R5 5600X CPU package oyunlarda 81 dereceyi görüyor

WolfangGrimmer

Decapat
Daha fazla  
İşlemcim AMD 5600 X ve anakart ASUS TUF Gaming B550 PLUS.
Soğutucu Dark Freezer X120 kule tipi.
Oyunlarda CPU sıcaklığı 60-70 arası iken CPU diyot ve CPU package 78-81 dereceleri görüyor oyuna göre.
Bu durum normal mi değilse nasıl düzeltirim?

HWiNFO yazılımını yükleyip sensör modunda başlatın.
Aşağıda gördüğünüz üç sensörden en yukarıdakine dikkat edeceksiniz. HWiNFO'yu açık bırakıp bir süre oyun oynayın, daha sonra programa geri dönüp maksimum kaç derece gördüğünüze bakın.

Tdie.png

5600X işlemcisi için oyun sırasında, özellikle basit soğutucular ile 60-70 derece gayet normal. Boşta bu sıcaklıkları görürseniz endişe edebilirsiniz, fakat oyun sırasında hiç problem yok. Fuma 2 falan almanıza gerek yok kısacası. O şahsı dinlememenizi öneririm. Her konuya aynı şeyi kopyala yapıştır yapıyor, 5600X sahibi bile değil anladığım kadarıyla.

Sıcaklıkları hızı düşürmeden azaltmanın en pratik yolu curve optimizer kullanarak BIOS üzerinden negatif voltage offset vermek.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu videodaki gibi PBO güç limitlerini artırmayıp (videodaki gibi disabled yapın) sadece curve optimizer ekranına gelin, all core negatif -10 deneyerek başlayın. Eğer stabil ise artırmayı deneyebilirsiniz, stabil değilse, çökme/mavi ekran yaşıyorsanız, azaltın. Bu değer negatifken vcore voltajını azaltıyor yani işlemcinizi stok ayarlarda kullanırken verdiğiniz voltajı azaltıyorsunuz. Silikon kalitesine göre tabi ne kadar undervolt yapabileceğiniz değişiyor. Herhangi bir konuda kafanız karışırsa sormaktan çekinmeyin. Bol şans.

Sıkıntılı mısın bilmiyorum ama harbi komik 🤣 kafayı benle bozdun sebebini de anlamadım hayır üzgün atmam ağrına mı gitti kaldırdım zaten dert etmene gerek yok, amacın kendini haklı çıkartmak mı ya da üstün görünmek mi? Birde copy paster ilan etmişsin beni sonra yine aynı yöntemi sunmuşsun buna da baya güldüm. 🤣

İlk olarak yanlış noktan şu kullanıcıya MSI Afterburner yerine başka bir program ile sıcaklıkları kontrol ettirmek ne alaka anlamadım oyunu alta alınca sıcaklık düşecek sen o an ki sıcaklığı göremeyeceksin, zaten aldığı sıcaklıklar belli yapacağı ayarlamalar ile de nasıl bir sonuç alacağını biliyorum.

Bu başlık bence sana tam cevap oldu diğer başlıkta yazdıklarına ithafen 🤣 200-250 liralık bir soğutucu ile aldığı sıcaklıklara çözüm olarak zaten manuel ayarlama ile sıcaklıkları kontrol etmek ilk önerim olur, kullanıcının bütçesi olsa dahi benim amacım işi ucuza kapatmak, birde elinde hangi donanım var bilmiyorum ama elinde R5 5600x'e bile sahip olduğunu düşünmüyorum şahsı dinlemeni önermem demen ve geçen başlıkta ki aşağılayıcı tutumun ile nasıl birisi olduğunu iyi yansıtıyorsun 🤣 benim elimde o işlemcinin olup olmaması önemli değil gen 1'den gen 3'e kadar pek çok işlemciyle deneyimim oldu çevremde bu işlemcilere sahip pek çok kişi var ve hangi durumlarda hangi ayarlamaların yapılacağını biliyorum bu işlemci ile pek çok overclock deneyimim de oldu diğer seriler ile de bu işlemcilerin nasıl davranacağını da biliyorum.

Bence bu tavrından da vazgeç geçen yine bir başlıkta ukalaca yazdın sonra bir yazar sana güzelce cevabını vermişti. Bu şekilde ben bilirim sen hiçbir şey bilmiyorsun karşındakine karşı kendini üstün görmen sana hiçbir şey kazandırmaz.

@WolfangGrimmer AIDA64 ile değerlere bir bak yük altında 1.350 volt ve üstü kullanıyor ise bunu frekans düşürmeden azalt BIOS üzerinden, hız da düşebilirsin sana kalmış ekran kartın ne bilmiyorum ama oyunda bir sorun olmaz yada render vs yapmıyor isen 4.4 GHz veya 4.2 GHz de etkisini fazla hissetmezsin, sen yinede yukardaki yazılanları uygula.

Son düzenleme:
Sıkıntılı mısın bilmiyorum ama harbi komik 🤣 kafayı benle bozdun sebebini de anlamadım hayır üzgün atmam ağrına mı gitti kaldırdım zaten dert etmene gerek yok, amacın kendini haklı çıkartmak mı ya da üstün görünmek mi? Birde copy paster ilan etmişsin beni sonra yine aynı yöntemi sunmuşsun buna da baya güldüm. 🤣

İlk olarak yanlış noktan şu kullanıcıya MSI Afterburner yerine başka bir program ile sıcaklıkları kontrol ettirmek ne alaka anlamadım oyunu alta alınca sıcaklık düşecek sen o an ki sıcaklığı göremeyeceksin, zaten aldığı sıcaklıklar belli yapacağı ayarlamalar ile de nasıl bir sonuç alacağını biliyorum.

Bu başlık bence sana tam cevap oldu diğer başlıkta yazdıklarına ithafen 🤣 200-250 liralık bir soğutucu ile aldığı sıcaklıklara çözüm olarak zaten manuel ayarlama ile sıcaklıkları kontrol etmek ilk önerim olur, kullanıcının bütçesi olsa dahi benim amacım işi ucuza kapatmak, birde elinde hangi donanım var bilmiyorum ama elinde R5 5600x'e bile sahip olduğunu düşünmüyorum şahsı dinlemeni önermem demen ve geçen başlıkta ki aşağılayıcı tutumun ile nasıl birisi olduğunu iyi yansıtıyorsun 🤣 benim elimde o işlemcinin olup olmaması önemli değil gen 1'den gen 3'e kadar pek çok işlemciyle deneyimim oldu çevremde bu işlemcilere sahip pek çok kişi var ve hangi durumlarda hangi ayarlamaların yapılacağını biliyorum bu işlemci ile pek çok overclock deneyimim de oldu diğer seriler ile de bu işlemcilerin nasıl davranacağını da biliyorum.

Bence bu tavrından da vazgeç geçen yine bir başlıkta ukalaca yazdın sonra bir yazar sana güzelce cevabını vermişti. Bu şekilde ben bilirim sen hiçbir şey bilmiyorsun karşındakine karşı kendini üstün görmen sana hiçbir şey kazandırmaz.

@WolfangGrimmer AIDA64 ile değerlere bir bak yük altında 1.350 volt ve üstü kullanıyor ise bunu frekans düşürmeden azalt BIOS üzerinden, hız da düşebilirsin sana kalmış ekran kartın ne bilmiyorum ama oyunda bir sorun olmaz yada render vs yapmıyor isen 4.4 GHz veya 4.2 GHz de etkisini fazla hissetmezsin, sen yinede yukardaki yazılanları uygula.
Hocam 600 liralık soğutucu ile olay ucuza kapanmıyor maalesef. Hangi 200-250 liralık soğutucu bu da muallak. F/P ürün sunan markaların 200-250 liralık soğutucuları bu tarz işlemcileri kolaylıkla soğutacaktır. Eğer o fiyata en iyi soğutucuyu almışsa zaten voltaj ayarına bile dokunmadan 81 dereceyi görmesi mümkün değildir. HWiNFO da forumda yeri olan ve maksimum sıcaklık değerini gösteren bir yazılım. Alakasız bir program değildir. Kullandığı işlemciye göre sıcaklık değerleri bir hayli yüksek sizin de değindiğiniz gibi voltaj yüksek geliyor olabilir Aida64 ile TDP ve güç tüketimi değerlerini paylaştığı vakit zaten öngördüğümüz şeyi teyit etmiş olacağız. Yani gidip de 600 liralık soğutucu önermek pek de akıl kârı değil. Bir de işlemcinin silikon kalitesi dışında anakartın da etkisi var. 4 fazlı bir anakartla alınan sonuçlarla 8-12 fazlı anakartla alınan sonuç bir olmaz. Yani burada üstün körü deneme yanılma yöntemi yapmadan X voltajda Y frekansta çalıştırın demek pek de sağlıklı bir yöntem değildir.

Hocam 600 liralık soğutucu ile olay ucuza kapanmıyor maalesef. Hangi 200-250 liralık soğutucu bu da muallak. F/P ürün sunan markaların 200-250 liralık soğutucuları bu tarz işlemcileri kolaylıkla soğutacaktır. Eğer o fiyata en iyi soğutucuyu almışsa zaten voltaj ayarına bile dokunmadan 81 dereceyi görmesi mümkün değildir. HWiNFO da forumda yeri olan ve maksimum sıcaklık değerini gösteren bir yazılım. Alakasız bir program değildir. Kullandığı işlemciye göre sıcaklık değerleri bir hayli yüksek sizin de değindiğiniz gibi voltaj yüksek geliyor olabilir AIDA64 ile TDP ve güç tüketimi değerlerini paylaştığı vakit zaten öngördüğümüz şeyi teyit etmiş olacağız. Yani gidip de 600 liralık soğutucu önermek pek de akıl kârı değil. Bir de işlemcinin silikon kalitesi dışında anakartın da etkisi var. 4 fazlı bir anakartla alınan sonuçlarla 8-12 fazlı anakartla alınan sonuç bir olmaz. Yani burada üstün körü deneme yanılma yöntemi yapmadan X voltajda y frekansta çalıştırın demek pek de sağlıklı bir yöntem değildir.

Stok olarak 4.6-4.65 GHz çalışan bir işlemciden bahsediyoruz. Soğutma ve hava akımı çok iyi değilse doğal olarak 60-70 dereceleri bulacak, burada çok endişe edecek bir nokta göremiyorum. Konu sahibi ise "CPU 60-70 dereceyken diyot 70-80 derece gösteriyor" demiş. Normal şartlarda tdie sensörü size 60-70 derece diyorsa endişe etmenize gerek yok gayet kabul edilebilir sıcaklıklar, hatta 80 derece bile yük altında tehlike içermiyor fakat bu bakılan diyot değerinin hangi yazılım ile ölçüldüğü ve bu yazılımın güncel olup olmadığı belirtilmemiş.

Biliyorsunuz Ryzen 5000 çok yeni bir mimari ve 5600x işlemcisinin erken sahiplerinden birisi olarak MSI Afterburner hatta Ryzen Master dahil çoğu yazılımda sensör sıkıntıları yaşadım ve bunların giderilmesi için yeni güncellemeler bekledim. Bu bana biraz kullandığı yazılımın problemli/desteklenmeyen bir sürüm olabileceği ihtimalini verdi, bu sebepten HWiNFO önerdim. Ben her zaman konuyu dikkatle okuyup mantığımı ve tecrübelerimi göze alarak tavsiye veriyorum, HWiNFO önermemin sebebi aslında bu yaşadığım tecrübelerdir.

Arkadaşa bu kadar şiddetle karşı çıkma sebebim ise kulaktan dolma ve doğruluğu/amaca hizmet etmesi sorgulanmayan "çözümlerin" konu içeriği bile okunmadan sıcaklık sorunu yaşayan veya yaşadığını düşünen herkese kopyala yapıştır şeklinde sunulması.

Başka bir konuda CPB açıkken oyun sırasında çöken, CPB kapalı 3.7 GHz hızında 80 dereceleri bulan bir işlemciye aynı çözümü, aynı değerleri kopyala/yapıştır şeklinde sundu kendisi. Daha önce benzer konularda yine görüyor ve ses etmiyordum fakat en sonunda dayanamadım.

1300X, 1500X, 3600, 3600XT, 5600X işlemcileri ile tecrübesi olan ben, bu kadar kesin konuşamıyorum. Ayrıca kesinliği bir yana bırakırsam, işlemci frekansını 450 MHz düşürmek bana göre bir çözüm değil. Bu noktada bu bir çözüm olmaktan çıkıyor, performans alanında fedakarlık etmeye giriyor.

4.2 GHz'e inmek kötüdür, indir, cindir, şeytandır demiyorum. Ama buna gerek var mı gerçekten? Ryzen işlemciler otomatik frekans yani CPB için tasarlanmış işlemciler, fazla voltaj çekiyor ise Curve Optimizer ile her çekirdeğe giden voltajı ayrı ayrı düşürebiliyorsunuz. Bu kadar sofistike ve spesifik undervolt aygıtları varken manuel overclock yöntemi ile undervolt yapmak gerçekten ilk çözüm mü olmalıdır?

Son düzenleme:
HWiNFO yazılımını yükleyip sensör modunda başlatın.
Aşağıda gördüğünüz üç sensörden en yukarıdakine dikkat edeceksiniz. HWiNFO'yu açık bırakıp bir süre oyun oynayın, daha sonra programa geri dönüp maksimum kaç derece gördüğünüze bakın.

Eki Görüntüle 961282

5600X işlemcisi için oyun sırasında, özellikle basit soğutucular ile 60-70 derece gayet normal. Boşta bu sıcaklıkları görürseniz endişe edebilirsiniz, fakat oyun sırasında hiç problem yok. Fuma 2 falan almanıza gerek yok kısacası. O şahsı dinlememenizi öneririm. Her konuya aynı şeyi kopyala yapıştır yapıyor, 5600X sahibi bile değil anladığım kadarıyla.

Sıcaklıkları hızı düşürmeden azaltmanın en pratik yolu curve optimizer kullanarak BIOS üzerinden negatif voltage offset vermek.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu videodaki gibi PBO güç limitlerini artırmayıp (videodaki gibi disabled yapın) sadece curve optimizer ekranına gelin, all Core negatif -10 deneyerek başlayın. Eğer stabil ise artırmayı deneyebilirsiniz, stabil değilse, çökme/mavi ekran yaşıyorsanız, azaltın. Bu değer negatifken Vcore voltajını azaltıyor yani işlemcinizi stok ayarlarda kullanırken verdiğiniz voltajı azaltıyorsunuz. Silikon kalitesine göre tabii ne kadar undervolt yapabileceğiniz değişiyor. Herhangi bir konuda kafanız karışırsa sormaktan çekinmeyin. Bol şans.

Çok teşekkür ederim sizinle birebir iletişime geçme şansım var mı?

sıkıntılı mısın bilmiyorum ama harbi komik 🤣 kafayı benimle bozdun sebebini de anlamadım hayır üzgün atmam ağrına mı gitti kaldırdım zaten dert etmene gerek yok, amacın kendini haklı çıkartmak mı ya da üstün görünmek mi? Bir de copy paster ilan etmişsin beni sonra yine aynı yöntemi sunmuşsun buna da bayağı güldüm. 🤣

Bu başlık bence sana tam cevap oldu diğer başlıkta yazdıklarına ithafen 🤣 200-250 liralık bir soğutucu ile aldığı sıcaklıklara çözüm olarak zaten manuel ayarlama ile sıcaklıkları kontrol etmek ilk önerim olur, kullanıcının bütçesi olsa dahi benim amacım işi ucuza kapatmak, bir de elinde hangi donanım var bilmiyorum ama elinde R5 5600X'e bile sahip olduğunu düşünmüyorum şahsı dinlemeni önermem demen ve geçen başlıkta ki aşağılayıcı tutumun ile nasıl birisi olduğunu iyi yansıtıyorsun 🤣 benim elimde o işlemcinin olup olmaması önemli değil gen 1'den gen 3'e kadar pek çok işlemciyle deneyimim oldu çevremde bu işlemcilere sahip pek çok kişi var ve hangi durumlarda hangi ayarlamaların yapılacağını biliyorum bu işlemci ile pek çok overclock deneyimim de oldu diğer seriler ile de bu işlemcilerin nasıl davranacağını da biliyorum.

@WolfangGrimmer AIDA64 ile değerlere bir bak yük altında 1.350 Volt ve üstü kullanıyor ise bunu frekans düşürmeden azalt BIOS üzerinden, hız da düşebilirsin sana kalmış ekran kartın ne bilmiyorum ama oyunda bir sorun olmaz ya da render vs yapmıyor isen 4.4 GHz veya 4.2 GHz de etkisini fazla hissetmezsin, sen yine de yukarıdaki yazılanları uygula.

AIDA 64 stres testinde voltaj kısmında CPU Core Max 1.312 yazıyordu doğru yere mi baktım? Süreye göre değişir mi az bir süre tuttum çünkü.
Ekran kartım 3060 Ti.

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim sizinle birebir iletişime geçme şansım var mı?

Maalesef özelden yardımcı olamayacak kadar meşgulum şu sıralar, fakat söylediğim gibi herhangi bir problem ile karşılaşmanız durumunda beni etiketleyebilirsiniz, geçte olsa görür elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım.

Hocam 600 liralık soğutucu ile olay ucuza kapanmıyor maalesef. Hangi 200-250 liralık soğutucu bu da muallak. F/P ürün sunan markaların 200-250 liralık soğutucuları bu tarz işlemcileri kolaylıkla soğutacaktır. Eğer o fiyata en iyi soğutucuyu almışsa zaten voltaj ayarına bile dokunmadan 81 dereceyi görmesi mümkün değildir. HWiNFO da forumda yeri olan ve maksimum sıcaklık değerini gösteren bir yazılım. Alakasız bir program değildir. Kullandığı işlemciye göre sıcaklık değerleri bir hayli yüksek sizin de değindiğiniz gibi voltaj yüksek geliyor olabilir Aida64 ile TDP ve güç tüketimi değerlerini paylaştığı vakit zaten öngördüğümüz şeyi teyit etmiş olacağız. Yani gidip de 600 liralık soğutucu önermek pek de akıl kârı değil. Bir de işlemcinin silikon kalitesi dışında anakartın da etkisi var. 4 fazlı bir anakartla alınan sonuçlarla 8-12 fazlı anakartla alınan sonuç bir olmaz. Yani burada üstün körü deneme yanılma yöntemi yapmadan X voltajda Y frekansta çalıştırın demek pek de sağlıklı bir yöntem değildir.
Ne yapmam gerekiyor ? Görsel olarak nereyi atacağım ?
Maalesef özelden yardımcı olamayacak kadar meşgulum şu sıralar, fakat söylediğim gibi herhangi bir problem ile karşılaşmanız durumunda beni etiketleyebilirsiniz, geçte olsa görür elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım.

Hocam programı indirip oyun oynadım değerler bu şekilde.
Stres testindeyken Aida64 ile TDP ve güç tüketimini gösteren bir ekran görüntüsü paylaşırsanız çözüm yolu sunabiliriz. Ek soğutucu almanıza gerek yok. Soğutucunuz 5600X için yeterli.

@ragnarock492

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    35,3 KB · Görüntüleme: 59
  • Adsız.png
    Adsız.png
    35,3 KB · Görüntüleme: 65
Son düzenleme:

@ragnarock492
Voltaj fazla geliyor. TDP olarak da düşük gibi görünse de oyun için biraz fazla. 65W TDP değerine sahip bir işlemci oyun esnasında bu değeri nadir görür bunun üstüne kolay kolay çıkmaz. Isı bazında bir throttle yaşamamışsınız anlık frekans düşürmeye hiç girmemiş işlemci. Voltajı düşürmenizi öneririm bununla Offset olur veya Override olur hiç farketmez belirli bir seviyeye indirin fazla indirmeseniz bile anlık çıkan voltajı engellemiş olursunuz deneme yanılma yöntemiyle voltajı düşürün mavi ekran almayana kadar devam edin mavi ekran aldığınızda LLC modu lowda çalıştırın hâlâ devam ediyorsa voltajı biraz arttırıp LLC'yi tekrar kapatın. Bununla birlikte kasa içi hava sirkülasyonu nasıl, merak ettim açıkçası. Sıcaklık TDP'ye göre bana fazla geldi oyun esnasındaki değerleri de referans görmek istemiyorum. Stres testine sokup seçili olan iki değeri paylaşır mısın lütfen?
1617805049916.png

Önceki mesajımda anlattığım şekilde undervolt yapmayı deneyin.
Hocam bilmiyorum ki yanlış bişe yaparım falan sıkıntı olmasın.
Voltaj fazla geliyor. TDP olarak da düşük gibi görünse de oyun için biraz fazla. 65W TDP değerine sahip bir işlemci oyun esnasında bu değeri nadir görür bunun üstüne kolay kolay çıkmaz. Isı bazında bir throttle yaşamamışsınız anlık frekans düşürmeye hiç girmemiş işlemci. Voltajı düşürmenizi öneririm bununla offset olur veya override olur hiç fark etmez belirli bir seviyeye indirin fazla indirmeseniz bile anlık çıkan voltajı engellemiş olursunuz deneme yanılma yöntemiyle voltajı düşürün mavi ekran almayana kadar devam edin mavi ekran aldığınızda llc modu Low'da çalıştırın hâlâ devam ediyorsa voltajı biraz arttırıp Llc'yi tekrar kapatın. Bununla birlikte kasa içi hava sirkülasyonu nasıl, merak ettim açıkçası. Sıcaklık TDP'ye göre bana fazla geldi oyun esnasındaki değerleri de referans görmek istemiyorum. Stres testine sokup seçili olan iki değeri paylaşır mısın lütfen?
Eki Görüntüle 962437

@Spontune hocam 5 dk yaptım.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    82,4 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:

Geri
Yukarı