R5 5600X işlemci hız aşırtmada 100 dereceye ulaşıyor

Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, kasamda Ryzen 5 5600X işlemcisi var ve AMD'nin stok fanı takılı. AMD Software uygulamasında dolaşırken işlemci ayarının 'hız aşırtma' modunda çalıştığını fark ettim. Ve işlemcim çok ısınıyor, boşta iken bile 40-50 derecelerinde, oyunda iken 100'e kadar çıkıyor (yüksek grafikli oyunlarda) ve bu ayardan dolayı olduğunu düşündüm. Konuya cok hakim değilim. Bilgisayardan cok anlamıyorum. Konu hakkında bilgilendirmeye ihtiyacım var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Stok fan için olağan bir durum. Kasa ve oda sıcaklığı da ekstra etmen oluşturur. Harici bir kule tipi soğutma alarak durumu çözersiniz. Şu an yapabileceğiniz şey CPB, PBO gibi ayarları kapatmaktır. Bu da performansı düşürür ama geçici ısı sorununuz ortadan kalkar.

Stok fan ile normal bir durum. Kule tipi soğutucu almalısın.

Merhaba arkadaşlar, kasamda Ryzen 5 5600X işlemcisi var ve AMD'nin stok fanı takılı. AMD Software uygulamasında dolaşırken işlemci ayarının 'hız aşırtma' modunda çalıştığını fark ettim. Ve işlemcim çok ısınıyor, boşta iken bile 40-50 derecelerinde, oyunda iken 100'e kadar çıkıyor (yüksek grafikli oyunlarda) ve bu ayardan dolayı olduğunu düşündüm. Konuya cok hakim değilim. Bilgisayardan cok anlamıyorum. Konu hakkında bilgilendirmeye ihtiyacım var.
Kule tipi soğutma yeterli olacaktır fakat çok sıcak bir yerde yaşıyorsan ve bana hava ile soğutma yetmez diyorsan sıvı soğutma düşünebilirsin fakat kule tipi soğutma yeter diye düşünüyorum

2bin TL'ye kadar harcayabilirim (hangisi daha iyi olursa) belki 3bin TL olabilir

Hocam kraken x53 kullanıyorum ben ve memnunum fakat eğer illa sıvı soğutma isterseniz bu ikisi olur faket linkini verdiğim kule tipi soğutucu yeter diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı