Çözüldü R5 5600X mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İşletim sistemi
Windows 10

Levoo

Kilopat
Makaleler
2
Merhaba, önceki konuda sorun 2 ayrı kitin uyumlu bir şekilde XMP sağlamaması demiştik. O konudan sonra İşlemcimi 5600X ile ve anakartı da X570 Tomahawk ile değiştirdim ve Samsung çipli olanları 2x8 olarak kullanmaya başladım(2 ve 4. slot).

Şimdi ise açılırken arada mavi ekran verebiliyor. Her RAM'i tek tek test ettiğimde ve 4x8 olarak test ettiğimde sorun çıkmamıştı. Samsung çipli olanları şimdi 2x8 olarak test ettiğimde 2 error verdi ilk defa. Sorunun ne olduğunu anlayabilmemiz için fotoğrafları ve dün aldığım 2 mavi ekran hatasının minidumpunu paylaşıyorum, teşekkürler.

minidump

a.jpeg

b.jpeg

c.jpeg

Çözüm
Çare herhalde RAM gibi duruyor. Şimdiki RAM'leri de garantiye yollarım o zaman.
@MisakiTaro XMP kapalı oyundayken mavi ekran verdi ekranın altında kaldı hata kodu, 3-4 defa açmaya çalıştığımda 1 kere açıldı 20 saniye sonra falan whea uncorrectable error verdi. Şimdi ise RAM'leri çıkardım daha çalıştırmıyorum.
0829118C-8F2D-4A58-AFDC-C541AB9FDB37.jpeg
38E6B3E3-72DA-4ACF-B3CB-DBD58C73CD53.jpeg

Konu çözüldü. Hard disk, RAM ve SSD bilgisayar kurulumu sırasında arızalanmış (Kuran kişinin çok sayıda bilgisayar kapat aç yapmasından dolayı muhtemelen elektriksel.). Yeni RAM ve yeni bir SSD ile sorunu çözdüm. Kalanlar ise garantiye gidecek.
@kqqk13 otomatik frekansı yükseltmiyor. Belirli testler yapılarak stabil çalışan bir profil oluşturuyorlar.

Tabii bu profil her sistemde stabil çalışmıyor, AMD sistemde deniyor bazıları.

Dediğin gibi elle ayarlamak da sıkıntılı olabilir. Ondan bir süre XMP kapalı kullanmalı. Sonra elle ayarlayabilir.

Çare herhalde RAM gibi duruyor. Şimdiki RAM'leri de garantiye yollarım o zaman.
@MisakiTaro XMP kapalı oyundayken mavi ekran verdi ekranın altında kaldı hata kodu, 3-4 defa açmaya çalıştığımda 1 kere açıldı 20 saniye sonra falan whea uncorrectable error verdi. Şimdi ise RAM'leri çıkardım daha çalıştırmıyorum.
0829118C-8F2D-4A58-AFDC-C541AB9FDB37.jpeg
38E6B3E3-72DA-4ACF-B3CB-DBD58C73CD53.jpeg

Konu çözüldü. Hard disk, RAM ve SSD bilgisayar kurulumu sırasında arızalanmış (Kuran kişinin çok sayıda bilgisayar kapat aç yapmasından dolayı muhtemelen elektriksel.). Yeni RAM ve yeni bir SSD ile sorunu çözdüm. Kalanlar ise garantiye gidecek.

Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı