R5 5600X CPU Sıcaklığı Bir Anda Yükselip Düşüyor

BussoQV

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba, 5600X işlemciye sahibim. Stok fanı ve üstünde gelen macunla birlikte kullanıyordum lakin 100 dereceleri görüyordu. MX-4 termal macun aldım ve onunla stress testi yaptım(Prime95). Başta her şey normaldi 80 dereceleri geçmiyordu. Fakat 3 dakikada bir anlık 110 dereceye gelip ısısı geri yavaş yavaş 80 derecelere düşüyor. Testi durdurmayıp devam ettiğimde de anlık yine ısısı artıp sistem kendisini kapattı. Fanı düzgünce taktığıma eminim. Kasa tertemiz zaten yeni topladım. Bu sorunun nedeni ne olabilir? Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler.

Screenshot_1.png

5600x i stok fan ile kullanmadım ama wraith prism ile kullanmıştım stres testinde 90 dereceleri görüyordu, 100ü geçtiğini hatırlamıyorum..

Aslında bu işlemciye 12 cm kule tipi bir fan almanız lazım onun haricinde birde ryzen master kurup per core curve optimize yaparsanız ısı düşecektir.

5600x i stok fan ile kullanmadım ama wraith prism ile kullanmıştım stres testinde 90 dereceleri görüyordu, 100ü geçtiğini hatırlamıyorum..

Aslında bu işlemciye 12 cm kule tipi bir fan almanız lazım onun haricinde birde ryzen master kurup per core curve optimize yaparsanız ısı düşecektir.
Dediginizi uyguladim stress teste soktum tekrardan. Test surecinde 70 derecelerde seyrederken yine aniden 110 derecelere firladi. Sogutucu almak en garanti yol sanirsam. Sogutucu alana kadar core boost kapali kullanmam en sagliklisi olacak.

Dediginizi uyguladim stress teste soktum tekrardan. Test surecinde 70 derecelerde seyrederken yine aniden 110 derecelere firladi. Sogutucu almak en garanti yol sanirsam. Sogutucu alana kadar Core Boost kapali kullanmam en sagliklisi olacak.
400 TL'ye de o konuyu çözüyorsunuz. Süreci fazla uzun tutmayın. Boost etmeyen bir 5600X iyi değildir.

400 TL'ye de o konuyu çözüyorsunuz. Süreci fazla uzun tutmayın. Boost etmeyen bir 5600X iyi değildir.
Size katılıyorum fakat kafamı kurcalayan konu stress testte iken 3 dakka boyunca 70-80 arası giderken bir anda ne oluyo da 110 derecelere çıkıyor? Hadi çıktın oraya e sen yine stress testtesin niye şimdi tekrardan 80 derecelere düşüyosun? Burası bana garip geliyor.

Size katılıyorum fakat kafamı kurcalayan konu stress testte iken 3 dakika boyunca 70-80 arası giderken bir anda ne oluyor da 110 derecelere çıkıyor? Hadi çıktın oraya e sen yine stress testtesin niye şimdi tekrardan 80 derecelere düşüyosun? Burası bana garip geliyor.
Stres testinde aşamalı işlemler var. Hepimizde aynı süreç geçerli oluyor.

Bu cevabınızla kafamdaki soru işareti kalkar o zaman. Bu detayı bilmiyordum. Teşekkürler. Ayrıca önerebileceğiniz soğutucu var ise duymak isterim.
Ben size giriş seviyesi bir üründen yana fiyat bilgisi sundum. Eğer belirli bir bütçeniz varsa kasa modelinizle beraber paylaşın. Bakalım.

600-700TL gibi bir bütçe ayirabilirim sogutucu icin. Kasam ise Rampage Falcon-X.
Falcon-X için işlemci soğutucu desteğini göremedim ama kasa geniş olduğu için sunacağım soğutucunun boyutları sorun çıkarmaz diye düşünüyorum.

Bu soğutucuyu aşağıdaki videoda bulunan ID-Cooling 224-XT olarak düşünebilirsiniz. Aynı yapıya sahip. Performansını gözlemleyebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı