion RGB 4000mhz CL18 DDR4 Ram
SSD veya HDD modeli
Western Digital 1 TB Black SN850 WDS100T1X0E M.2
Ekran kartı
MSI RX 6900 XT GAMING Z TRIO 16G 256Bit GDDR6 16GB
Anakart
ASUS TUF GAMING X570-PLUS
İşlemci
AMD Ryzen™ 5 5600 4.4GHz 6Core 12Threads 35MB
Genellikle oyun oynarken, oyundan oyuna değişiyor bazı oyunlarda ilk 20dk içerisinde bazı oyunlarda 1 saat sonra bazı oyunlarda 2-3 saat sonra mavi ekran ve sistem restart, oyunun çökmesi ve otomatik olarak oyunun kapanması gibi sorunlar yaşıyorum. RAM'leri XMP ile 4000MHz'ye çekerken sürekli American Megatrends hatası alıyordum. RAM'leri tek tek takarak bir bir 4000MHz'ye çekip daha sonra aynı anda taktığımda bu sefer BIOS da hata vermedi. Bu sefer de mavi ekran ve crash sorunları olmaya başladı. BlueScreenView programı ile sistemin kayıt ettiği hataları sizlerle paylaşıyorum. Yardımcı olur musunuz? Mavi ekran hatası yüzünden akıl sağlığımı kaybetmeme az kaldı.

Dosya Ekleri

• mavi ekran.png
    mavi ekran.png
    235,2 KB · Görüntüleme: 19
  • mavi ekran 2.png
    mavi ekran 2.png
    433,6 KB · Görüntüleme: 17
  • mavi ekran 3.png
    mavi ekran 3.png
    213 KB · Görüntüleme: 16
  • mavi ekran 4.png
    mavi ekran 4.png
    268,5 KB · Görüntüleme: 13
  • mavi ekran 5.png
    mavi ekran 5.png
    272,8 KB · Görüntüleme: 29
  • mavi ekran 6.png
    mavi ekran 6.png
    188,1 KB · Görüntüleme: 15
  • mavi ekran 7.png
    mavi ekran 7.png
    190,9 KB · Görüntüleme: 22
  • mavi ekran 8.png
    mavi ekran 8.png
    238,4 KB · Görüntüleme: 10
  • mavi ekran 9.png
    mavi ekran 9.png
    140,5 KB · Görüntüleme: 12
  • mavi ekran 10.png
    mavi ekran 10.png
    282,8 KB · Görüntüleme: 15
  • mavi ekran 11.png
    mavi ekran 11.png
    199 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleyen: Moderatör:
Genellikle oyun oynarken, oyundan oyuna değişiyor bazı oyunlarda ilk 20dk içerisinde bazı oyunlarda 1 saat sonra bazı oyunlarda 2-3 saat sonra mavi ekran ve sistem restart, oyunun çökmesi ve otomatik olarak oyunun kapanması gibi sorunlar yaşıyorum. RAM'leri XMP ile 4000MHz'ye çekerken sürekli American Megatrends hatası alıyordum. RAM'leri tek tek takarak bir bir 4000MHz'ye çekip daha sonra aynı anda taktığımda bu sefer BIOS da hata vermedi. Bu sefer de mavi ekran ve crash sorunları olmaya başladı. BlueScreenView programı ile sistemin kayıt ettiği hataları sizlerle paylaşıyorum. Yardımcı olur musunuz? Mavi ekran hatası yüzünden akıl sağlığımı kaybetmeme az kaldı.

DMP hatası belli işte kanka RAM'lerden kaynaklı diyor okumadın mı?

Eğer sadece XMP açtıktan sonra mavi ekran alıyorsanız bunun yine de farklı bir sebebi olabilir. Mavi ekran konusu Minidumplara erişim olduğu sürece minidumpsız açılmamalı.

Ryzen 5 3500 Zen 3 mimarisine sahip bir işlemci, 4000 MHz'yi 1:1:1 zamanlamayla kullanmak için Infinity Fabric'i 2000 MHz'de çalıştırmanız gerekiyor. Bu da pek kolay değil, şanslı silikona ihtiyacınız var. +1900 IF Clock olarak 1933'ü, yani belleği 3866 MHz'de çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Olmazsa 3600 MHz büyük ihtimalle çalışacaktır. Size ayar önerebilirim, rapor paylaşın.

Eğer sadece XMP açtıktan sonra mavi ekran alıyorsanız bunun yine de farklı bir sebebi olabilir. Mavi ekran konusu minidumplara erişim olduğu sürece minidumpsız açılmamalı.

Ryzen 5 3500 zen 3 mimarisine sahip bir işlemci, 4000 MHz'yi 1:1:1 zamanlamayla kullanmak için Infinity Fabric'i 2000 MHz'de çalıştırmanız gerekiyor. Bu da pek kolay değil, şanslı silikona ihtiyacınız var. +1900 ıf clock olarak 1933'ü, yani belleği 3866 MHz'de çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Olmazsa 3600 MHz büyük ihtimalle çalışacaktır. Size ayar önerebilirim, rapor paylaşın.

Kanka işlemci Ryzen 5 3500 değil ki okumuyor musunuz ki anlamıyorum.

Eğer sadece XMP açtıktan sonra mavi ekran alıyorsanız bunun yine de farklı bir sebebi olabilir. Mavi ekran konusu Minidumplara erişim olduğu sürece minidumpsız açılmamalı.

Ryzen 5 3500 Zen 3 mimarisine sahip bir işlemci, 4000 MHz'yi 1:1:1 zamanlamayla kullanmak için Infinity Fabric'i 2000 MHz'de çalıştırmanız gerekiyor. Bu da pek kolay değil, şanslı silikona ihtiyacınız var. +1900 IF Clock olarak 1933'ü, yani belleği 3866 MHz'de çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Olmazsa 3600 MHz büyük ihtimalle çalışacaktır. Size ayar önerebilirim, rapor paylaşın.
Minidump

Son düzenleme:
İşlemci Ryzen 5 3500 değil ki.
İşlemciyi yanlış yazmışım, o sırada aklımda farklı bir şey vardı. Ancak sonucu değiştirmeyecek, elinizdeki R5 5600 Zen 3 mimarili bir işlemci ve yazdığım öneri birebir olarak geçerli. 4000 MHz olarak çalıştırmanız zor, hedefiniz 3866 MHz olsun.

İşlemciyi yanlış yazmışım, o sırada aklımda farklı bir şey vardı. Ancak sonucu değiştirmeyecek, elinizdeki R5 5600 zen 3 mimarili bir işlemci ve yazdığım öneri birebir olarak geçerli. 4000 MHz olarak çalıştırmanız zor, hedefiniz 3866 MHz olsun.

Kardeşim ben çalıştırmıyorum zaten gerektiğinde otomatik kendisi Boost frekans olarak 4.4' GHz te normal kullanımda 3.5 GHz te çalışıyor. Bu konunun işlemciyle alakası olduğunu düşünmüyorum ayrıca.

Olayı anlamaktan çok uzaksınız. İlk mesajımdan beri işlemci değil bellek frekansından bahsediyorum.

Aynı işlemci ile 4000MHz de sorun yaşamayan kişiler var. Sorun bellek anakart uyumsuzluğundan kaynaklı yüksek ihtimalle. XMP açtığım zaman mavi ekran vermeye başlıyor. 3200ve 3600MHz için de aynı şekilde. Bellek üzerinde overclock yapıldığı an mavi ekran veriyor oyun içerisinde, ya da sistemi kapatıyor.

Aslında okusanız her şeyin cevabı önceden yazılmış.
Aynı işlemci ile 4000MHz de sorun yaşamayan kişiler var.
Ryzen 5 3500 Zen 3 mimarisine sahip bir işlemci, 4000 MHz'yi 1:1:1 zamanlamayla kullanmak için Infinity Fabric'i 2000 MHz'de çalıştırmanız gerekiyor. Bu da pek kolay değil, şanslı silikona ihtiyacınız var.

BIOS güncellemesi yapın. En son gelen güncellemede AGESA 1.2.0.7 desteği eklenmiş, faydası olabilir.

BIOS güncellemesinden sonra OCCT indirip XMP kapalıyken sisteme Power test yapın. Eğer farklı bir sorun varsa bunu teşhis etmiş oluruz.

Geri
Yukarı