R5 5600X CPU Sıcaklığı Bir Anda Yükselip Düşüyor

BussoQV

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba, 5600X işlemciye sahibim. Stok fanı ve üstünde gelen macunla birlikte kullanıyordum lakin 100 dereceleri görüyordu. MX-4 termal macun aldım ve onunla stress testi yaptım(Prime95). Başta her şey normaldi 80 dereceleri geçmiyordu. Fakat 3 dakikada bir anlık 110 dereceye gelip ısısı geri yavaş yavaş 80 derecelere düşüyor. Testi durdurmayıp devam ettiğimde de anlık yine ısısı artıp sistem kendisini kapattı. Fanı düzgünce taktığıma eminim. Kasa tertemiz zaten yeni topladım. Bu sorunun nedeni ne olabilir? Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler.

Screenshot_1.png

Falcon-X için işlemci soğutucu desteğini göremedim ama kasa geniş olduğu için sunacağım soğutucunun boyutları sorun çıkarmaz diye düşünüyorum.

Bu soğutucuyu aşağıdaki videoda bulunan ID-Cooling 224-XT olarak düşünebilirsiniz. Aynı yapıya sahip. Performansını gözlemleyebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Tekrardan tesekkur ederim yardimlariniz icin. En kisa surede almaya calisacagim.

Muhtemelen saçma gelecek, macun sürerken de fark ederdiniz muhtemelen ama soğutcunun işlemciye temas ettiği yerdeki jelatini sökmeyi unutmuş olabilir misiniz? Stok soğutucu ile bu değerlere çıkması çok anormal. Yeni soğutucu almak sorununuzu muhtemelen çözer ama sorununuzun kaynağı stok soğutucu değil gibi duruyor.

Muhtemelen saçma gelecek, macun sürerken de fark ederdiniz muhtemelen ama soğutcunun işlemciye temas ettiği yerdeki jelatini sökmeyi unutmuş olabilir misiniz? Stok soğutucu ile bu değerlere çıkması çok anormal. Yeni soğutucu almak sorununuzu muhtemelen çözer ama sorununuzun kaynağı stok soğutucu değil gibi duruyor.
2 defa macun yeniledim o sirada da tekrar tekrar kontrol ettim jelatini unutmus olabilir miyim diye ama hayir unutmamisim. Acikcasi bana da garip geliyor stok sogutucuyla bilgisayari kapatacak kadar isinmasina.

2 defa macun yeniledim o sirada da tekrar tekrar kontrol ettim jelatini unutmus olabilir miyim diye ama hayir unutmamisim. Açıkçası bana da garip geliyor stok sogutucuyla bilgisayari kapatacak kadar isinmasina.

Prime95 harici diğer programlarda benzer sorunu yaşıyor musunuz peki? Bir de Prime95 ile test yaparken Max kaç watt çekiyor ve diğer program ile kaç watt çekiyor ona bakar mısınız? Prime95 bazı işlemcilerde normalde çıkamayacağı güç tüketim seviyelerine çıkartıp fazla ısınmasına sebep olabiliyor.

Prime95 harici diğer programlarda benzer sorunu yaşıyor musunuz peki? Bir de Prime95 ile test yaparken Max kaç watt çekiyor ve diğer program ile kaç watt çekiyor ona bakar mısınız? Prime95 bazı işlemcilerde normalde çıkamayacağı güç tüketim seviyelerine çıkartıp fazla ısınmasına sebep olabiliyor.
Baska bir stress programiyla denemedim. Lakin Grounded, Forza Horizon 5 gibi oyunlarda 100 derecelere yaklastigini gordum. O sirada 60 ila 70 watt arasinda bir guc cekiyodu ve 4200Mhz'de calisiyordu.

Baska bir stress programiyla denemedim. Lakin grounded, Forza Horizon 5 gibi oyunlarda 100 derecelere yaklastigini gordum. O sirada 60 ila 70 watt arasinda bir guc cekiyordu ve 4200MHz'de calisiyordu.
60-70 watt işlemcinin fazlasıyla soğuk olması gereken bir seviye. Sürdüğünüz macunun kötü olması veya kasanın hava akışında bir problem olması mümkün mü?

60-70 watt işlemcinin fazlasıyla soğuk olması gereken bir seviye. Sürdüğünüz macunun kötü olması veya kasanın hava akışında bir problem olması mümkün mü?
MX-4 macun surulu su an. Kasamin hava akisi iyi upgrade etmeden once de kendi kasami kullaniyordum 2600x sistem vardi icinde onda bu sekil isinma sorunu yoktu.

Başka sebep ne olabilir bilmiyorum. Çözüm önerisi olarak diğer arkadaşların da önerdiği gibi soğutucu değiştirmekten başka bir şey kalmıyor ama 60-70 watt güç çekerken stok soğutucu normalde rahatlıkla soğutur. O değerlere çıkmasının sebebi başka ne olabilir aklıma bir şey gelmiyor.

Geri
Yukarı