5600X RTX3060 sistemde ani FPS dropları oluyor

yatehou

Centipat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 EVOPLUS 500GB 3500/3200 SSD m.2 NVMe S
Ekran kartı
Palit RTX3060 StormX 12GB 192Bit GDDR6(LHR)
Anakart
Biostar B550MH 4000Mhz
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHZ 35MB AM4 65W
Arkadaşlar sistemim R5 5600X, RTX 3060 olmasına rağmen oyunlarda FPS düşmesi yiyorum. Random aralıklarla ekran kartımın ve işlemcimin MHz düşüyor. Isınma sorunu yok. İşlemcim maksimum 65, ekran kartım maksimum 71 dereceye çıkıyor. Bu sorun nereden geliyor? Yazılımsal olduğunu düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Şu konuya bir göz atmanı tavsiye ederim dün arkadaş ryzen master'dan ayar değiştirerek donma takılma sorununu çözmüştü.

@yatehou Aldığından beri mi var sonradan mı oluştu? Sonranda oluştu ise temiz kurulum çözüm olabilir. Tabi bunu yapmadan önce sürücüleri ve BIOS güncelleyerek test edin.
biosum güncel. Driverlarım güncel. Temiz kurulum yapıldı. Pcyi alalı yaklaşık 1-2 ay oldu. Çok sistem isteyen oyun oynamadım o yüzden fark etmedim. Yeni nesil oyunlarda fark ettim.
Şu konuya bir göz atmanı tavsiye ederim dün arkadaş ryzen master'dan ayar değiştirerek donma takılma sorununu çözmüştü.

indirdim deniyorum şu an
ryzen master uygulamasını denedim hala aynı sorun. İşlemci loadı yükseliyor yükseldikten sonra direkt bir şekilde ekran kartı ve işlemci mhzlerim düşüyor

Son düzenleme:
biosum güncel. Driverlarım güncel. Temiz kurulum yapıldı. Pcyi alalı yaklaşık 1-2 ay oldu. Çok sistem isteyen oyun oynamadım o yüzden fark etmedim. Yeni nesil oyunlarda fark ettim.

indirdim deniyorum şu an
ryzen master uygulamasını denedim hala aynı sorun. İşlemci loadı yükseliyor yükseldikten sonra direkt bir şekilde ekran kartı ve işlemci mhzlerim düşüyor
Yaşadığınız sorunu oyun ayarlarını ve değerleri gösterecek şekilde video paylaşırsanız daha iyi bir çıkarım yapabiliriz hocam.

Geri
Yukarı