R5 5600X RTX 3060 Ti sistemden yanık kokusu geldi

mühendiz42

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam.

Bilgisayarım dört beş saattir açıktı. YouTube falan geziniyordum. Oyun oynamak istedim. Oyunu açtıktan sonra ufak bir cızırtı geldi. Hoparlörden geliyor sandım, herhalde parazit oldu falan dedim. Sonra bir cızırtı daha oldu ve bu kez hoparlörden gelmediğine emindim. Dikkatlice dinlemek isterken bir anda PC kendisini kapattı ve ufak bir yanık kokusu geldi. Hemen kabloları söktüm bilgisayarı beş dakika dinlendireyim dedim. Sonra tekrar açmak istediğimde ise açılmadı. Yaklaşık üç saattir bilgisayar kapandığıyla kaldı.

Kasanin ön ve arka kapaklarını söküp baktığımda yanık kablo vs göremedim. Tam tespit edemedim ama sanırım koku PSU içerisinden geliyordu. O kokuya en yakin yer orası gibiydi. PSU'nun güç düğmesinin oradan bu koku hafif de olsa algılanıyordu.

Bundan 1 ay kadar önce akım korumalı priz kullanıyordum. Ama nedense o takılıyken PC açılmıyordu. Tam açılacak gibiyken F12 yaptığımiz BIOS ekranında kapanıyordu. Ben de priz bozuk galiba deyip kullanmaktan vazgeçtim. 1 aydır bir şey yokken şimdi böyle bir şey yaşadım.

• PSU: Thermaltake TR2 650W
  • GPU: Gigabyte RTX 3060 Ti
  • CPU: Ryzen 5 5600X
Anakart ya da diğer bileşenlerde bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Sizce sorun nedir ve hangi bileşenlere zarar gelmiş olabilir?
Eğer PSU kullanılmayacak haldeyse onu hallederim ama diğer bileşenlere zarar gelmiş midir bilmiyorum...

20220705_205711.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar sıcaklık konusunda sıvı soğutucum vardı CPU ve GPU gayet serindi. GPU 64'ü geçmiyordu.

Sıvı teması olmadı.

Thermaltake PSU kasanın içinde geldi. PSU ben tercih etmedim. Hazır kasa satın aldım yani.

650W yetmiyor olsa neden 1 sene sonra yapsın ki böyle bir şey. PSU zamanla kapasite kaybeden bir cihaz değil bence. 4 5 sene geçmiş olsa hadi anlarım ama aleti alalı 1 sene oldu.

Bana kalırsa farkedilmeyen bir şekilde voltaj oynadı ve güç kaynağı akımı ayarlayamadı, yetersiz geldi. Yarın tamirciye gidip takip edeceğim ve başka bir kasada diger bileşenleri test edeceğim...

650W yetmiyor olsa neden 1 sene sonra yapsın ki böyle bir şey. PSU zamanla kapasite kaybeden bir cihaz değil bence. 4 5 sene geçmiş olsa hadi anlarım ama aleti alalı 1 sene oldu.

Yetmiyor değil, sınırda besliyor bunun için de şebekeden yüksek akım talep ediyor. Ayrıca voltaj kanallarındaki sürekli yüksek amperden dolayı oluşan yüksek ısıdan mütevellit bağlantı veya parça ömürleri ekstra kısalıyor.

PSU zamanla kapasite kaybeden bir cihaz değil bence.

PSU tabii ki zamanla ve kullanım tipine göre (650W'lık bir PSU ile APU bir sistem beslemek ile 400W civarı güç isteyen sizinki gibi bir sistemi beslemek bir değildir), kapasite ve verimlilik kaybeden bir donanımdır. Verimliliği düştükçe aynı gücü verebilmek için şebekeden talep ettiği akım da yükselir. Kalitesine göre bu süre değişkenlik gösterir. 10 yıl sorunsuz ilk günkü hali ile kullanılabilen PSU'lar da mevcuttur. İç yapı kalitesi iyi PSU seçilmesi gerekliliğinin nedenlerinden biri de budur.

Bana kalırsa farkedilmeyen bir şekilde voltaj oynadı.

Bu da muhtemel sebeplerden biri tabii ki lakin TR2 etiket değerlerini karşılayamayan bir PSU.

Son düzenleme:
PSU zamanla kapasite kaybeden bir cihaz değil bence. 4 5 sene geçmiş olsa hadi anlarım ama aleti alalı 1 sene oldu.

Kaybedebilir de, en güvenli model olsa bile havaya da uçabilir. Bunu bilemezsin her ihtimal mevcuttur. Fabrikadan çıkan 100 güç kaynağının 100 tanesi de aynı şekilde gitmeyecektir arada 2-3 tane çürük olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı