R5 5600 ve RX 6800 Sistemde anlık ses parazitlenmesi ve takılmalar oluyor

Schwerer Gustav

Kilopat
Merhaba. Sistemimde anlık olarak ses parazitlenmesi ve stuttering tarzı anlık takılma yaşıyorum. Bu olay bazen haftada bir bazen ayda bir oluyor. Bazen de arka arkaya oluyor aynı gün içerisinde. Bazen de uzun süre olmuyor.
Ses aynı şu videodaki gibi oluyor;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu sorun olduğu sırada mouse imleci takılıyor. Chrome sekmesindeysem ve sekmeyi kapatıyorsam sanki oyun içinde FPS düşer de oyunu kare kare görürsünüz ya aynı o şekilde kapanıyor. Daha önce oyun içerisindeyken olmuyordu ancak bugün CS2 oynarken de oldu.

Kasada ekran kartı hariç tüm parçalar sıfır ve garantisi devam eden parçalar.

Ekran kartını başka bilgisayarda da denedim onda bu sorun yaşanmadı.

Ben M.2 SSD'den şüpheleniyorum. Isınmasın diye üzerine Dark marka M.2 soğutucusu taktım neredeyse 3 aydır takılı. Boşta 38 derece yükte en fazla 51 derece görüyor. Ancak Görev Yöneticisinde anlık olarak SSD kullanımının veya başka herhangi bir donanımın pik yaptığı bir durum görmedim.

Bir şüphelendiğim diğer şey ise anakartın M.2 portu. Geçenlerde bayağı sök tak yapmam gerekti acaba bir sorun mu oluştu diye düşünüyorum.

Sistemde ısınma sorunum da yok. Herhangi bir performans kaybım da yok her şey olması gerektiği performansta çalışıyor.

Sıfır kurulum ve driver kurulumu yaptım. Bilgisayar en güncel sürücülerde. BIOS son sürüme güncellendi. TPM kapalı AMD'de bazen sorun çıkarttığı için.

Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Sistem Özelliklerim:

Ryzen 5 5600.
ASUS TUF B550 M-E
Kingston HyperX CL17 2x8 3600 MHz Dual Kit RAM.
Kioxia Exceria G2 1TB M.2 SSD.
PowerColor RX 6800.
MSI MPG A650GF 80+ Gold PSU.

Merhaba. Sistemimde anlık olarak ses parazitlenmesi ve stuttering tarzı anlık takılma yaşıyorum. Bu olay bazen haftada bir bazen ayda bir oluyor. Bazen de arka arkaya oluyor aynı gün içerisinde. Bazen de uzun süre olmuyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu sorun olduğu sırada mouse imleci takılıyor. Chrome sekmesindeysem ve sekmeyi kapatıyorsam sanki oyun içinde FPS düşer de oyunu kare kare görürsünüz ya aynı o şekilde kapanıyor. Daha önce oyun içerisindeyken olmuyordu ancak bugün CS2 oynarken de oldu.

Ben M.2 SSD'den şüpheleniyorum. Isınmasın diye üzerine Dark marka M.2 soğutucusu taktım neredeyse 3 aydır takılı. Boşta 38 derece yükte en fazla 51 derece görüyor. Ancak görev yöneticisinde anlık olarak SSD kullanımının veya başka herhangi bir donanımın pik yaptığı bir durum görmedim.

Bir şüphelendiğim diğer şey ise anakartın M.2 portu. Geçenlerde bayağı sök tak yapmam gerekti acaba bir sorun mu oluştu diye düşünüyorum.

Sistemde ısınma sorunum da yok. Herhangi bir performans kaybım da yok her şey olması gerektiği performansta çalışıyor.

Sıfır kurulum ve driver kurulumu yaptım. Bilgisayar en güncel sürücülerde. BIOS son sürüme güncellendi. TPM kapalı AMD'de bazen sorun çıkarttığı için.

Sistem özelliklerim:

Ryzen 5 5600.
ASUS TUF B550 M-E
Kingston HyperX CL17 2x8 3600 MHz Dual kit RAM.
PowerColor RX 6800.

Aynı sorunu RX 6700 XT Ryzen 5 5600 sistemimde yaşıyorum. League of Legends oynarken bile Spotify için Alt Tab attığımda zıırrrr sesi geliyor aynı videodaki gibi. Çözebilirseniz lütfen beni de bilgilendirir misiniz?

Ben M.2 SSD'den şüpheleniyorum. Isınmasın diye üzerine Dark marka M.2 soğutucusu taktım neredeyse 3 aydır takılı. Boşta 38 derece yükte en fazla 51 derece görüyor. Ancak görev yöneticisinde anlık olarak SSD kullanımının veya başka herhangi bir donanımın pik yaptığı bir durum görmedim.

Sistem özelliklerim:

Ryzen 5 5600.
ASUS TUF B550 M-E
Kingston HyperX CL17 2x8 3600 MHz Dual kit RAM.
PowerColor RX 6800.

M.2 SSD'nizi farklı bir porta takıp tekrar bir gözlemleseniz?
Ayrıca, Windows Event Viewer aracını kullanarak sorunun yaşandığı zaman dilimlerine ait hata ve uyarı mesajları belki görünebilir oradan sorunu bulabilirsiniz.

Ekran kartı kaynaklı duruyor, DDU ile driverı kaldırın ve WHQL sürümü kurun. Yine sorun cozulmezse Pro driverına gecin.
Kartı başka bir sistemde denedim böyle bir şey olmadı. O sistemde de 5600 işlemci B550 Tuf anakart vardı. M2 de Kioxia G2 idi. Driverı daha dün kurdum. Tekrar değiştireyim mi?

Kartı başka bir sistemde denedim böyle bir şey olmadı. O sistemde de 5600 işlemci B550 TUF anakart vardı. M.2'de Kioxia G2 idi. Driverı daha dün kurdum. Tekrar değiştireyim mi?

Memtest86 ile RAM'lerini test eder misin? Konuda keske bu dediklerine deginseydin, yanlış teshis koymazdık.

Screenshot_10.png
Screenshot_11.png
Screenshot_12.png
Screenshot_13.png
Screenshot_14.png
Screenshot_15.png

Olay görüntüleyicisinde böyle veriler var. Kernel CPU ile ilgilidir diye düşünüyorum.

Edit: Şuan hatırladım. Daha önce Ryzen Master üzerinden CPU'yu 4 GHz'e sabitlemiştim. Şuan default ayarlara döndürdüm. Belki de bu sorun yapıyordu.

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 2171629Eki Görüntüle 2171631Eki Görüntüle 2171632Eki Görüntüle 2171633Eki Görüntüle 2171634Eki Görüntüle 2171635

Olay görüntüleyicisinde böyle veriler var. Kernel CPU ile ilgilidir diye düşünüyorum.

Edit: Şuan hatırladım. Daha önce Ryzen Master üzerinden CPU'yu 4 GHz'e sabitlemiştim. Şuan default ayarlara döndürdüm. Belki de bu sorun yapıyordu.
Çok özür dileyerek bir şey söylemek istiyorum lütfen kızmayın. Bende dediğim gibi aynı sorunu yaşıyorum fakat Ryzen Masterdan hiçbir ayar yapmadım. Sadece haberiniz olsun.

Eki Görüntüle 2171629Eki Görüntüle 2171631Eki Görüntüle 2171632Eki Görüntüle 2171633Eki Görüntüle 2171634Eki Görüntüle 2171635

Edit: Şu an hatırladım. Daha önce Ryzen Master üzerinden CPU'yu 4 GHz'e sabitlemiştim. Şu an default ayarlara döndürdüm. Belki de bu sorun yapıyordu.

Belirttigim uygulamayla belleklerinizi test edin, CPU kaynaklı degil bu sorun.

Yeni konular

Geri
Yukarı