R5 5600 ve RX 6700 XT undervolt değerleri nasıl olmalı?

Tririvals

Hectopat
Yaklaşık 1 hafta önce hazır bilgisayar aldım Cyberpunk 2077 Ultra ayarlarda oynadığımda yaklaşık GPU 1 değeri 65 70 derece seyrederken GPU 2 (junc temp) 100 dereceyi gördü fakat bu durumun kartın geneli etkileyeceğini düşünerek AMD Adrenalin'in içerisinde bulunan undervolt özelliğini açtım ve bu sıcaklık 85 derecelere kadar düştü sizce bu yeterli mi yoksa ilerleyen dönemlerde arıza yaratır mı? R5 5600 işlemcim boşta 50 60 derecelerde Warzone oynarken ise 85 90 derece gibi bir sıcaklık görmektedir. İşlemciyi de fazla ısıtmamak için undervolt yapmak istiyorum fakat saha önce bu tip şeyleri hiç yapmadım. Bu yüzden bozulur diye korkuyorum eğer bu işlemci ile undervolt yapan varsa bana değerleri paylaşırsa çok sevinirim.
Not: İşlemcide stock fan var kasa pahalıya geldiği için bir süre bunu kullanacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı için bu sıcaklık değerleri güzel daha fazla undervolt yapmana gerek yok. İşlemcine gelecek olursak BIOS ayarlarından CPU fan hızını arttırabilirsin veya performans modun açıksa onu kapatabilirsin. O da olmazsa bir süre ksanın kapağını açık kullanabilirsin. Yeteri kadar bütçen olduğunda şu soğutucuyu alabilirsin. Bende 3600X stok soğutucu vardı bu soğutucuyu aldım sıcaklıklar 25 derece düştü.

Arctic Freezer 34 eSports DUO - Intel / AMD Uyumlu, 2 Adet BioniX P Fanlı, 4x Isı Borulu, PWM Fanlı İşlemci Soğutucu (AR-ACFRE00060A)

Ekstra olarak eğer kasanın fanları yetersizse kasa içi hava sirkülasyonu yetersiz olabilir bu da kasa içinin sıcak kalmasına neden olabilir. Kasa fanı olarak da şunu tavsiye ederim gerçekten çok fark ediyor 5 tane aldım çok mennunum. Ürün şu:

Arctic P12 PWM PST 12cm PWM Kasa Fanı (AR-ACFAN00120A)

Son düzenleme:
Ekran kartı için bu sıcaklık değerleri güzel daha fazla undervolt yapmana gerek yok. İşlemcine gelecek olursak BIOS ayarlarından CPU fan hızını arttırabilirsin veya performans modun açıksa onu kapatabilirsin. O da olmazsa bir süre ksanın kapağını açık kullanabilirsin. Yeteri kadar bütçen olduğunda şu soğutucuyu alabilirsin. Bende 3600X stok soğutucu vardı bu soğutucuyu aldım sıcaklıklar 25 derece düştü.

Arctic Freezer 34 eSports DUO - Intel / AMD Uyumlu, 2 Adet BioniX P Fanlı, 4x Isı Borulu, PWM Fanlı İşlemci Soğutucu (AR-ACFRE00060A)

Ekstra olarak eğer kasanın fanları yetersizse kasa içi hava sirkülasyonu yetersiz olabilir bu da kasa içinin sıcak kalmasına neden olabilir. Kasa fanı olarak da şunu tavsiye ederim gerçekten çok fark ediyor 5 tane aldım çok mennunum. Ürün şu:

Arctic P12 PWM PST 12cm PWM Kasa Fanı (AR-ACFAN00120A)
Kasa olarak corsair carbine spec delta var sorun olacağını sanmıyorum.

Peki nasıl yapacağım bilgi verebilir misin?

Bilgisayar açılırken F12 veya delete tuşuna sürekli basarak anakartın BIOS ayarlarına gir. Bu basacağın tuşlar anakartın markasına göre değişir. BIOS'a girdikten sonra güç ayarlarından mod seçenekleri olması lazım veya direkt ana ekranda olmalı güç seçenekleri oradan güç tasarrufuna veya dengeli moda çevir.

Bilgisayar açılırken F12 veya delete tuşuna sürekli basarak anakartın BIOS ayarlarına gir. Bu basacağın tuşlar anakartın markasına göre değişir. BIOS'a girdikten sonra güç ayarlarından mod seçenekleri olması lazım veya direkt ana ekranda olmalı güç seçenekleri oradan güç tasarrufuna veya dengeli moda çevir.
Bu dediklerine baktım fakat zaten normal modda onum harici boost modu var onu açmadım, dün ekstra olarak cpb kapadım sistem ısısı maksimum 79 ortalaması 77 gördü. Daha sonra ryzen master üzerinden 4.1 MHz sabitledim ve voltage düşürüyorum şu an az önce yaptığım teste göre 1.3 voltaj ayarında 82 85 dereceleri gördü akşam eve döndüğümde voltajı dahada düşürüp tatmin edici bir sıcaklık alacağımı düşünüyorum.

Bu dediklerine baktım fakat zaten normal modda onum harici Boost modu var onu açmadım, dün ekstra olarak CPB kapadım sistem ısısı maksimum 79 ortalaması 77 gördü. Daha sonra Ryzen Master üzerinden 4.1 MHz sabitledim ve voltage düşürüyorum şu an az önce yaptığım teste göre 1.3 voltaj ayarında 82 85 dereceleri gördü akşam eve döndüğümde voltajı daha da düşürüp tatmin edici bir sıcaklık alacağımı düşünüyorum.

Anladım güzel öyleyse. Ekstra olarak CPU fan hızını Turbo'ya çekebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı