R5 5600X için PBO ayarları

Evet, o şekil olacak.
Dediğiniz ayarları yaptım ve kaydettim. Şu anda masaüstündeyim. Ryzen Master'da bu şekil değerler yazıyor;
1673616016650.png

Ve Core Cycler'ı çalıştırmak için yalnızca run yazanı çalıştırmak yeterli mi?
1673616049927.png

@sakuraiden 4.8 GHz'e nasıl çıktınız? Ben 4.65'i geçemiyorum.
Konu sahibinde 5600X var, 5600 değil. 5600'ün PBO sınırı 4.65 GHz iken 5600X'in 4.85 GHz.
Aşağıya bırakacağım linkten CoreCycler programını indir.

Arşivden çıkarttıktan sonra Run Corecycler.bat dosyasını çalıştır.
Sonrasında otomatik olarak iterasyonlar başlayacak zaten.
Şu adımları takip et CoreCycler için.

Senin fanlarda sıkıntı var benim stok fan dandik olsaydı bile hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım. Düz uv yapınca performans çok düşüyor.
Şöyle izah edeyim. Fanların hepsi markalı, PWM ve ana karta bağlı. PBO otomatik voltaj arttırıp azalttığı zamanlar haliyle ısı değerleri de ani değişikliğe uğruyor işlemcide. Yani illa ağır bir oyun oynamaya gerek yok, Chrome gibi bir uygulamayı da açarken anlık voltaj yükselttiğinde ısıyla birlikte dizginlemek adına fanların da RPM'leri artıyor. 500 RPM bir fan ile 1000 rpm dönen bir fan arasında ses farkı tabii ki müthiş derecede olmasa da sistemde Curve'ün dalgalanmasına senkron bir şekilde termal destek veren donanımlar da tepki gösteriyor yani. 4.35GHZ'nin bana nasıl bir performans kaybı olur onu anlamadım. Sonuçta 4.5 veya 4.6'da da voltajı mümkün olan en kısık düzeye alıp PBO kullanan biriyle aynı performansı alabilirim.

Şu an -5 değeri için hâlâ testi devam ettirmekte, bitmedi. Bu test başarıyla sonuçlanırsa -10 yerine -15'i test edeyim mi? @BerkayZ87

Şu an -5 değeri için hâlâ testi devam ettirmekte, bitmedi. Bu test başarıyla sonuçlanırsa -10 yerine -15'i test edeyim mi? @BerkayZ87
Hocam spor salonuna gidip geleceğim bu yüzden döndüğümde -10 ile teste devam edeyim çünkü bitmeyecek gibi bu.

@BerkayZ87 Hocam selamlar, eve vardım. Bu sefer testte ALL CORE için -20 yapıp deneyeyim mi zaten uzun sürüyor, sürdüğüne değsin. Bu arada merak da ediyorum bu verdiğimiz -20 gibi değerler ne değeridir? -30 gibi değerler de var mı?

Bu arada meraktan OC -30 yaptım ve Cinebench R23 ile bu skorları aldım;
1673637895358.png

OC yazmışım, CO* olacak.

Ama stabil değil, oyun çöktü az önce.

Hocam günaydın, bugün memlekete gideceğim için son birkaç test yaptım ve sizinle paylaşmak istiyorum. PBO AUTO'da iken Cinebench R23 çoklu çekirdek performansım 9531 ama ENABLE ayarına alıp bu testi yaptığımda ise 11311. Fakat önceki konuda yaptığımız ayarlar ile testi tekrarladığımda puan artmaz iken ayrıca oyunlardaki performans da dengesizdi. O ayarlarda R23 puanı 10 bin civarındaydı. Ayrıca ayar ENABLE iken herhangi bir PBO limits tarzı ayar da yapmama gerek yok. Şimdilik sonra uğraşmak adına ayarları PBO ENABLE 'da bırakayım diyorum. AUTO yerine ENABLE olması bir sorun çıkarır mı? @BerkayZ87

Son düzenleme:
Arkadaşlar bir şey soracağım kusura bakmayın konuyu yine hortlatıyorum ama BIOS üzerinden all Core -30 yapmak istiyorum herhangi bir sıkıntıda sadece mavi ekran yiyorum değil mi bilgisayar tekrar açıp BIOS erişebiliyor muyum acaba ona göre bu işlemleri daha rahat yapacağımda.

Yeni konular

Geri
Yukarı