R5 5600 yük altında 92 derece

Efe Malgir

Picopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. İstanbul'da yaşıyorum ve yaşadığım ev gündüz vakitleri çok sıcak oluyor hatta öyle sıcak oluyor ki sadece akşamları bilgisayar başına geçebiliyorum.

Gündüz Dying Light 1 oynamak istedim ve bilgisayarı açtım oyuna girer girmez CPU sıcaklığım 92 dereceye kadar çıktı.
Normal de CPU boş kullanımda 61-64-65 derece arası gidip geliyor ama herhangi bir oyuna girdiğim zaman daha oyunu açar açmaz 79 dereceye kadar çıkıyor ve oyun içi 82-81-85-90-84-92 derece gibi absürt rakamlara çıkıyor. Bu durum da benim canım çok sıkılıyor ve bilgisayar başında oturmak imkansız hale geliyor. O kadar sıcak oluyor ki bilgisayar, elimi kasaya koyduğum an hissedebiliyorum.

Bundan bir veya iki hafta önce RDR 2 gibi oyunları yüksek ayarlarda oynarken herhangi bir ısınma sorunu ile karşılaşmıyordum CPU ısınsa bile MSI Afterburner programında açmayı unuttuğum için göremiyordum ama elimi kasaya koyduğum zaman gayet serin bir yüzeyle karşı karşıya kalıyordum.
Not: Ekran kartımda herhangi bir ısınma sorunu yok o gayet serin çalışıyor ve şu an CPU sıcaklığım 60-61-63 derece.

Son zamanlarda sistemimi biraz geliştirdim.
2400 MHz olan RAM'leri 3600 MHz'e yükselttim.
Anakartımı B550 Gaming X V2 yaptım.
Ve 1 TB 3500 Mb/read SSD taktım.
Ama bu taktığım parçalar eski paraçalarıma nazaran çok güçlü oldukları için mi bilgisayarım bu kadar ısınıyor? Çünkü bana stock fanlarım yetersiz geliyor gibi hissettirmeye başladı.
Böyle düşünmemin nedeni önceden 2x8 3200 + 2400 MHz RAM kullanıyordum ve bilgisayar 2400 MHz RAM de başlatıyordu. 3600 MHz'e geçince 5 6 derece daha da çok ısındığını düşünüyorum çünkü tanıdık birisi RAM'lerinin MHz'ini arttırdığı zaman bilgisayarının çok ısındığını söylemişti ve bilgisayarı ısınmasın diye RAM'lerinin MHz'ini ortalama olarak tutuyormuş.

Sistem özelliklerim:
ASUS RTX 3060 Dual 12 GB OC editon.
Ryzen 5 5600.
B550 Gaming X v2.
Corsair Vengeance RGB RS 2x16 3600 MHz.
1TB+500GB+125GB SSD.
Rampage 600 wat PSU.
Herhangi bir sıvı soğutmam yok.
Bu sisteme sıvı soğutma alırsam CPU sıcaklığım düşer mi? Düşerse ne kadar düşer?
Kasam Mesh kasa değil ama kapağı açık kullanıyorum zaten bilgisayarı topladığım yer bana kasayı açık kullan yaz aylarında bilgisayarın sıcaklığı 90 dereceye kadar çıkar ama parçaların herhangi bir zarar görmez fakat performansın azalır demişti.
Ne yapmam lazım yardım eder misiniz?
Sıvı soğutma için bütçem en fazla 3 bin TL ama sıvı soğutma yerine kasa al diyorsanız o da olabilir.
Biraz saçma gelebilir fakat bilgisayar kasasına yakın bir yere vantilatör gibi bir şey koysam CPU sıcaklığına etki eder mi ?

Sıvı soğutma almana gerek yok. 1000 tl'ye alabileceğin SE-214XT veya Arctic Freezer hatta 600 tl civarına alabileceğin snowman kule tipi soğutucular bütün sıkıntını hallettirir. İlla çok para harcayayım diyorsan da Noctua kule tipi soğutucu al sıvı soğutmaya gerek yok.

Bu sisteme sıvı soğutma alırsam CPU sıcaklığım düşer mi? Düşerse ne kadar düşer?
Çok farkeder de ne kadar düşeceğine ilişkin birşey diyemem. Almanıza kesinlikle değer.
Yakın zamanda şu videoyu izlemiştim. Soğutmayla ilgili değil ama soğutma hakkında karar vermenize yardımcı olacak güzel bilgi ve açıklamalar var. Dakika 19 vd.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Sıvı soğutma almana gerek yok. 1000 tl'ye alabileceğin SE-214XT veya Arctic Freezer hatta 600 tl civarına alabileceğin snowman kule tipi soğutucular bütün sıkıntını hallettirir. İlla çok para harcayayım diyorsan da Noctua kule tipi soğutucu al sıvı soğutmaya gerek yok.
Teşekkürler dostum içimde ki bütün sıkıntıyı alıverdin umarım sorunlarımın çözümü bu kadar basit olur.

Çok farkeder de ne kadar düşeceğine ilişkin birşey diyemem. Almanıza kesinlikle değer.
Yakın zamanda şu videoyu izlemiştim. Soğutmayla ilgili değil ama soğutma hakkında karar vermenize yardımcı olacak güzel bilgi ve açıklamalar var. Dakika 19 vd.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Sağol dostum yardımın için bu videoyu izleyeceğim teşekkürler!

Teşekkürler dostum içimde ki bütün sıkıntıyı alıverdin umarım sorunlarımın çözümü bu kadar basit olur.

Sağol dostum yardımın için bu videoyu izleyeceğim teşekkürler!
Ya aslında önceki mesajı yazmaya başlarken aklımdaydı unuttum ve bence çok önemli olduğundan şimdi eklemeden geçemiycem.

Sorunuzu ve sorununuzu bu kadar düzgün ve ayrıntılı bir şekilde yazdığınız için gerçekten
Teşekkürler.

Ya aslında önceki mesajı yazmaya başlarken aklımdaydı unuttum ve bence çok önemli olduğundan şimdi eklemeden geçemiycem.

Sorunuzu ve sorununuzu bu kadar düzgün ve ayrıntılı bir şekilde yazdığınız için gerçekten
Teşekkürler.
Sağol dostum.

Hocam videonun o kısmını izledim gerçekten harika sanırım 120 mm sıvı soğutma alacağım
71 75 derece stok fan
48 derece 120 mm sıvı soğutma
Zaten Ryzen 5 5600 105 dereceye kadar tölerans sağlıyormuş
Sanırım 92 sıcaklıktan korkmam pek gerek yok.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı