R5 5600 vs R5 5600X

Furkan1b

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba elimde RTX 3070 Ti ekran kartı VA. R R5 5500 yeterli gelmiyor. 5660 mü 5600X mi daha iyi olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Düz 5600 al, 5600x'in avantajı yok denecek kadar az. Tek farkı .2GHz ve biraz daha kaliteli silikon.

Ucuz olanı al geç. Bir de hava soğutma al stok beş para etmez. Hava akışım iyi olduğu halde 70-75 arası görüyorum. Bazen bir anda 80'e çıkıyor. 87 gördüm en fazla.

Ucuz olanı al geç. Bir de hava soğutma al stok beş para etmez. Hava akışım iyi olduğu halde 70-75 arası görüyorum. Bazen bir anda 80'e çıkıyor. 87 gördüm en fazla.
İnsanlar niyeyse stok soğutucu ile işlemcinin düşük sıcaklıklarda çalıştığını görüp yettiğini düşünüyor. Fakat sıcaklıkların düşük olmasının nedeni işlemcinin dehşet throttle yiyor olması. Stok soğutucu ile soğutulan stok bir 5600 yaklaşık olarak 5500 civarında all-core performansı veriyor. Ayar yaparak 5600 performansı alınabilir fakat böyle de işlemci 85-90 derecelerde çalışıyor.

İnsanlar niyeyse stok soğutucu ile işlemcinin düşük sıcaklıklarda çalıştığını görüp yettiğini düşünüyor. Fakat sıcaklıkların düşük olmasının nedeni işlemcinin dehşet throttle yiyor olması. Stok soğutucu ile soğutulan stok bir 5600 yaklaşık olarak 5500 civarında all-Core performansı veriyor. Ayar yaparak 5600 performansı alınabilir fakat böyle de işlemci 85-90 derecelerde çalışıyor.

Daha önce R5 2600 kullandım o da stok soğutuculu idi ama hiç bu kadar ısınmıyordu, bir de hiç termal macun sürmedim, aldığım ilk günden beri o kendi macunu ile oynadım uzun bir süre oyunları. Bugün yeni sistemim geldi R5 5600'e geçiş yaptım bir de sistemi komple yeniledim malum parçalarda eskimişti, bir de kasayı beyaz aldım derken işte değişiklik yaptık. Stok soğutucu cidden çok kötü bir de o kadar püfür püfür kasam olmasına rağmen. Eski kasam mesh de değildi. :) 1-2 aya kadar kaliteli beyaz bir hava soğutucu alırım kesin.

Bazen diyorum keşke i5 12400F'e mi alsaydım diyorum. Arada 1000 TL fark oynuyor diye almadım tabii :)

Daha önce R5 2600 kullandım o da stok soğutuculu idi ama hiç bu kadar ısınmıyordu, bir de hiç termal macun sürmedim, aldığım ilk günden beri o kendi macunu ile oynadım uzun bir süre oyunları. Bugün yeni sistemim geldi R5 5600'e geçiş yaptım bir de sistemi komple yeniledim malum parçalarda eskimişti, bir de kasayı beyaz aldım derken işte değişiklik yaptık. Stok soğutucu cidden çok kötü bir de o kadar püfür püfür kasam olmasına rağmen. Eski kasam mesh de değildi. :) 1-2 aya kadar kaliteli beyaz bir hava soğutucu alırım kesin.
Her işlemci bir değil tabii. Arada mimari, güç, önbellek, bellek kontrolcü vs. vs. milyar tane değişen şey var. Haliyle de yetersiz kalabiliyor :)

Her işlemci bir değil tabii. Arada mimari, güç, önbellek, bellek kontrolcü vs. vs. Milyar tane değişen şey var. Haliyle de yetersiz kalabiliyor :)

Sağlık olsun, yine de mutluyum sonuç olarak F/P en iyisi hava soğutma ile sorun çözülür. Stok ile biraz daha vakit geçireceğiz, artık o ısınma değerlerine bakmayacağım cidden sinirlerimi bozdu bayağı. :D

Sağlık olsun, yine de mutluyum sonuç olarak F/P en iyisi hava soğutma ile sorun çözülür. Stok ile biraz daha vakit geçireceğiz, artık o ısınma değerlerine bakmayacağım cidden sinirlerimi bozdu bayağı. :D
Bakmanızı gerektirecek çok bir şey yok zaten :D Ben de soğutucu almadan evvel 1 ay kadar Stealth ile kullandım. TDC, PPT ve EDC ve CO ile performansını arttırmayı başarmıştım fakat sıcaklıklar oyun içi dediğim gibi 85-90 arası değişiyordu. Değer mi, tartışılır. Fakat soğutucu almanız tabii ki daha iyi.

Geri
Yukarı