R5 5600X 80 derece normal mi?

Zaten düşürür. Bu soğutucu hakkında bilgi sahibi değilim. Zamanında bende araştırmıştım. Herkes Arctic 34 DUO demişti. Bende onu almıştım. Stokta OC yapmadan 85-90 gezen işlemci (Ryzen 5 2600) şimdi Manual OC (1.35V LLC Mode 3 - Medium High) yazın en sıcak günlerinde max 75-80 oluyor.
O zaman bu soğutucuyu düşünebilirim.

Fazla. Ben Wraith Prism ile bile 50-60 arası takılıyorum aynı oyunda.
Ama Prime95 teslerinde 67'yi geçmiyor çok garip bir şekilde. 30 dakikalık test yaptım, en fazla 67 dereceyi gördü.
Fazla. Ben Wraith Prism ile bile 50-60 arası takılıyorum aynı oyunda.
Benim zaten aldığım işlemcilerin hepsi ısınıyor 🤣 Bu işlemciyi 1 hafta önce aldım. Önceki işlemcimde çok ısınıyordu.
Hocam ben 120mm sıvı soğutmayla arkadaşa aşağı yukarı denk değerler alıyorum Wraith Prism'le nasıl 50-60 alıyorsunuz.
Benimle aynı işlemciyi kullanan arkadaşım, stok fan ile max 65 dereceyi görüyor. Çok garip değil mi?

5600'ümü 4 aydır falan tam yük 68-76 derece aralıksız 7/24 kullanıyorum.
Bildiğim kadarıyla uzun süreli (1-2 yıl) boyunca sürekli 85 derece üzeri kullanım işlemci silikonunda yıpranmaya yol açıyor.
Sonuçta işlemciniz evcil hayvan değil, makine. Kullanılmak için yapıldı.

Ki işlemcide yıpranma dendiği gibi 7/24 kullanım sonucu ortaya çıkabilir, siz keyif için günde 1-2 saat oyun oynuyorsunuz sadece. Sizin verdiğiniz yük ile yıpratıcı yük arasında dağlar kadar fark var.

Evet 80 derece iyi bir sıcaklık değil, ama yapılabilecekleri yapmışsınız, sorun olmaz. Sadece sıcak çalışıyor olur işlemciniz.
Ben çalıştırıyorum işlemcimi ayın 30 gününün her 24 saati 74-76 derecelerde. Sonuçta gün gelip kendiliğinden alev alıp küle dönecek değil. Uzun vadede yaşanabilecek performans kaybı en fazla %5-%10, o da pek umurumda değil açıkcası. O zamana kadar bana 24-36 zurna dürüm ısmarlamış olacak monero mining yapan işlemcim. Zurna daha önemli.

Son düzenleme:
Hocam yaptığınız PBO ayarlarını öğrenme şansım var mı?
Tabii fakat bu ayarlar sizde tutmayabilir, özellikle curver optimizer ayarı. Max CPU Boost kısmını ise 50 olarak kullanıyorum şu an. Yani 4700 MHz'e tekabül ediyor.
IMG_20220328_012626.jpg

IMG_20220328_012544.jpg

Geri
Yukarı