R5 5600 ve 5600X ile soğutucu gelir mi?

231981

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar, Ryzen işlemci aldığımız zaman hangi işlemciden hangi soğutucu çıkıyor bunu nereden anlayabiliriz acaba bilgisi olan var mı? Ryzen 5'in tüm modellerinde giriş seviyesi olan Wraith Stealth soğutucuyu veriyorlarmış. Elimde Zalman CNPS10X Optima soğutucu var aslında fakat ne kadar da AM4 desteği olduğunu öğrensem de emin olamadığım için işlemcinin yanında gelen stok soğutucuları merak ettim. Kullanmam icap edebilir çünkü. Aklımda Ryzen 5 5600 ve 5600X modelleri var. Birini alacağım.

Hb7a27f016cda4455b54318eda2664f51I.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar, Ryzen işlemci aldığımız zaman hangi işlemciden hangi soğutucu çıkıyor bunu nereden anlayabiliriz acaba bilgisi olan var mı? Ryzen 5'in tüm modellerinde giriş seviyesi olan Wraith Stealth soğutucuyu veriyorlarmış. Elimde Zalman cnps10X optima soğutucu var aslında fakat ne kadar da AM4 desteği olduğunu öğrensem de emin olamadığım için işlemcinin yanında gelen stok soğutucuları merak ettim. Kullanmam icap edebilir çünkü. Aklımda Ryzen 5 5600 ve 5600X modelleri var. Birini alacağım.

Eki Görüntüle 1731380

Stok soğutucu bu işlemciye yetmiyor tercih edersen 5600 X alma pek bir farkları yok 5600X e verceğin parayı 5600'e ver 5600X e verceğin paradan elinde kalır kule soğutucu alırsın.
Tray olarak alırsan soğutucu gelmez kutuyla alırsan gelir.

İşlemcilerin hangi stok soğutucu ile geldiği AMD'nin kendi sitesinde yazıyor. Ek olarak eğer tray olarak alırsanız işlemciyi fansız gelir.
5600 için stok soğutucu yetersiz kalabiliyor. Kule tipi soğutucu kullanmanız daha faydalı olur.

Stok soğutucu bu işlemciye yetmiyor tercih edersen 5600 X alma pek bir farkları yok 5600X e verceğin parayı 5600'e ver 5600X e verceğin paradan elinde kalır kule soğutucu alırsın.
Tray olarak alırsan soğutucu gelmez kutuyla alırsan gelir.

İşlemcilerin hangi stok soğutucu ile geldiği AMD'nin kendi sitesinde yazıyor. Ek olarak eğer tray olarak alırsanız işlemciyi fansız gelir.
5600 için stok soğutucu yetersiz kalabiliyor. Kule tipi soğutucu kullanmanız daha faydalı olur.

Anladım. Elimde Zalman cnps10X optima soğutucu var bu sanırım destekliyor? Eğer destekliyorsa bu soğutucuyu kullanmayı düşünüyorum yeni sistem de.

Soğutucunun desteklediği soketlere baktım ama AM4 göremedim sanırım desteklemiyor. Performansı nasıl bilmiyorum.

Kendi sitesin de AM4 yazıyordu hatta bir arkadaşa sordum o da araştırmış destekliyor soğutucuyu hiç satma bunu kullan dedi de ondan sorayım dedim. Soğutucu elimde zaten 4-5 senedir kullanıyorum performansı çok iyi soket destekliyorsa bunu kullanmak istiyorum yeni işlemci de.

Kendi sitesin de AM4 yazıyordu hatta bir arkadaşa sordum o da araştırmış destekliyor soğutucuyu hiç satma bunu kullan dedi de ondan sorayım dedim. Soğutucu elimde zaten 4-5 senedir kullanıyorum performansı çok iyi soket destekliyorsa bunu kullanmak istiyorum yeni işlemci de.

1680978532526.png

Destekliyor gözüküyor dostum.

Eki Görüntüle 1732677

Destekliyor gözüküyor dostum.

İşin garip tarafı şu ki ben bu soğutucuyu AM4 çıkmadan falan almıştım çok net hatırlıyorum. Hatta Vatan Bilgisayar'dan gidip yerinde almıştım o günü hatırlıyorum. İnternetten bakarak kurmuştum hatta ilk defa böyle soğutucu aldığım için bilmiyorum ne nereye takılır falan. Yani AM4 soket desteği bana çok tuhaf geldi. O zaman bu soket yoktu ki piyasada. Orada socket AM4 mounting kit inquiry yazıyor bunu tam anlamadım. AM4 soket kiti takın diyor sanırım benim kutusundan Intel ve AMD için parçalar çıkmıştı şu anki haliyle o zaman direkt söküp yeni sisteme doğrudan takabilirim o zaman. Umarım kağıt üstünde değildir bu bilgi. Eğer soğutucu olursa çok iyi olur ekstra soğutucu parası vermemiş olurum. Elimde ki FX 8300 işlemciyi bile 4.6GHz de bile çok iyi soğutuyor. 60 dereceyi geçtiğini görmedim.

İşin garip tarafı şu ki ben bu soğutucuyu AM4 çıkmadan falan almıştım çok net hatırlıyorum. Hatta Vatan Bilgisayar'dan gidip yerinde almıştım o günü hatırlıyorum. İnternetten bakarak kurmuştum hatta ilk defa böyle soğutucu aldığım için bilmiyorum ne nereye takılır falan. Yani AM4 soket desteği bana çok tuhaf geldi. O zaman bu soket yoktu ki piyasada. Orada socket AM4 mounting kit inquiry yazıyor bunu tam anlamadım. AM4 soket kiti takın diyor sanırım benim kutusundan Intel ve AMD için parçalar çıkmıştı şu anki haliyle o zaman direkt söküp yeni sisteme doğrudan takabilirim o zaman. Umarım kağıt üstünde değildir bu bilgi. Eğer soğutucu olursa çok iyi olur ekstra soğutucu parası vermemiş olurum. Elimde ki FX 8300 işlemciyi bile 4.6GHz de bile çok iyi soğutuyor. 60 dereceyi geçtiğini görmedim.

Soğutucu alacaksan ID-Cooling Noctua gibi markalardan al ben gibi darka para verme termal macun olarak Thermal Grizzly öneririm.

Soğutucu alacaksan ID-Cooling Noctua gibi markalardan al ben gibi darka para verme termal macun olarak Thermal Grizzly öneririm.

Geçen gün Teknobiyotik'ten soğutucu alan sizdiniz değil mi? Hatta pişman olursunuz demiştim? Soğutucu almaya iş kalırsa zaten yine araştırır ona da bütçe ayırırım ama şu an için elimde ki soğutucu yüksek ihtimal uyumlu olacak. Ben öyle düşünüyorum. Her yerde AM4 desteklediği yazıyor. Yine de bakarım tabii. Duruma göre belki bir miktar para geçerse elime bir de indirimlerden uygun fiyata düşürürsem direkt sıfır soğutucu alır geçerim. Elimde aslında Zalman stc7'nin 4gr macunu var bundan çok memnunum. Macun almam daha 3Gr'ı duruyor. Koca sisteme 1gr yetti neredeyse. Anakartta ki chipsetlerin soğutucularını bile söküp termal macunlarını yenilemiştim. Bunun performansı da çok güzel. Ekran kartı ve işlemcimi ilk defa bu kadar soğuk çalışırken gördüm. Bu macunu kullanırım yine. Tabii macun alacaklara da öneririm cidden F/P macun.

Geri
Yukarı