R5 5600X - RTX 3060 sistem nasıldır?

shenergy1

Zeptopat
Daha fazla  
MSI MPG Gungnir 110r -2250TL

AMD 5600X - 4300TL.

Cooler Master MWE 850 Gold -2100TL

MSI MPG X570 Gaming Edge Wi-Fi -4250TL

Corsair Vengeance RGB Pro sl 32 GB (2x16 GB) DDR4 3600MHz C18 -2400TL

MSI VGA GeForce RTX 3060 Gaming X 12g -10600TL

Samsung (sapsı) NVMe 980 1 TB -1600TL

Cooler Master Masterliquid ML240l V2 -1700TL

ViewSonic Elite XG270qc 27” QHD -5500TL

Toplam 36500 civarı yapıyor.

Ya da hiç masaüstü toplamakla uğraşmadan bunu mu alsam? Şu anda 38.000'e geliyor.

MSI CROSSHAIR 17 B12UGZ-298XTR Dizüstü Bilgisayar, 17.3 FHD 144Hz, Core I7-12700H, 16GB RAM, RTX3070 8GB, 1TB SSD, DOS, Siyah : Amazon.com.tr: Bilgisayar

Gpu'ya çok para veriyorsunuz.

5600x için hava soğutma yeterli. Ucuz bir tower cooler alın. 5700x için Arctic freezer 34 duo kullanıyorum. 55-60c yükte.

Eğer daha fazla depolama kullanmayacaksanız ucuz B550 tercih edilebilir mobo için.

Genel olarak cpu ve gpu etrafına pc toplayın. Eğer harcayacak paranız varsa gpu ve cpu için iyi model seçin. Diğerleri daha sonra gelsin. Mesela ram 16gb yeterli olur, 32 çok fazla bunun için.

Gayet iyi dostum, buradakiler sürekli saçma sapan önerilerde bulunup duruyor, maddi durumunuz sizi değil de onları etkiliyormuşcasına yorum yaparlar. Aklını daha fazla bulandırmadan sistemi almanı öneririm.

Sistemi oyun oynama amaçlı mı topluyorsunuz? Bu bütçede RTX 3060'lı sistem toplanmaz, toplanmamalı. En az RTX 3080 alabilirsin bu bütçede

Sistemi oyun oynama amaçlı mı topluyorsunuz? Bu bütçede RTX 3060'lı sistem toplanmaz, toplanmamalı. En az RTX 3080 alabilirsin bu bütçede
Örnek verebilir misiniz?

Açıkçası neyden kısacağımı bulamadım. 2400 corsair venegace alternatifi minimum 16likları falan 1500₺ ye düşürülebiliyorum. 900 tl için değmez.

Anakartın teknolojisi kadar yakışıklı olması da önemli benim için. Orada da en ucuzlarından birisi bu.

Turuncu sitede 650lik psu al dediler. 1500. Ben alıyorum 850yi 2100e. Yarın öbürgün 3090 falan alsam psu değiştirmek gerekecek. 600₺ için ne gerek var aşağı inmeye.

Bakıyorum bakıyorum kısacak bişey bulamıyorum.

Aksine belki ekran kartını 17500e 3070 gaming x yapabilirim.

Bana teoriden ziyade onu alma bunu al diyebilirseniz çok sevinirim çünkü gerçekten mantıklı bir şekilde ucuzlatamadım ben 2 gündür.

*** BİR DE EK OLARAK NOTEBOOK ALTERNATİFİNE NE DERSİNİZ???

Son düzenleme:
Hocam sistemi toplamanzıdaki amaç nedir? Eğer render vs. almak, modelleme gibi şeyler için topluyorsanız RTX kart önereceğim. Oyun oynama amaçlı topluyorsanız AMD kart önereceğim.

Bu bütçede laptop almak mantıklı olmaz. Hem ısınma sorunu olur hem çok daha az performans alırsınız toplayacağınız masaüstü sisteme kıyasen. Eğer oraya buraya taşımanız gerekiyorsa laptop almalısınız tabii ki.

Taşıma çok şart değil. Fiyat 50'lerden düşünce ilgimi çekti.

Kullanım amacına gelince;

Ben 34 yaşında bir adamım. FM, Counter ve GTA dışında bir şey oynamıyorum pek. Oğlum 7 yaşında ve RGB renklere bayılıyor. O nedenle cıvıl cıvıl bir kasa ve ekran olsun istedim.

Oyuna ek olarak hanımın web sitesi için arada Illustrator ve Photoshop işleri oluyor ama onları MacBook Pro 2018 var onda yapıyorum belki bu PC ile daha rahatlarım çünkü Mac yavaşlamaya başladı.

Başka da pek bir şey yapmıyorum. Belki alırsam yeni trend oyunlara da göz atarım.

Son düzenleme:
Hocam böyle bir sistem her türlü işinizi görecektir. Mümkün olduğunca renkli seçmeye çalıştım parçaları.

2X:

38,781 TL tutuyor toplamda. Bütçenizi aşıyor olabilir ama fiyatına değecek bir sistem.

RAM de ekleyince yaklaşık 41000 olacak.

Kasa kötü. SSD daha pahalı daha yavaş. Anakart çirkin. Cooler daha pahalı. İşlemci gereksiz derecede iyi.

Sanıyorum kendi topladığımda 17500 vererek 3070 Ti alıp konuyu kapatacağım.

Desteğiniz için çok teşekkür ediyorum.

RAM de ekleyince yaklaşık 41000 olacak.

Kasa kötü. SSD daha pahalı daha yavaş. Anakart çirkin. Cooler daha pahalı. İşlemci gereksiz derecede iyi.

Sanıyorum kendi topladığımda 17500 vererek 3070 Ti alıp konuyu kapatacağım.

Kasanın herhangi bir sorunu yok. Mesh panele sahip, fiyatına göre hava sirkülasyonu güzel, ferah bir kasadır. Sizin alacağınız kasa bu kasa ile kıyaslandığında daha kötüdür, alınmamalıdır.

SSD'ye gelecek olursak 3500 MB/s okuma, 2900 MB/s yazma değerine sahip. Sizin alacağınız Samsung 980 SSD ile aralarında hız olarak fark yok ama kalite olarak var. 980'de DRAM bulunmuyor, kalitesiz bir model, alınmaz. Önerdiğim model dram bulunan kaliteli bir SSD'dir. Eğer öyle olmasaydı 980 önerirdim. Ayrıca önerdiğim SSD daha ucuz. Bu SSD hakkında konu açacak olursanız bilgili üyelerin tamamı önermiş olduğum SSD'yi önerecektir.

Anakartın çirkin veya yakışıklı olması önemli değil de işlevi, kalitesi önemlidir. Ha ben kaliteden fazla görüntüsüne önem veriyorum diyorsanız siz bilirsiniz, bir şey diyemem. Önerdiğim anakart "fiyatına göre" gayet güzel anakarttır.

Sizin alacağınız soğutucu evet daha ucuz ama kalitesiz bir model. Fanları belli bir devirden sonra sesli çalışıyor ve soğutma performansı iyi değil. 5600X alacaksanız bu şekilde kule tipi soğutucu fazlasıyla yeterli olacaktır.

Desteğiniz için çok teşekkür ediyorum.

Rica ederim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı