R5 5600X oyunlarda 90 dereceye çıkıyor

Hocam ayni islemci bende de var sıvı soğutma işi çözdü ayrıca underwolt islemi yapilabilir

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, oncelikle islemcinin tum yuzeyine esit ve ince bir tabaka seklinde termal macunu surun. Bunu yaparken banka kartinizi kullanabilirsiniz. Macunun kalinligi islemcinin metal kaplamasi gorunmez duruma geldiginde ayarinda olacaktir. Ayrica sogutucu fan tirnaklarinin duzgun oturdugundan emin olun. Kasanin hava sirkulasyonu da burada onemli. Kasa icinde biriken sicak havayi devamli olarak disari ufleyen fanlarin olmasi gerekiyor. Bunlarin devir hizlarini tercihen ayarlayabilirsiniz. Umarim yardimci olabilmisimdir. Iyi forumlar.

Gamegaraj üzerinden aldım gelen macunu bilmiyorum, ben ise elimde tek bulunan olması sebebiyle Rampage TM-505 macununu kullandım.
Ben de gamegaraj üzerinden 5600 lu sistem almıştım oyunlarda 95-96 dereceye çıktı direk ben de undervolt(Bios üzerinden voltaj düşürme) yapıp dereceyi 75 é kadar düşürdüm . Ama bu geçici çözüm tabi iyi bi kule tipi sogutucu alacağım. Amd stok sogutucular hiç ise yaramıyor anlasilan

Aynı işlemciden kullanıyordum. Cooler Master Hyper Black kule soğutucu kullanıyordum MX4 ile. En sıcak yaz zamanlarında bile en ağır oyunda 70-71i geçmiyordu. Güzel bir kule ve kaliteli macunla işi çözersin. Kasanın hava akışı da etkili tabii.

Merhaba, bu benim ilk yorumum olacak hesabımı da yeni açtım bu arada sadece bu soruna cevap verebilmek için.

Bu sorun için onlarca makale okudum, 30-40 siteyi inceledim. En başta yapmam gereken şeyi en sonda yaptım ve sistemi aldığım mağazayı aradım, direkt ürünü geri istediler ve garantiye gönderdiler.
12. Gün yeni işlemcim gelmişti şimdi yük altında 70 dereceyi geçmiyor.

Bu arada ben fanı özelleştirmiştim o yüzden fanı göndermemiştim ama onlar sağolsun stok fanını da göndermişler.

Garantin bitmediyse aldığın mağazayla bir görüş derim. 🌝

Bende aynı işlemci kullanıyorum oyunlar da Max 67 görüyorum termal macun düzgün montaj güzel orta bir soğutucu işini çözer bunun bios oc vs. Alakası yok . Olay bu.

Merhaba, bu benim ilk yorumum olacak hesabımı da yeni açtım bu arada sadece bu soruna cevap verebilmek için.

Bu sorun için onlarca makale okudum, 30-40 siteyi inceledim. En başta yapmam gereken şeyi en sonda yaptım ve sistemi aldığım mağazayı aradım, direkt ürünü geri istediler ve garantiye gönderdiler.
12. Gün yeni işlemcim gelmişti şimdi yük altında 70 dereceyi geçmiyor.

Bu arada ben fanı özelleştirmiştim o yüzden fanı göndermemiştim ama onlar sağolsun stok fanını da göndermişler.

Garantin bitmediyse aldığın mağazayla bir görüş derim. 🌝
Senin yaşadığın durum milyon da bir ihtimal kısaca işlemci sorunlu diyorsun. Termal macun soğutucu işini çözecektir fazla aksiyona gerek yok.

Bende de 5600X var Wraith Prism ile yükte 85 derece görmüştüm boşta 50-55'di sonra MSI MPG sıvı soğutucu ile yükte 65 üstünü görmüyorum boşta 36 derecede geziyor. Çok işlemci ile ilgili sorunun olduğunu düşünmüyorum.

Merhaba arkadaşlar,

Ryzen 5 5600X işlemciyi MSI B550M-A Pro anakart ile kullanmaktayım. Stok fan ile sistem boşta (masaüstünde) 53-55 derece arasında seyrediyor. Daha sonrasında oyuna girdiğimde ise (herhangi bir oyun olabilir) sıcaklık 90 derecelere kadar çıkmakta ve istisnasız her seferinde 85-86 derecenin üstüne çıktığı anda bilgisayar donup yeniden baslatmakta. MSI Control Center uygulaması üzerinden kontrol ettiğimde 4.6 GHz'de çalıştığını gördüm. Elimde halihazırda Thermaltake UX100 işlemci fanı vardı, takıp tekrar denediğimde sıcaklığın hiç değişmediğini gördüm. İşlemci fan hızını 100'e çıkardığım zaman da değişim olmadı. BIOS ile alakalı bir sıkıntı mı var? Farkında olmadan OC mu yapıyorum? Sıcaklık değerlerini nasıl düşürebilirim?
1.si boştayken bile 50-55 dereceleri görmesi hiç normal değil. Kasayı yorganla sarsan ancak o kadar ısınır. Kasayı saç kurutma makinesi ile iyice temizle ama parçaları çıkarma ilk adımda. Sonrasında bios sürümünü kontrol et. Crackli oyunların servisleri arkada çalışmaya devam ediyo. Görev yöneticisinden bi kontrol et tanımadığın program varsa dosya konumuna giderek ne olduğunu kontrol et. İşlemcinin üzerindeki fanın hızını ayarladığında hızlanıyo mu yoksa aynı dönüşte mi bi kontrol et belki de birşeye takılıyodur veya toz girmiştir bakır bölümüne. Elinden geliyosa işlemci fanını sök vr macuna bak. Macun kirliyse veya iyi yayılmadıysa yeni ve iyi bir macun almanı tavsiye ederim. Ekran kartı ısınıyo desen sürüm sorunudur veya yazılımsal sorundur derim ama işlemci olayı farklı birşey. Bunları yaptıktan sonra dönüşünü bekliyorum...

Yeni konular

Geri
Yukarı