R5 5600X PBO yüksek güç çekiyor

• Konuyu başlatan vnd3
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 4
  • Görüntüleme 196

vnd3

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Bölge Yöneticisi
Bu şekilde işlemcime PBO ayarı yaptım lakin aynı ayarı arkadaşımın 5600X'ine de yaptık. Onun işlemcisi 94W güç çekerken benim sistemim 119W güç çekiyor. Haliyle işlemci fazla ısınıyor.

Benim sistemim:
İşlemci: Ryzen 5 5600X.
Anakart: B450 Gaming Plus Max.
Soğutucu: Arctic Freezer Duo.
Sıcaklık: OCCT Large, Extreme ayarlarda 78.

Arkadaşımın sistemi:
İşlemci: Ryzen 5 5600X.
Anakart: B450 Tomahawk Max.
Soğutucu: MSI Core Frozr S.
Sıcaklık: OCCT Large, Extreme ayarlarda 65 derece.

PBO ayarları:
Advance CPU Configuration.
AMD overclocking.
Precision Boost OverDrive: Advanced.
CPU boosts clock OverDrive: Enabled.
Max CPU Boost clock OverDrive +:200 MHz.
Curve Optimizer: All cores.
All Core Curve Optimizer sign: Negative voltaj.
All Core Curve Optimizer magnitude:20.

PBO etkinken güç değişimleri işlemcinizin silikon kalitesi ile alakalı. Arkadaşınızın işlemcisinin kalitesi daha iyi olduğu için düşük güç tüketirken daha fazla/aynı performans verebiliyor sizin işlemcinizden. Bir nebze anakart da etkileyebiliyor voltaj değişimlerinden kaynaklı ancak anakartlar zaten hemen hemen aynı aileden sayılır, bu nedenle silikon kalitesinin daha ön planda olduğunu düşünüyorum. Sizinki bile 120W yine iyi çekiyor, bende 5600 olmasına 140-150 görüyor. :D

Silikon farkına ilave olarak toplam CPU güç tüketimine bakıyorsan onun içerisine SoC güç tüketimi de eklenir ve SoC Voltage farklıysa ikinizde, bu da güç tüketimini etkiler. SoC Voltage ise RAM ile alakalı. RAM frekansı arttıkça SoC Voltage arttırman gerekebilir. Örneğin birinizde 3600 MHz RAM olduğu için SoC 1.12V'dir, birinizde 3000 MHz RAM olduğu için SoC 1.05V'dir, aradaki fark güç tüketimi farkı olarak geri yansır.

Silikon farkına ilave olarak toplam CPU güç tüketimine bakıyorsan onun içerisine SoC güç tüketimi de eklenir ve SoC Voltage farklıysa ikinizde, bu da güç tüketimini etkiler. SoC Voltage ise RAM ile alakalı. RAM frekansı arttıkça SoC Voltage arttırman gerekebilir. Örneğin birinizde 3600 MHz RAM olduğu için SoC 1.12V'dir, birinizde 3000 MHz RAM olduğu için SoC 1.05V'dir, aradaki fark güç tüketimi farkı olarak geri yansır.
Cevaplar için teşekkür ederim. Silikon farkına ilave olarak dediğiniz gibi arkadaşın sisteminde kullandığı RAM'ler 3200 MHz stok. Benim sistemimde 3800 MHz overclock'lu şekilde kullanıyorum. Günlük kullanımda 94W'nin üzerine ve 65 derecenin üzerine çıkmıyor işlemcim. Bu şekliyle kullanmaktan bir zarar geleceğini sanmıyor.

Silikon farkına ilave olarak toplam CPU güç tüketimine bakıyorsan onun içerisine SoC güç tüketimi de eklenir ve SoC voltage farklıysa ikinizde, bu da güç tüketimini etkiler. SoC voltage ise RAM ile alakalı. RAM frekansı arttıkça SoC voltage arttırman gerekebilir. Örneğin birinizde 3600 MHz RAM olduğu için SoC 1.12V'dir, birinizde 3000 MHz RAM olduğu için SoC 1.05V'dir, aradaki fark güç tüketimi farkı olarak geri yansır.

Hocam kusura bakmayın rahatsız edip konuyu hortlatıyorum ama ben BIOS üzerinden Curve Optimizer all Core -30 yapmak istiyorum bunu yaptıktan sonra bilgisayarımda herhangi bir çökme stabilite sorunundan sonra BIOS'e geri erişebiliyor muyum acaba yani sadece Windows üzerinden mavi ekran yiyip reset mi atıyor?

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı