R5 5600X & RTX3060 Ti sistemde ani FPS düşmeleri

melwhite

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,

İki gün önce yeni masaüstü topladım. Ve büyük bir sorunla karşı karşıyayım. Sorunumdan bahsedeyim;

Oyun esnasında 160 civarı olan FPS değerim belirli aralıklarla 10 civarına düşüyor, bazen 0'ı görüyor. Birkaç saniye sonrasında normale dönüyor ama devamlı tekrar ediyor bu. Oynadığım oyunlar FIFA 23 ve PUBG.

Sistemim: İşlemci Ryzen 5 5600X, ekran kartı RTX3060 Ti. Gerisi bu eş değer de parçalar, sıvı soğutucu da dahildir. Isı değerleriyle alakalı hiçbir sorun yoktur (işlemci ve ekran kartı maksimum 59 dereceyi görüyor). Benchmark testlerinde ise bütün parçalar sağlıklı.

Araştırmalarım sonucunda denediğim ama işe yaramayan denemelerimi yazayım.

** Farklı Windows kurmak, güncellemek, yeniden format atmak.
** Oyunu silip yüklemek, güncellemek.
** Driver silip yüklemek ve güncellemek.
** BIOS'tan RAM ayarlarını değiştirmek, XMP etkinleştirmek (sonrasında BIOS'u yenilemek zorunda kaldım)
** Oyun içi ayarlarını minimuma almak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam kasanın anakart harici herhangi bir USB portunu kullanıyorsanız onları çıkarabilir misiniz? Tuhaf gelecektir ama böyle bir durumla karşılaşmıştım.

Maalesef devam ediyor

Belleklerin sağlam olduğundan emin olun. Aynı zamanda depolama biriminde bad sector varsa bundan da kaynaklı olabilir.

Belleklerin sağlam olduğundan emin olun. Aynı zamanda depolama biriminde bad sector varsa bundan da kaynaklı olabilir.
Denedim 2 saat sürdü test ama negatif bir sonuç çıkmadı hocam

Merhaba.

Ben de aynı sistemle aynı sorunu WRC Generations ve Days Gone oyunlarında yaşıyorum (WRC zaten 8'inci sürümden beri sorunlu). N-Vidia'nın en son sürücüsü olan 531.29 sürümünü kullanıyorum ve son 1 yıl içinde çıkmış en stabil sürüm diyebilirim.

- WRC için Ekran Yenileme Hızı'nı 60 HZ'ye sabitleyip VSync açtım ve bir nebze de olsa düzeldi.
- Days Gone içinse Maksimum Kare Hızını (FPS) 120'ye ayarladım ve o da akıcı oynatmaya başladı.

Sanırım oyunların optimizizasyon problemleri ile alakalı bir sorun. Siz de Hz düşürerek ya da oyun içinden maksimum kare hızı ayarlarıyla oynayarak deneyebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Merhaba.

Ben de aynı sistemle aynı sorunu WRC Generations ve Days Gone oyunlarında yaşıyorum (WRC zaten 8'inci sürümden beri sorunlu). N-Vidia'nın en son sürücüsü olan 531.29 sürümünü kullanıyorum ve son 1 yıl içinde çıkmış en stabil sürüm diyebilirim.

- WRC için Ekran Yenileme Hızı'nı 60 Hz'ye sabitleyip V-Sync açtım ve bir nebze de olsa düzeldi.
- Days Gone içinse Maksimum Kare Hızını (FPS) 120'ye ayarladım ve o da akıcı oynatmaya başladı.

Sanırım oyunların optimizasyon problemleri ile alakalı bir sorun. Siz de Hz düşürerek ya da oyun içinden maksimum kare hızı ayarlarıyla oynayarak deneyebilir

Hepsini denedim hocam maalesef aynı şey devam ediyor. Oyunlarla alakalı olduğunu sanmıyorum çünkü çok anormal bir durum FPS'in 10 sn liğine sıfırlanması

Hepsini denedim hocam maalesef aynı şey devam ediyor. Oyunlarla alakalı olduğunu sanmıyorum çünkü çok anormal bir durum FPS'in 10 sn liğine sıfırlanması
Oyundan atma ya da PC'nin restart etmesi gibi bir durum yoksa, ekran kartı kaynaklı bir problem olacağını sanmıyorum. RAM'lerinizi ve SSD'nizi kontrol edin derim. Son bir kaç haftadır sahte RAM/SSD haberleri epey bir arttı. Umarım öyle bir şey değildir.

Oyundan atma ya da PC'nin restart etmesi gibi bir durum yoksa, ekran kartı kaynaklı bir problem olacağını sanmıyorum. RAM'lerinizi ve SSD'nizi kontrol edin derim. Son birkaç haftadır sahte RAM/SSD haberleri epey bir arttı. Umarım öyle bir şey değildir.

Hepsini denedim sounuç yok hocam belli ki çözümü de anormal bir şey olacak.

BIOS güncellemesi sonrasında düzeldi.

Geri
Yukarı