R5 5600 taktıktan sonra görüntü gelmiyor

ulaslan0

Hectopat
Ryzen 5 1600 işlemcim vardı ve daha yeni Ryzen 5 5600 işlemci aldım. Öncelikle yaşadığım sorunları adım adım anlatayım;

1) yeni işlemciyi takıyorum y tuşuna basıyorum (yeni işlemci tespiti için) ve sistem sorunsuz bir şekilde açılıyor.
2)
bilgisayarı kapatıp açınca kasaya güç geliyor ekrana görüntü gelmiyor.
3)
bu durumda eski işlemciyi takıp deniyorum istediğim kadar kapatıp açsam da düzgün bir şekilde çalışıyor.
4) diğer parçalarda sorun olmadığına emin olduğumda tekrar yeni işlemciyi takıyorum çalışıyor ama kapatınca yine aynı döngüye giriyorum.

Mesela dün gün boyu kapatıp açmalarıma rağmen düzgün çalıyordu ama sabah kalktığımda açılmadı ve tekrar aynı döngüye girdim. 6-7 kere eski-yeni arasında tak çıkar yapmışımdır. İşlemcinin çalışmasında da bir sorun yok gibi, o kadar saçma bir sorun ki çok can sıkıcı bir hal aldı. Sorun şundadır diyemiyorsun. İade etsem iade alırlar mı emin değilim, tak çıkar yaparak macunu bitirdim neredeyse. İade etsem yine alsam desem aynı sorunu yaşamayacağımın garantisi yok.

Sizce sorun nerede, nerede hata yapıyor olabilirim? RAM, monitör, ekran kartında, kablolarda sorun olmadığına eminim artık. İade etmeli miyim?

- anakart: Gigabyte B450M S2H, BIOS sürümü güncel.
- (Ekrana görüntü gelmeme şekli güç tuşuna basıyorum kasa çalışıyor bir süre sonra 3-4 saniye kadar fanlar ve RGB aydınlatmalar duruyor ardından tekrar çalışmaya devam ediyorlar. Ekrana görüntü gelmiyor tabii.)

Hocam bilmiyorum ya bence de öyle gözüküyor ama yıllarıdır 1600 kullanıyorum bir sorun yoktu, hala yok. 5600'ü de çalıştırıyor ama bu malum sorun yaşanıyor sonrasında. Gerçekten çok saçma.
RAM uyumluluğuyla alakalı da olabilir, ben ikinci el aldım anakartı 5600 kullanan birinden. Onda sorunsuz çalışıyor, benim sistemde çalışmıyordu.

CMOS CLEAR için pili çıkarıp takmak yeterli oluyor mu?
Evet ya da anakartin en altindaki CLR_CMOS pinlerine anahtarla kisa devre yaparak da sifirlayabilirsin.

D6AF004E-1A9B-4494-82E1-31DE0F5A82C8.jpeg

Bir de F62 olmasının nedeni nedir hocam, bir yerden bu sorunla ilgili bilgi mi edindiniz?
Bu anakartin kendince tuhaf sorunlari var, gecmiste bende az da olsa kullandim, F62'de hic sorun yasamadigim icin onu ornek verdim ozellikle.

Tek RAM ile kapatıp açmayı deneyin, sorunsuz kapanıp açlılıyorsa, BIOS'tan XMP açıp 2. RAM'i takın.
Hocam Windows'un RAM testini yaptım belleklerde sorun görünmüyor. Sorunsuz kapanıp açıldığını anlamak da zor oluyor. Mesela sabah monitör zaman aşımından dolayı kapanmıştı görüntüyü geri getirememiştim, kapanış o kapanış sistemi açamamıştım daha da. Şu an 5600 takılı yaklaşık 10 kez yeniden başlatmışımdır sorunsuz açılıyor ve çalışıyor. Ne zaman açılmayacağını belli olmuyor yani. Çok garip bir sorun. Her şey sorunsuz çalışıyor gibi gözüküyor, net olarak sorun bundadır diyemiyorsun. İşlemciyi iade edip etmeme ikilemindeyim. Daha günüm var. Biraz daha gözlemleyeceğim, yaparsam CMOS Clear yapacağım duruma göre iade ederim. Anakart almadan daha da işlemci almam. 1600 ile devam maalesef.

Hocam Windows'un RAM testini yaptım belleklerde sorun görünmüyor. Sorunsuz kapanıp açıldığını anlamak da zor oluyor. Mesela sabah monitör zaman aşımından dolayı kapanmıştı görüntüyü geri getirememiştim, kapanış o kapanış sistemi açamamıştım daha da. Şu an 5600 takılı yaklaşık 10 kez yeniden başlatmışımdır sorunsuz açılıyor ve çalışıyor. Ne zaman açılmayacağını belli olmuyor yani. Çok garip bir sorun. Her şey sorunsuz çalışıyor gibi gözüküyor, net olarak sorun bundadır diyemiyorsun. İşlemciyi iade edip etmeme ikilemindeyim. Daha günüm var. Biraz daha gözlemleyeceğim, yaparsam CMOS Clear yapacağım duruma göre iade ederim. Anakart almadan daha da işlemci almam. 1600 ile devam maalesef.

Sabah yaşadığınız durum için, uyku modunu kapatıp kullanın.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı