R5 5600 ve Sapphire RX 6600 sistem yeniden başlıyor

Kyinator

Centipat
Daha fazla  
Birkaç gün önce bilgisayarımdan EA FC 24 oynarken birden ekran gitti ve bilgisayar yeniden başladı. Ben de ekran kartı driverını güncelledim ve sorunun çözüldüğünü düşündüm. Daha az önce Chrome'da dolaşırken yine aynı durumu yaşadım. Neden olduğu hakkında gram fikrim yok. Destek olursanız sevinirim.

Sistem özelliklerim:
  • Ryzen 5 5600 (stok fan).
  • Sapphire Pulse RX 6600.
  • EVO Potenza DDR4 3600MHz 8+8 GB RAM.
  • XLR8 512MB M.2 SSD.
  • MSI B450M Pro M.2 Max.
  • Performax kasa.
  • MSI MPG A650GF.

@Marix acaba yardım edebilir misin? Bu yüksek ihtimalle işlemcimden dolayı değil. Yardımına ihtiyacım var.

Yazma hızı düşmüş SSD'nin ama sorununuzla alakalı mıdır, orasını bilemiyorum. Hızları düşen bir SSD'de böyle bir sorun görmedim. MSI Afterburner ile sıcaklıklara bakın. Anakarta ve ekran kartına takılı olan güç kablolarını kontrol edin, gevşemiş olabilirler.

Sıcaklıklar boşta bu şekilde. İşlemcime stok soğutucu yetmediği için voltajını düşürdüm ama en yakın zamanda bir kule tipi soğutucu almayı düşünüyorum. Yetmeme derken fazla ısındığı için sistem mavi ekran veriyordu. ZenTimings testini yapmam gerekiyor mu?

Yazma hızı düşmüş SSD'nin ama sorununuzla alakalı mıdır, orasını bilemiyorum. Hızları düşen bir SSD'de böyle bir sorun görmedim. MSI Afterburner ile sıcaklıklara bakın. Anakarta ve ekran kartına takılı olan güç kablolarını kontrol edin, gevşemiş olabilirler.

Birde SSD'nin yazma hızı neden düşmüş olabilir?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-12-12 215418.png
    Ekran görüntüsü 2023-12-12 215418.png
    132,4 KB · Görüntüleme: 26
Sıcaklıklar boşta bu şekilde. İşlemcime stok soğutucu yetmediği için voltajını düşürdüm ama en yakın zamanda bir kule tipi soğutucu almayı düşünüyorum. Yetmeme derken fazla ısındığı için sistem mavi ekran veriyordu. ZenTimings testini yapmam gerekiyor mu?
Lütfen yapın. @William Butcher
Bir de SSD'nin yazma hızı neden düşmüş olabilir?
Sizde hangi XLR8 var bilmiyorum ama bazılarından QLC NAND geliyor, ondan olmuştur.

Ama test için yazılımı yükleyemiyorum yardımcı olabilir misin?

Sizde hangi XLR8 var bilmiyorum ama bazılarından QLC NAND geliyor, ondan olmuştur.

Kutusunun sol alt köşesinde CS3O3O SSD yazıyor. Onunla alakalı mı hiçbir fikrim yok.

@Kyinator hocam bence sorun ya RAM'de ya da ekran kartında. Güncelledim dedin ya hangi sürücüden hangi sürücüye yükselttin.

Şu an 23.12.1 bundan bir önceki sürümdü yüksek ihtimalle önceki.

Ama test için yazılımı yükleyemiyorum yardımcı olabilir misin?
Buradan indirmeyi deneyebilirsiniz.

OCCT'den Power testini çalıştırır mısın? PSU ile ilgili olabilir. Test sırasında ortadaki istatistik kısmından 5V ve 12V değerlerinin fotoğrafını atar mısın?

Sadece 5V ve 12V değerlerinin fotoğrafı yeterli mi? Ne kadar süre açık durması lazım testin? Sistemdeki parçalar ısındığı için bu test beni biraz korkutuyorda.

Buradan indirmeyi deneyebilirsiniz.

Programı indirdim ama bu seferde çalıştıramadım. Antivirüs uygulamasını kapattım ve istisna olarakta ekledim.

@William Butcher kısa süreli başlattım ve bu ekran görünütlerini aldım. Yeterli mi?

@CEO of SM Technology @William Butcher yardım edebilecek misiniz?

@CEO of SM Technology @William Butcher Cumartesi gününe kadar bilgisayarımda hiç sorun yaşamadım ama cumartesi akşam bilgisayarımdan oyun oynarken sistemim birden kapandı ve bilgisayarın tuşuna bastığımda açılmadı. Ben de PSU'yu düğmesinden kapatıp açtım bu sefer bilgisayar açıldı ve bir yarım saat kadar açık kaldı bir sorun olduğunu görmedim. Oynadığım oyun EA FC 24'tü, oyunu oynarken bilgisayarımın sıcaklıkları iyi durumda oluyor ama bir yandan Discord yayını açıktı bu sıcaklıkları genelde yükseltiyor. Bir de bilgisayarı cumartesiden beri açmıyorum. Sizce neden dolayı olmuş olabilir?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-12-12 223612.png
    Ekran görüntüsü 2023-12-12 223612.png
    11,5 KB · Görüntüleme: 27
  • Ekran görüntüsü 2023-12-12 223706.png
    Ekran görüntüsü 2023-12-12 223706.png
    139,4 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı