Çözüldü R5 5600X overclock nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

remmshain

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, iyi geceler.

CPB ozelligi islemcimde gereksiz bir isiya sebep oluyor, o yuzden kapali kullanıyorum.
ASUS Performance Enchancement ise acik kullaniyordum fakat "BIOS'u optimize ayarlara sifirla" dedigim için kapandi.

Nasıl overclock yapacagim ve APE'yi acmali miyim?

Teşekkür ederim! Sizin sayenizde yapabildim. @Sekar

Aida64 üzerinden sadece işlemciye yük verdiğim zaman, işlemcinin ısısı maksimum 60 dereceye çıktı. İşe anakart ve depolama alanlarını da sokunca 70 dereceleri buluyor ki zaten iyi bir sıcaklık değeri..

Teşekkür ederim! Sizin sayenizde yapabildim. @Sekar

Aida64 üzerinden sadece işlemciye yük verdiğim zaman, işlemcinin ısısı maksimum 60 dereceye çıktı. İşe anakart ve depolama alanlarını da sokunca 70 dereceleri buluyor ki zaten iyi bir sıcaklık değeri..
Evet o değerler gerçekten çok iyi, birçok insan o değerleri görmek için ekstra soğutucu alıyor. Burada işlemcinizin 1.175 gibi bir voltaj değerinde 4.6ghz hıza çıkabilmesi sizin şansınız olmuş, voltaj değeri bu işlemci ve bu hızlara göre oldukça düşük olduğundan ısı anlamında baya rahatlatmış. Ben en düşük 1.2v voltaj gerekir diye düşünüyordum ama belliki işlemcinizin çipi gerçekten güzelmiş. İyi günlerde kullanın 😁

AIDA64'ten ve Cinebench R20'den geçip oyunda kapanan pek çok işlemci gördüm. Bu sebeple bir overclock yaptıysan bu overclocku Prime95 testine sokmadan bitirmemeni tavsiye ederim. Prime95'ten geçen bir overclock stabildir diyebilirim rahatlıkla. Ama Prime95 yapılmamış bir overclock işlemine ben şahsen stabil gözüyle bakmam. Ayrıca 4.6 GHz 1.17V fazla uçuk bir değer, hatta neredeyse imkansız diyeceğim bir değer.

Small FFTs seçip başlatın, HWiNFO açık olsun. Windows Hardware Error sekmesini gözlemle. Error yersen veya Prime95 sırasında Windows sesi duyarsan testi durdur, bil ki stabil değildir. Veya Windows Hardware Error sekmesinde error çıkarsa da yine testi durdur. Herhangi bir error yoksa 10 dakika test et.
1636623705807.png

AIDA64'ten ve Cinebench R20'den geçip oyunda kapanan pek çok işlemci gördüm. Bu sebeple bir overclock yaptıysan bu overclocku Prime95 testine sokmadan bitirmemeni tavsiye ederim. Prime95'ten geçen bir overclock stabildir diyebilirim rahatlıkla. Ama Prime95 yapılmamış bir overclock işlemine ben şahsen stabil gözüyle bakmam. Ayrıca 4.6 GHz 1.17V fazla uçuk bir değer, hatta neredeyse imkansız diyeceğim bir değer.

Small FFTs seçip başlatın, HWiNFO açık olsun. Windows Hardware Error sekmesini gözlemle.
Eki Görüntüle 1211409

Bir arkadaş R5 5600x'i 1.15 voltaj değerinde kullanabilmeyi başarmış. İmkansız değil bence..

Elbette, Prime95 testi yapabilirim.

Bir arkadaş R5 5600x'i 1.15 voltaj değerinde kullanabilmeyi başarmış. İmkansız değil bence..

Elbette, Prime95 testi yapabilirim.
Olay 1.15V kullanmak değil, stabil kullanabilmek. Ayrıca 4.6 GHz 1.15V acayip uçuk bir değer.

Uçuk olduğunun farkındayım, sadece belirttim.

1.175 voltaj değerinde stabil kullanabiliyorum şu anda. Yine de Prime95 testini yapayım.
HWiNFO açık olsun test sırasında, herhangi bir Windows sesi duyarsan veya Windows Hardware sekmesi kırmızı olursa testi durdur.

1636623980823.png

@BerkayZ87

Az önce Prime95 testini başlattım, başlattığım gibi Windows sesi geldi. Ne yapmam gerekiyor? Voltajı mı arttırayım?
Demiştim stabil değildir diye :) Voltaj çok düşük çünkü. Soğutucun nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı