R5 5600 stok fanla 95 derece ve üstüne çıkıyor

nerzall

Hectopat
RAM
Gskill Aegis 8gb ddr4 2133mhz
Ekran kartı
MSI RTX 3070 8GB GAMING X TRIO
Anakart
ASUS Prime B550m-k
İşlemci
Ryzen 5 5600
Merhaba, geçen hafta Vatan'dan Ryzen 5 5600 ve ASUS Prime B550M-K aldım. İlk başlarda uzun kullanım yapamadığımdan fark edemedim ama 4 saat süren GTA Online Session'ı sırasında Windows 11 2H2'ye geçtiğimden beri onunla gelen bug olduğunu düşündüğüm görüntü titremeleri artınca PC'ye reset attım ama PC başlamak yerine beni American Megatrends arayüzüne attı. En alt kısımda "CPU over temperature error" hatası yazıyordu. Araştırdığımda ASUS anakartların CPU çok ısındığında onu korumak için verdiği bir hataymış. Sonrasında yaptığım testler sonucunda oyun açar açmaz CPU derecesinin 93-95C derecelerinde gezdiğine şahit oldum. Fanlar çalışıyor ve hatta en yüksek hıza alsam bile fark etmiyor, macunu üstünde sürülü gelen stok macun, CPU soğutucu stok. Çözüm olarak ne yapabilirim?

Video
Sistem:
Kasa- Rampage Raider.
Ön fanlar: Xigmatek CY120+cyb1 EN40254 3'lü fan seti.
Arka fan: Arctic F12 4pin 1350RPM.
CPU: Ryzen 5 5600.
CPU soğutucu: Stok.
RAM: 2X G.Skill Aegis 8 GB DDR4 2133MHz.
GPU: MSI RTX 3070 8 GB Gaming X Trio.
Anakart: ASUS Prime B550M-K(BIOS güncel)
SSD: 1TB SanDisk Ultra M.2
HDD: WD Blue 1TB 7200RPM.
PSU: Cooler Master MWE V2 650 watt 80+ Bronze.
Not: Ekte verdiğim ekran görüntülerindeki sıcaklıkları Vampire Masquarade Bloodhunt oyununda 5 dakikalık bir gameplay sonucu elde ettim.

WhatsApp Image 2022-12-16 at 23.40.10.jpeg

Screenshot 2022-12-21 235654.png

Stok soğutucuyu doğru takamamış olabilirsiniz hocam aynı şey benim başıma 12100F ile gelmişti. Sonradan bilgisayarcıya götürdüğümde tek hamlede takmıştı fanı.

İşin sistemsel çözümleri(undervolt vs)de vardır ama teknik işlere girmek istemiyorsan kaliteli soğutucu alacaksın kendine.

Stok soğutucuyu doğru takamamış olabilirsiniz hocam aynı şey benim başıma 12100F ile gelmişti. Sonradan bilgisayarcıya götürdüğümde tek hamlede takmıştı fanı.

Ayrıca fan doğru oturmamış olabilir arkadaşın dediği gibi 4 tırnağada bastırın ses geliyorsa sorununuz fanın oturmaması olabilir.

Başka bir konuda 110 derece gören bir arkadaş BIOS'tan Game modu kapatınca sıcaklıkları azalmış ne kadar doğrudur bilemeyeceğim açıksa kapatıp deneyin bir belki 70 civarı görürsünüz sanırım.

Son düzenleme:
Tekrardan selam. Zaman stc7 termal macunumu sürdüm. Soğutucumu kontrol ettim ve sıkıca monteledim. Fakat eskisine nazaran daha yavaş olsa da 96 dereceyi görüyorum. Sorun ne olabilir acaba?

Kasanızın sıcaklığa bir miktar etkisi olacaktır. Fan yeterliliği olsa bile kasa önünde kapalı yapı olumsuz etmen oluşturur. Yine işlemciniz için stok soğutucu özelinde voltajı sabitlenmediği için yüksek ısılar görmeniz kanımca çok doğaldır. Harici bir kule tipi hava soğutma konuyu çözecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı