R5 5600X - RTX 3070 sistem resetleniyor

SkywalkerAS

Femtopat
Daha fazla  
CPU: AMD Ryzen 5 5600X.
GPU: NVIDIA RTX 3070.
SSD: Plextor PX-256s3g 256 GB.
HDD: Toshiba DT01ACA200 2TB.
RAM: Crucial bLS16G4D26bfsc. 16fbd 1x16 GB.
Mbd: MSI B550M PRO-VDH (MS-7C95)
PSU: Excalibur Hydro 700W + 80 Plus Bronze PSU (FSP).
Anakart: B550M PRO-VDH

Sistemim görmüş olduğunuz gibidir.

Dün yeni aldığım işlemcimi ve anakartımı taktıktan sonra sıkıntı meydana geldi. Forumlarda net bir çözüm bulamadım sizlerden yardım bekliyorum. Bilgisayarım herhangi bir yük altında değilken kendi kendini resetliyor fakat bu esnada fanlar çalışmayı durdurmuyor sadece monitörümde görüntüm gidiyor ve en baştan bilgisayar açılıyor. Önceki işlemcim i7 7700K ydı bu işlemci için gereken 95Watt mı neydi tam hatırlamıyorum şu anki işlemcim için gereken 65Watt o yüzden sorunun PSU da olduğunu düşünmüyorum. Anakart ve işlemcimde gözle görülür bir sıkıntı görmedim onlardada sorunun olmadığını varsayıyorum. Ekran kartımı eski sistemimde zaten sorunsuz bir şekilde kullanıyordum o yüzden sıkıntının nerede olduğunu veya sıkıntının çözülmesinde bana yardımcı olursanız çok teşekkür ederim bir türlü çözemedim sorunu.

Az önce bir biosa girdim işlemci GHz'i 3.7 ydi 4.6 olmuş kendi kendine düzelttim sonrasında yine baktım ve BIOS'ta 63 dereceyi gördüm bu sıcaklık değerleri normal mi?
BIOS'un kendisinde 63 derece gördüyseniz normal değil hocam hele ki R5 5600X'te hiç değil.
Yanlışım da olabilir @Yener K. hocam bir el atsanız.

Hocam, CPB açık olabilir. Bu ayar açıksa, işlemci frekansı yükselir. Soğutucu vidaları fazla sıkılmış olabilir. Yeni sistemse zaten termal macun ile gelmesi gerekiyor. Yine de kontrol edin. Gerekirse yenileyin. Stok fan ile yük altında 75-80 derecelere kadar çıkabilir. Kule tipi soğutucu almanızı tavsiye ederim.

Hocam, CPB açık olabilir. Bu ayar açıksa, işlemci frekansı yükselir. Soğutucu vidaları fazla sıkılmış olabilir. Yeni sistemse zaten termal macun ile gelmesi gerekiyor. Yine de kontrol edin. Gerekirse yenileyin. Stok fan ile yük altında 75-80 derecelere kadar çıkabilir. Kule tipi soğutucu almanızı tavsiye ederim.

CPB BIOS'taki bir ayar mı peki şu an tamire yolladım bilgisayarcı bir tanıdığıma merakımdan soruyorum sadece. Bu arada sıkıntı her neyse buraya yazacağım tanıdığım kişi RAM frekansının uyuşmaması durumunda olabilceğini söyledi veya PSU uzun süre belirli bir dirence alıştığı için olabilirmiş test edecek yarına kadar halletmiş olur buraya sıkıntının sebebini yazacağım. Desteğin için teşekkür ederim.
Bir de CPB açıksa bu bilgisayarın reset atmasına sebep olabilir mi rastgele şekilde? Sadece 1 kere işlemci çok ısındı uyarısı verdi oda son kapanmasında oldu onun dışında böyle bir uyarı vermedi bilgisayar bu konu hakkında bir bilginiz varsa belirtirseniz çok sevinirim.

Son düzenleme:
Gelişme olursa etiketlerseniz sevinirim merak ettim nedenini.

Ana kartta sıkıntı olduğunu söyledi bilgisayarcı ana kartta BIOS'a girmiyor hiçbir şekilde açılmıyor ekrana görüntü bile gelmiyor artık dedi tam olarak anlayamadım sadece ana kartı yolladım servise ana kartı geri yolladıklarında arızayı da öğrenmeye çalışacağım (tabii ana kart arızalı ise)

Yeni konular

Geri
Yukarı