R5 5600X Bannerlord'da 100 derece olması normal mi?

keremdaffy

Centipat
Daha fazla  
RAM
32GB
Ekran kartı
RTX 3070 MSİ GAMİNG Z TRİO
İşlemci
Ryzen 5600x 4.30ghz
Ryzen 5 5600X işlemcim Bannerlord'da yaklaşık 20-30dakikadır 100C olmuş yeni fark ediyorum işlemcim ölmüş müdür?

Ryzen 5 5600X işlemcim Bannerlord'da yaklaşık 20-30dakikadır 100C olmuş yeni fark ediyorum işlemcim ölmüş müdür?

Kendini kapatıp frekansı düşürürebilir. Kısacası 105 derecede kendini kapatır, 105 ile 85 derece arasında frekans düşer. Çok FPS düşmesi yaşarsınız. Stok soğutucu kullanıyorsanız kasanın camını açın.

Ben İ7 11700K işlemcimi aylardır 100 derecelerde kullandım hiçbirşey olmadı stok soğutucu ve kryonaut kullandım yeterli olmadıydı bu ay soğutucu aldım ak400 zero dark plus daha rahat 70 65 civarında oyun oynuyorum stres tesinde falan gene yüksek görüyor da idare ediyor ama bence riske atmayın soğutucu alın derim size

Kendini kapatıp frekansı düşürürebilir. Kısacası 105 derecede kendini kapatır, 105 ile 85 derece arasında frekans düşer. Çok FPS düşmesi yaşarsınız. Stok soğutucu kullanıyorsanız kasanın camını açın.
Aynen haklısınız. Normalde işlemci 5ghz çalışıyor ancak sıcaklık 100 derece olduğunda bayağı düşürüyordu tam hatırlamıyorum da 4.2ghz 3.7ghz gibi fps de yine düşüyordu ama zaten sıcak çalıştığı için bir de kaç bin devir fan sesi de var her türlü sıkıntı oluşturuyordu bu sıcak havada bi de kasa sıcak hava getiriyor hem fan sesi falan değiştirdim soğutucuyu rahatladım cidden.

Ancak işlemci ölmemiştir birşey olduğunu düşünmüyorum işlemci öyle çabuk bozulacak bir parça değildir zordur bozması ama siz bi kasa içi temizlik macun temizliği yapın derim yine yetersiz geliyorsa bütçe verip fan almanız lazım.

Aynen haklısınız. Normalde işlemci 5GHz çalışıyor ancak sıcaklık 100 derece olduğunda bayağı düşürüyordu tam hatırlamıyorum da 4.2GHz 3.7GHz gibi FPS de yine düşüyordu ama zaten sıcak çalıştığı için bir de kaç bin devir fan sesi de var her türlü sıkıntı oluşturuyordu bu sıcak havada bir de kasa sıcak hava getiriyor hem fan sesi falan değiştirdim soğutucuyu rahatladım cidden.

İşkence.

İşlemci en son en zor bozulucak parçalardandır.

Aylar boyunca ben de 11700K dan çekmediğim kalmadı saniyesinde 55 dereceden 100 dereceye çıktığını bilirim macun hiç yokmuş soğutucu blok hiç oturmamış gibi kryonaut aldım keser sıcağını diye de ama hiç bana mısın demiyordu.

X ibareli işlemciler epey bir agresif oluyor soğutması biraz zor. Ryzen 5 5600X'te de böyle bir durum vardı yanlış hatırlamıyorsam. Hele bir de stok soğutucu kullanıyorsanız vay halinize.

Şahsen işlemciyi bu kadar sıcak çalıştırmazdım. AMD Ryzen 5000 ve Ryzen 7000 serisinde sıcaklık limitini çıtaya çıkardı tabii orası ayrı konu. 95 derece civarı sıcaklıkların bu seriler için normal olduğunu belirtiyorlar.

BIOS'tan PBO + Curve Optimizer (all core negative) uygulayabilirsiniz. Yani undervolt yardımcı olabilir.

Veya güzel bir kule tipi soğutucu + kaliteli bir termal macun alabilirsiniz, direkt kökten çözülür.

Soğutucu stoksa kasanın tamperini çıkartın o islemci cok ısınıyor bende de aynısı var 60 derecelerde takılıyor ama bende CPB PBO kapalı ve undervolt yapılı halde ama.

Geri
Yukarı