R5 5600X RX 6600 XT sisteme yükseltme önerisi

shqiptar3

Centipat
Daha fazla  
Mevcut sistemimi daha da yükseltmek istiyorum. AMD'nin son nesil işlemcisini alırsam anakartı da değişmek zorunda kalacağım o yüzden aklımda olan:
Ryzen 5 5600X yerine 2. el garantili Ryzen 9 5950X almak ve ekran kartını da RX 6600 XT yerine RTX 3080 Ti veya da RTX 3090 ile değiştirmek.

Bu konuda düşünceleriniz neler? İkinci el olarak değiştirdiğimde çok yüksek rakam çıkmıyor. Monitörüm 360 Hz ve CS:GO oynuyorum sadece. Alabileceğim en yüksek FPS'i almak istiyorum.

Düşündüğüm işlemci ve ekran kartı ile mevcuttakileri değiştirdiğimde PSU'yu yükseltmem gerekecek mi?

Mevcut sistemim;
Ryzen 5 5600X.
MSI RX 6600 XT 8 GB.
ASUS TUF Gaming B550M-Plus (Wi-Fi)
4X 8 GB Crucial 3600MHz RAM (32 GB)
Sharkoon Gold Zero 750W 80+ Gold.
Corsair sıvı soğutma ve 1 TB M.2 SSD.

Tam olarak bütçe nedir? Eski nesillere bu kadar yatırım yapmak mantıksız şu anda.

Bütçe şöyle işlemci ve ekran kartına Max 40-50 bin TL çıkabilirim, sadece mevcutta kullandığım kasa çöpe gitmesin diye hazır kasaya 2.el işlemci ve ekran kartı eklerim diye düşündüm.
2.el'de işlemciyi 9-10 bin TL'ye ekran kartındada RTX 3090'ı 12-13 bin TL'ye satıyorlar değiştirmeye değer fiyatlar bence bunlar.
Tam olarak bütçe nedir? Eski nesillere bu kadar yatırım yapmak mantıksız şu anda.

Sadece oyun için alıyorsanız 5800x3D, render yayın vesaire yapıyorsanız oyun oynarken 5950X.

CS:GO oynuyorum keyif için başka oyunlarda arada girdiğim oluyor ama işte şimdi CS:GO 2 gelecek daha güncel görüntü kalitesi filen FPS'i daha çok almam gerekecek diye düşünüyorum.

Anakartınız güzel 5800x3d ile sorun yaratmaz alın gitsin, oyunlar için güzel işlemci. Oyun oynuyorsunuz sadece, sizin için biçilmiş kaftan.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Normalde 4070 ti önerirdim fakat ikinci el alırım diyorsanız 3090 daha mantıklı. Yarı fiyatına satılıyor çünkü. İşlemci konusunda sisteminizi am5'e geçirmek daha mantıklı olacaktır bence. Ha diyorsanız ki ben bundan sonra 5+ yıl işlemci vs. değişmem o zaman 5800x3d alınır ama 3-5 yıl içerisinde tekrar yükseltme vs. yapmak isterseniz zaten am5'e geçmek zorunda kalacaksınız. R7 7700 b650 ddr5 ram yükseltmeleri yapılabilir ama elinizdeki parçaların kalitesi de yüksek olduğundan değişmeyedebilirsiniz. Uzun vadede am5 daha iyi olacaktır.

Anakartınız güzel 5800x3D ile sorun yaratmaz alın gitsin, oyunlar için güzel işlemci. Oyun oynuyorsunuz sadece, sizin için biçilmiş kaftan.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kesinlikle katılıyorum sadece CS:GO oynadığım için sistemime uyan en iyi işlemciyi kullanmak bana mantıklı geliyor fiyatlar ikinci el'de uygunken aynı şekilde RTX 3090 arkadaşın dediği gibi ikince elde çok düşük bir fiyata satılıyor,
Ekran kartı ve işlemciyi güncelleyerek çok daha fazla FPS alabilirim diye düşünüyorum yoksa aklımdaki sistemi toplasam bana 110 bin TL'lik masraf çıkartıyor R9 7950x3D RTX 4090 :) ama CS:GO için gerek yok bence bunlara düşüncem bu yönde.

Yeni konular

Geri
Yukarı