R5 5600 ve RTX 3060 sistem nasıldır?

EnnerValencia

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar Gamingen'den soyle bir sistem topladım, sizce nasıl fiyatına göre?

1684780492961.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar Gamingen'den soyle bir sistem topladım, sizce nasıl fiyatına göre?

Eki Görüntüle 1789290

Pahalı olmasının sebebi sıvı soğutucu ve üst segment anakart arkadaşlar aslında pahalı değil normal fakat daha ucuzada toplanabilir göreceli bir konu. Hazır sistemlerde çok giriş seviye parçalar kullanılıyor maalesef bu yüzden ucuz oluyorlar.

Gereksiz bir X ibaresi görüyorum.
Gereksiz bir soğutucu görüyorum.
Gereksiz bir anakart görüyorum.
Gereksiz pahalı bir fiyat görüyorum.

Hocam ben de kendi sistemimi alırken aynı sizin gibi düşünüyordum. Üst seviye bir anakart ve soğutucunun mantıklı olmadığını ve gereksiz maaliyet çıkardığını düşünüyordum. Aradan 2 sene geçti ve artık işlemcinin stok soğutucusu yetersiz gelmeye başladı. Kendim gidip soğutucu araştırmasına girdim. Anakartım giriş seviyesi bir anakart olduğundan sadece 1 CPU fan 1 CHA_FAN PIN'i bulunduğundan sıvı soğutmayı tercih edemedim (sıvı soğutmayı CHA_FAN pinlerine takabileceğimi biliyorum fakat bunu yaparsam kasa fanı sıkıntısı çekiyorum). Akabinde ve hava soğutma aldım şimdi de kasanın egzoz fanı yetersiz kalmaya başladı şimdi de egzoz fanı ve fan çoklayıcısı almak zorunda kaldım 😄. Belkide zamanında iyi bir anakart ve CPU soğutucusuna 2000TL verseydim şimdi hava soğutma fan, fan çoklayıcı hub gibi değişik aksesurarlara gereksiz para akıtmazdım. Arkadaşın seçtiği parçalar belki pahalı gelmiş olabilir fakat uzun vadede çok daha iş görecektir diye düşünüyorum.

Hocam ben de kendi sistemimi alırken aynı sizin gibi düşünüyordum. Üst seviye bir anakart ve soğutucunun mantıklı olmadığını ve gereksiz maaliyet çıkardığını düşünüyordum. Aradan 2 sene geçti ve artık işlemcinin stok soğutucusu yetersiz gelmeye başladı. Kendim gidip soğutucu araştırmasına girdim. Anakartım giriş seviyesi bir anakart olduğundan sadece 1 CPU fan 1 CHA_FAN PIN'i bulunduğundan sıvı soğutmayı tercih edemedim (sıvı soğutmayı CHA_FAN pinlerine takabileceğimi biliyorum fakat bunu yaparsam kasa fanı sıkıntısı çekiyorum). Akabinde ve hava soğutma aldım şimdi de kasanın egzoz fanı yetersiz kalmaya başladı. Belkide zamanında iyi bir anakart ve CPU soğutucusuna 2000TL verseydim şimdi hava soğutma fan, fan çoklayıcı hub gibi değişik aksesurarlara gereksiz para akıtmazdım. Arkadaşın seçtiği parçalar belki pahalı gelmiş olabilir fakat uzun vadede çok daha iş görecektir diye düşünüyorum.

5600 için kule tipi SE 214 XT yeterli ve anakart olarak çoğu B550 destekliyor sıvı soğutmayı.
Egzoz fan olarak da kasa Game Booster gibi bir markaysa normal benimki de öyle oldu ancak bir fan 300TL ve 300TL için onca şeyden vazgeçilemez ki çoğu zaman kaliteli kasalar öneriyoruz.

5600 için kule tipi SE 214 XT yeterli ve anakart olarak çoğu B550 destekliyor sıvı soğutmayı.
Egzoz fan olarak da kasa Game booster gibi bir markaysa normal benimki de öyle oldu ancak bir fan 300TL ve 300TL için onca şeyden vazgeçilemez ki çoğu zaman kaliteli kasalar öneriyoruz.

Hocam kesinlikle ama bence bazı şeyleri üst seviye alarak hem gelecek yükseltmelerin kapısını açık tutabiliyoruz hem de üst seviye anakartlarda bulunan pek çok özellikten faydalanabiliyoruz. Tabii tercih meselesi ama gereksiz denilebilecek kadar da kötü bir sistem olmadığını düşünüyorum.

Hocam kesinlikle ama bence bazı şeyleri üst seviye alarak hem gelecek yükseltmelerin kapısını açık tutabiliyoruz hem de üst seviye anakartlarda bulunan pek çok özellikten faydalanabiliyoruz. Tabii tercih meselesi ama gereksiz denilebilecek kadar da kötü bir sistem olmadığını düşünüyorum.

Genel olarak dediğiniz bazı yerlerde doğru olabilir ama bu sistem için doğru denilemez
5600X kesinlikle mantıksız bir seçim ileride X ibaresi hiçbir işe yaramaz
Ekran kartı zaten Dual serisi fazla fazla yeterli yön TUF seçilmesinin ileriye bir katkısı yok.
Anakart olarak B550-A yapılması fazla fazla yeterli olurdu ROG görüntü harici gereksiz ve ileride yeni AM4 işlemciler çıkmayacağı için ileriye katkısı yok.
24K. Bu fiyata neredeyse 4070 toplanıyor yani 3080 düşünsene aradaki farkı.

Genel olarak dediğiniz bazı yerlerde doğru olabilir ama bu sistem için doğru denilemez.
5600X kesinlikle mantıksız bir seçim ileride X ibaresi hiçbir işe yaramaz.
Ekran kartı zaten Dual serisi fazla fazla yeterli yön TUF seçilmesinin ileriye bir katkısı yok.
Anakart olarak B550-A yapılması fazla fazla yeterli olurdu ROG görüntü harici gereksiz ve ileride yeni AM4 işlemciler çıkmayacağı için ileriye katkısı yok.
24K. Bu fiyata neredeyse 4070 toplanıyor yani 3080 düşünsene aradaki farkı.

Lütfen 20k ya bana bir 4070 dizer misin?

Geri
Yukarı