R5 5600X RTX 3060 Ti sistem nasıldır?

Merhabalar bu sistemi toplamaya karar verdim bazı parçaları elime ulaştı fakat herşey için çok geç değil son yorumlarınızı bekliyorum.
Sizce toplanır mı? Değişmem gereken parçaları var mı varsa hangi parçaları değişmeliyim.

Kasa İçeriği
Kasa : msi MAG FORGE M100R Temperli Cam 3x120mm 1x120mm ARGB Fan mATX Gaming Bilgisayar Kasası : Amazon.com.tr: Bilgisayar
Anakart : MB Gigabyte B550M AORUS Pro-P (B550,AM4, mATX, AMD) Tek Beden : Amazon.com.tr: Bilgisayar
İşlemci : AMD Ryzen 5 5600X 3.7/4.6GHz 100-100000065BOX : Amazon.com.tr: Bilgisayar
Ram : Corsair Vengeance RGB RT 32 GB (2 x 16 GB) DDR4 3.600MHz C16 Bellek (Dinamik RGB Aydınlatma, AMD 300/400/500 Serisi için Optimize Edilmiştir, Intel 300/400/500 Serisi Uyumluluk), Siyah : Amazon.com.tr
Ekran Kartı : Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti Vision OC 8GB V2 LHR ekran kartı : Amazon.com.tr: Bilgisayar ( EVGA 3060 Tİ FTW3 modeli de olabilir henüz alınmadı )
İşlemci Soğutucu : Silverstone Pf240 Argb 240Mm 2 X 12Cm Fan İşlemci : Amazon.com.tr: Bilgisayar
PSU : EVGA SuperNOVA 850 GA, 80 Plus Altın 850 W, Tamamen Modüler, Eco Moda, 10 Yıl Garanti, Kendi Kendini Test Cihazı, Kompakt 150 mm Boyut, Güç Kaynağı 220-GA-0850-X2 : Amazon.com.tr: Bilgisayar
Harddisk / SSD: Amazon.com.tr - Samsung SSD, 970 EVO P. M.2, 500GB, NVMe MZ-V7S500BW : Amazon.com.tr: Bilgisayar

Çevre Ekipmanları
Monitör : Nitro KG242YP
Klavye : ASUS 90YH0194-B2YA00 Cerberus RGB Mekanik Oyuncu Klavye, Blue Switch : Amazon.com.tr: Bilgisayar
Mouse : Amazon.com.tr
Kulaklık : https://www.amazon.com.tr/SteelSeries-61504-Arctis-Gaming-Kulaklık/dp/B07GG2VNW9

Son düzenleyen: Moderatör:
Cevaplarınız için hepinize teşekkürler parçalarım şuan ki fiyat üzerinden kesinlikle değil şuan hesaplayınca evet çok pahalı oluyor. O yüzden parça kalitesi ve uyumluluğu olarak düşünün.
Anakart, işlemci, kasaya ücret vermeyeceğim ram ve sıvı soğutmanın yarısını ben vereceğim PSU yurtdışından arkadaşım götürecek oda 1000 tl civarına geliyor 850w fazla fakat evganın o PSU'su bana ömürlük gider diye düşünüyorum. Ekran kartına gelince atmış olduğum ekran kartı amazon germany'de arada bir indirime giriyor ve fiyatı 9900 10000 bandına kadar düşüyor eğer yurtdışından arkadaşım bana evga 3060ti ftw3 modelini getirmesse amazondan gigabyte ın o ekran kartını almayı düşünüyorum.

Fiyat ne kadar hocam toplam?

Belki o bütçede daha iyi hazır sistemler bulabilirsiniz iade edip.
Herhangi bir bütçem yok parçaların çoğunu ücretsiz olarak alacağım en kötü ihtimalle ekran kartına ücret vereceğim sadece

Çoğu parça olması gerektiğinden pahalı. Sadece Amazon yerine Akakçe üzerinden benzer parçaları toplamayı deneyebilirsiniz.
Şuanki fiyatlar kafanızı karıştırmasın parça bazında bakmanız daha iyi olur.

Çok pahalıya geliyor gibi ayrıca Gigabyte'ın kartını almazdım Aorus hariç.
3060 ti 9900 10000 tl civarına düşüyor bazen zotacın 2 fanlı modeline 10000 tl vermektense onu almayı yeğlerim açıkcası.

Hocam baktım sadece ekran kartına kadar yaklaşık 30k yapıyor net bir şekilde daha iyi hazır sistem veya toplama bulunabilir bence iade edip hazır sistem alın kendiniz toplamak istiyorsanız montajı eklemeyin.

Dynamic XT V2 (Modart) | Intel i5-12400F | 2 x 8 GB DDR4 | Radeon RX 6800 16 GB | 480 GB SSD Oyuncu Bilgisayarı - incehesap.com hocam bu sistemi alabilirsiniz bütçenizin altında ekipmanlara para kalır ve 32 GB RAM bence gereksiz.

Ayrıca sistemi özelleştirebilirsiniz
Malesef hazır sistem alamıyorum o kadar ücret veremem bazı parçalarımı takas ile alıyorum o yüzden.

MSI kasa kullanıyorum bende ucuz ama çok kaliteli. Kulaklık olarak Logitech G PRO veya HyperX Cloud2 öneririm. Aldığın mouse biraz pahalı gözüktü o mouse yerine Logitech G PRO Wireless mouse alabilirsin. Monitör olarak ben ASUS kullanıyorum ve çok memnunum fiyatı uygun olan bir modeline bakabilirsin. monitör alacaksan sadece Amazon'dan al çok kaliteli ve güvenilir.
Çevre birimlerimi alalı biraz oldu arctic 5 ten memnunum fakat 4 5 saatlik kullanımlarda acıtıyor açıkcası mouse ise yanları kauçuk olduğu için uzun süreli kullanımda erimeya başlıyor. Monitör aldığımda ölü piksel çıkmadı ve arkadaşımda asus tuf vardı ondaki ghostu görünce iadeden hepten vazgeçtim ama dedikleriniz gerçekten çok güzel yeni çevre birimleri almayıda düşünüyorum dedikleriniz üzerinden ilerleyeceğim teşekkürler.

Kasa olarak bunu:
RAM olarak bundan iki tane alıp OC ile 3800MHz yaparsın:
O işlemci için sıvı soğutmaya gerek yok bunu alsan yeter:
Ekran kartı olarak sadece oyun oynayacaksan RX 6900 XT alınabilir AMD istememezsen buna bakılabilir:
PSU'ya da o kadar vermene gerek yok bunu alsan yeterli gelir:
Attığınız ramlar 3200 tl ye denk geliyor 2750 ise corsairin üstelik 3600 mhz ve 16 cl neden crucial almalıyım.

Cevaplarınız için hepinize teşekkürler parçalarım şu anki fiyat üzerinden kesinlikle değil şu an hesaplayınca evet çok pahalı oluyor. O yüzden parça kalitesi ve uyumluluğu olarak düşünün.
Anakart, işlemci, kasaya ücret vermeyeceğim RAM ve sıvı soğutmanın yarısını ben vereceğim PSU yurt dışından arkadaşım götürecek oda 1000 TL civarına geliyor 850W fazla fakat EVGA'nın o PSU'su bana ömürlük gider diye düşünüyorum. Ekran kartına gelince atmış olduğum ekran kartı Amazon Germany'de arada bir indirime giriyor ve fiyatı 9900 10000 bandına kadar düşüyor eğer yurt dışından arkadaşım bana EVGA 3060 Ti FTW3 modelini getirmesse Amazon'dan Gigabyte'ın o ekran kartını almayı düşünüyorum.

Herhangi bir bütçem yok parçaların çoğunu ücretsiz olarak alacağım en kötü ihtimalle ekran kartına ücret vereceğim sadece

Şu anki fiyatlar kafanızı karıştırmasın parça bazında bakmanız daha iyi olur.

3060 Ti 9900 10000 TL civarına düşüyor bazen Zotac'ın 2 fanlı modeline 10000 TL vermektense onu almayı yeğlerim açıkçası.

Maalesef hazır sistem alamıyorum o kadar ücret veremem bazı parçalarımı takas ile alıyorum o yüzden.

Çevre birimlerimi alalı biraz oldu Arctic 5'ten memnunum fakat 4 5 saatlik kullanımlarda acıtıyor açıkçası mouse ise yanları kauçuk olduğu için uzun süreli kullanımda erimeya başlıyor. Monitör aldığımda ölü piksel çıkmadı ve arkadaşımda ASUS TUF vardı ondaki ghostu görünce iadeden hepten vazgeçtim ama dedikleriniz gerçekten çok güzel yeni çevre birimleri almayı da düşünüyorum dedikleriniz üzerinden ilerleyeceğim teşekkürler.

Attığınız RAM'lar 3200 TL'ye denk geliyor 2750 ise Corsair'in üstelik 3600 MHz ve 16 CL neden Crucial almalıyım.

Dediğim gibi hocam attığım RAM'ler oc ile 3800MHz CL14 yapılabiliyor o yüzden attım.

Dediğim gibi hocam attığım RAM'ler oc ile 3800MHz CL14 yapılabiliyor o yüzden attım.
Anladım benim attıklarım sizce 3800e çıkar mı? açıkcası daha önce oc hiç yapmadım pekte sevmiyorum ama ram için xmp üzerinden bir oc çok kötü değildir.

Anladım benim attıklarım sizce 3800e çıkar mı? Açıkçası daha önce OC hiç yapmadım pek de sevmiyorum ama RAM için XMP üzerinden bir OC çok kötü değildir.

Yok hocam attığınız RAM OC'a pek uygun değil.

Anladım peki sizce 200 MHz ve 2CL değer çok aşırı fark eder mi? Çünkü şu an 3200 MHz Corsair red kullanıyorum 4 yıl oldu memnunum o yüzden :)

Biraz fark eder istemezsen Corsair de alabilirsin çok sorun olmaz.

Geri
Yukarı