R5 5600'un nasıl sıcaklığı düşürülebilir?

80 83 hafif sıcak olarak kabul ediliyor AMD de. Benimki AMD. Ekran kartları gibi fazla ısınabiliyor bunlar ama biraz endişeli hissettiriyor. Voltajı ve frekansı elle ayarlıyorum şu an, bakalım sıcaklık düşecek mi
Ekran kartın mı yoksa işlemcin mi 83 dereceleri görüyor? Burada dediğin şeyi anlamadım.

Ekran kartın mı yoksa işlemcin mi 83 dereceleri görüyor? Burada dediğin şeyi anlamadım.

R5 5600, işlemci. Ekran kartı buz gibi. 20 fan ile 70 derece. Voltajı düşürdüm ısınıyor hala, anlamadım. Voltajı düşürüp ısıyı düşürenlerin yalan söylediğini düşünüyorum artık, ekran kartım 6700XT idi, onunda ısısı düşmüyordu.

R5 5600, işlemci. Ekran kartı buz gibi. 20 fan ile 70 derece. Voltajı düşürdüm ısınıyor hala, anlamadım. Voltajı düşürüp ısıyı düşürenlerin yalan söylediğini düşünüyorum artık, ekran kartım 6700XT idi, onunda ısısı düşmüyordu.
Ulan ya... Başka konuya gitti kafa, bu saatte çok normal. Bir şeyleri mi kaçırıyorum acaba diyordum ben de. :D Kusura bakma.

İşlemci stok haldeyken CPB ve PBO kapatıp denedin mi? Başta performans düşürmez mi diye sormuşsun, stok hızda çalıştığı için bir miktar düşüş olacaktır ama geçici çözüm sonuçta bu. En nihai çözüm soğutucu almaktır. Her ne kadar AMD'nin stok soğutucuları Intel'in tenekelerinden daha sağlam da olsa Wraith Prism veya Max olmadığı sürece çok bir performans beklememek gerek stok soğutuculardan. Hele ki işlemcin R5 5600 gibi güçlü bir modelse.

Ulan ya... Başka konuya gitti kafa, bu saatte çok normal. Bir şeyleri mi kaçırıyorum acaba diyordum ben de. :D kusura bakma.

İşlemci stok haldeyken CPB ve PBO kapatıp denedin mi? Başta performans düşürmez mi diye sormuşsun, stok hızda çalıştığı için bir miktar düşüş olacaktır ama geçici çözüm sonuçta bu. En nihai çözüm soğutucu almaktır. Her ne kadar AMD'nin stok soğutucuları Intel'in tenekelerinden daha sağlam da olsa Wraith Prism veya Max olmadığı sürece çok bir performans beklememek gerek stok soğutuculardan. Hele ki işlemcin R5 5600 gibi güçlü bir modelse.

Sanırım hallettim gibi. CPB kapattım, PBO kapatmadım. Voltajı 1100 yaptım. Frekans 4200. Bu şartlarda 10 derece düştü. Performans kaybı ne olur sizce? Hatta 14 dereve düşmüş gibi .86 ya kadar çıkıyordu şimdi 70 ve 74 arası geziniyor

Geri
Yukarı