Çözüldü R5 5600G işlemcinin overclock ile boşta 70 derecede çalışması normal mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

OmrFrka

Centipat
Yer
Astana
Daha fazla  
RAM
Kingston Furry Beast 4x8 3800MHz
Ekran kartı
Radeon RX 580 OC
Anakart
ROG Strix Z470-F Gaming
İşlemci
Amd Ryzen 5 5600G
Herkese merhaba arkadaşlar,. Ryzen 5 5600G işlemcime overclock yaptım, soğutuğu olarak Cooler Master Masterliquid ML240l V2 2x120mm kullanıyorum ve işlemcim boşta 67-70 arası gidip geliyor.
Soğtucuyu da yeni aldığım için pompa çalışıyor mu bilmiyorum. 3 pinlik soğutucu pompasını anakartımda AiO pump kısmına ve CPU_OPT kısmına taksam da sürekli 2400 RPM olarak gözüküyor.
Sıcaklık değerleri ve pompanın çalışması normal mi?

Ekran görüntüsü 2023-04-02 231001.png
Ekran görüntüsü 2023-04-02 231211.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Soğutucudan kastınız radyotör mü yoksa pompanın CPU'ya bağlandığı vidalar mı?

Pompanın CPU'ya bağlandığı vidaları kontrol edin.
Çok fazla sıkmayın ve gevşek de bırakmayın.

Bir de voltaj değerlerini yeni gördüm.
1.50V çok fazla ve tehlikeli bir voltaj.
1.35V üstüne çıkmayın.
Boşta 70C de normal değil ve sebebi büyük ihtimalle bu.
Bildiğim kadarıyla Fanlar CPU fan girişine, pompa ise SYS fan girişine takılıyor. Yanlışım da olabilir. Bilgili arkadaşlar gelir şimdi.

Son düzenleme:
Hocam o soğutucu normalde intel işlemcileri 5GHz hızına overclock edince 60-65 derecelerde sabit tutuyor. Girişlerde bir sıkıntı olabilir.

Bildiğim kadarıyla pompa CPU fan girişine, fanları ise SYS fan girişine takılıyor. Yanlışım da olabilir. Bilgili arkadaşlar gelir şimdi.

Tam tersi. Fanlar CPU_FAN'a ve pompa diğer portlara takılır.

Pompayı taktığınız portun hız kontrolünü kapatın, sürekli sabit 12V versin.

Yük altında kaç derece?

Yük altında değerler bu şekilde.

Tam tersi. Fanlar CPU_FAN'a ve pompa diğer portlara takılır.

Pompayı taktığınız portun hız kontrolünü kapatın, sürekli sabit 12v versin.

Fanlar zaten CPU_FAN portuna takılı, pompa içinde iki deneme yaptım AIO_PUMP ve CPU_OPT taktım sürekli 2400 RPM çalışıyor ve BIOS üzerinden hız kontrolü yapamıyorum. Manuel yapınca sistem kapanıyor.
Ve anlamadığım bir konuda pompa 3 pine sahip olduğu için nasıl RPM değeri görebiliyorum? Normalde RPM değeri 4 pinli PWM sistemlerde olmuyor mu? Yoksa ben mi yanlış biliyorum?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-04-02 233909.png
    Ekran görüntüsü 2023-04-02 233909.png
    85,2 KB · Görüntüleme: 23
BIOS ekranında Q FAN Control sekmesinin görüntüsün atıyorum.
Eğer pompayı AİO_PUMP portu yerine CPU_OPT portuna takarsam kontrol etkin oluyor ama az önce de dediğim gibi kontrol etmeye çalışınca sistem kapanıyor, ben de bir yerde okuduğum bilgide AIO_PUMP portu sürekli 12V verdiği için oraya takmıştım.

Dosya Ekleri

• IMG_6908.jpg
    IMG_6908.jpg
    163,9 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG_6909.jpg
    IMG_6909.jpg
    235,2 KB · Görüntüleme: 13
BIOS ekranında Q FAN Control sekmesinin görüntüsün atıyorum.
Eğer pompayı AİO_PUMP portu yerine CPU_OPT portuna takarsam kontrol etkin oluyor ama az önce de dediğim gibi kontrol etmeye çalışınca sistem kapanıyor, ben de bir yerde okuduğum bilgide AIO_PUMP portu sürekli 12V verdiği için oraya takmıştım.

Pompayı AIO_PUMP'a taktıysanız sorun yok.
2400 RPM gösteriyormuş zaten. 3. pin RPM için ve 4. pin PWM içindir.

Ama boşta 70C olması normal değil, soğutucuyu monte ederken vidayı gevşek veya fazla sıkarak takmış olabilirsiniz.
Söküp geri takmayı deneyebilirsiniz.

Pompayı AIO_PUMP'a taktıysanız sorun yok.
2400 RPM gösteriyormuş zaten. 3. pin RPM için ve 4. pin PWM içindir.

Ama boşta 70C olması normal değil, soğutucuyu monte ederken vidayı gevşek veya fazla sıkarak takmış olabilirsiniz.
Söküp geri takmayı deneyebilirsiniz.

Soğutucudan kastınız radyotör mü yoksa pompanın CPU'ya bağlandığı vidalar mı?

Geri
Yukarı