R5 5600G sistemde gri ekran hatası

696252

Femtopat
Herkese merhaba,

Aralık ayında masaüstü bilgisayar topladım. Tam olarak ne zaman başladığını hatırlamasam da, ekranda ekteki belirttiğim görseldeki gibi rastgele gri ekran oluşuyor. Kullanımdayken rastgele oluşup birkaç saniye sonra kayboluyor. Şimdiye kadar çözmek amaçlı olarak Windows 10 ve Windows 11 UEFI ve legacy olarak kurulum denedim. Formattan bazen bir hafta, bazen bir ay sonra olmaya başlayıp her gün mutlaka oluyor. Yeniden format atılınca bir süre olmamakta. Ayrıca son çıkan sürücüler dahil olmak üzer DDU ile silerek eski tüm ekran kartı sürücülerini denedim sorunu çözmüyor. Ayrıca son üç yayınlanan BIOS sürümlerini de denedim işe yaramadı maalesef.

Elimde Dell monitör mevcut. DVI girişi HDMI'a çeviren dönüştürücü ile kullanıyordum. Bu problem olunca farklı HDMI kablo denedim ve dönüştürücüyü iptal edip HDMI to DVI kablo aldım maalesef sonuç değişmedi.

Evde başka bilgisayar olmadığı için monitörü deneme şansım olmuyor. Evde ekstra olarak bir TV mevcut onda da denedim ama TV ekranı bilgisayar gibi olmadığı için net sonuç elde edemedim.

Bilgisayarda yıllardır kullandığım iki boyutlu çizim ve üç boyutlu modelleme üzerine program mevcut sadece. Sürekli bir şeyler indirip yüklemek ya da oyun oynamak gibi bir durumum yok.

Diğer sorunuma gelince anakartın VGA çıkışını monitöre bağlayınca 1080p görüntü alamıyorum. Böyle bir sorun yaşayan var mı?

Sistem özellikleri;

Anakart: Gigabyte B450M-H
RAM: Kingston 8 GB DDR4 3200 MHz 1 adet.
İşlemci: AMD Ryzen 5600G.
SSD: Kingston 500 GB M.2
Monitör: Dell E2214h.

Dosya Ekleri

• pleh.PNG.2ef0caa558d74a95e1154c5c4775a1ee.png
    pleh.PNG.2ef0caa558d74a95e1154c5c4775a1ee.png
    1,9 MB · Görüntüleme: 22
Son düzenleyen: Moderatör:
Buna gri demek pek mümkün değil sanki 😀 Şaka bir yana eğer varsa ekran kartını çıkarıp başka bir ekran kartıyla deneyin. Çünkü bu tarz sorunlar genelde ekran kartından olur. Ekran kartı yoksa anakartta bir problem olabilir diye düşünüyorum.

Ekran kartı işlemci üzerinde maalesef. Başka deneme yapabileceğim kart mevcut değil. Bu sorunu yaşayanlar vardır belki bir çözüm bulunur diye umuyorum artık. Yoksa anakarttan başlayarak garantiye göndermeye doğru gidecek gibi duruyor.

@Recep Baltaş böyle bir tecrübeniz var mı? Çözemedim uzun zamandır.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı