R5 5600X - RX 6900 XT sistemde anlık FPS düşmesi

pollianaftw1

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Uçuş Harekat Uzmanı
RAM
Gskill 16gb 3200Mhz
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 evo plus
Ekran kartı
6900xt
Anakart
B550 asus tuf
İşlemci
R5 5600x
Arkadaşlar merhaba,

Sistemim:
RX 6900 XT.
R5 5600X.
ASUS TUF B550.
16 GB 3200 RAM G.Skill
Thermaltake Toughpower 850+ Gold.

Sorun şu şekilde açığa çıkıyor genelde Black Desert oynuyorum ve hikayeli oyunlara da giriyorum RDR 2 olsun calisto protokol olsun. 150FPS'lerde iken bir anda 30-40 FPS'e kadar düşüyor. Ultra ayarlarda da olsa mediumda da olsa aynı düşüşler. Monitörüm 1080p sanırsam bu nedenle darboğaz yiyorum bunun farkındayım ama bu şekilde düşüşler yaşayacağımı düşünmüyordum. Sizce de tek nedeni bu mu? Yoksa herhangi bir sıkıntı mevcut mu?

Darboğaz her zaman FPS droplara sebep olmayabilir. FPS Düştüğü zaman ekran kartı ve CPU kullanımı ne durumda oluyor hiç baktın mi? Belki sadece klasik driver sorunudur, son zamanlarda güncelleme falan yaptın mı?

Darboğaz ne alaka yahu herkes ezbere darboğaz diyor 🤣

Adam 150fps den bir anda 30fps düşüyorum diyor millet hemen ''darboğaz''. Önce darboğazın ne olduğunu öğrenin gençler, olur olmadık her şeye darboğaz demek baya komik kaçıyor.

Sorunun kaynağı büyük ihtimal yazılımsal. Tavsiyem önce her oyunda bu sorunu yaşıyor musunuz onu kontrol edin, yaşıyorsanız DDU ile güvenli mod da temiz sürücü kurun hatta en güncel sürücüyü değil reddit den biraz araştırarak sorunsuz biraz daha eski sorunsuz sürücüleri bulun. Sürücü sorunu çözmezse bios sıfırlayın ve ram, cpu, gpu OC varsa stok şekilde test edin.

Adam 150fps den bir anda 30fps düşüyorum diyor millet hemen ''darboğaz''. Önce darboğazın ne olduğunu öğrenin gençler, olur olmadık her şeye darboğaz demek baya komik kaçıyor.

Sorunun kaynağı büyük ihtimal yazılımsal. Tavsiyem önce her oyunda bu sorunu yaşıyor musunuz onu kontrol edin, yaşıyorsanız DDU ile güvenli mod da temiz sürücü kurun hatta en güncel sürücüyü değil reddit den biraz araştırarak sorunsuz biraz daha eski sorunsuz sürücüleri bulun. Sürücü sorunu çözmezse bios sıfırlayın ve ram, cpu, gpu OC varsa stok şekilde test edin.
Darboğaz sürkeli kartı %90da kitleyecek diye bişey yok sahneden sahneye darboğaz artıp azalabilir.

Darboğaz her zaman FPS droplara sebep olmayabilir. FPS Düştüğü zaman ekran kartı ve CPU kullanımı ne durumda oluyor hiç baktın mi? Belki sadece klasik driver sorunudur, son zamanlarda güncelleme falan yaptın mı?
Doğrudur. %50-60 ekran kartı %50-60 ise cpu. bazen de eşit oluyorlar.

Her oyunda yaşamasamda farklı oyunlarda yaşıyorum. 2 oyunda yaşamıyorum ama diğer oyunda yaşıyorum. Bu oyunun ne kadar çok yazılımsal sıkıntısı olduğunu da göstersede bu kadar fazla etkilememeli diye düşündüm.

Darboğaz sürkeli kartı %90da kitleyecek diye bişey yok sahneden sahneye darboğaz artıp azalabilir.
Yazdıklarımı anladığına emin misin? halen ısrarla kalıplaşmış cümleler kuruyorsunuz, unutun şu darboğaz saçmalığını her şeye darboğaz da darboğaz. Burada darboğazlık bir durum yok. Adamın derdi ani fps düşmeleri bunu nasıl darboğaza bağlıyorsunuz anlamıyorum.

Bu darboğaz saçmalığı öyle bir hal aldı ki biri çıkıp PC açılmıyor, görüntü gelmiyor dese ona bile darboğaz diyecek seviyede adamlar var.

Ben darboğazdan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum darboğaz öyle bir şey değil FPS düşer ama hep aynı FPS aralığında kalır sıcaklıktan olabilir kasanın hava akışı vs. nasıl ekran kartı ve işlemci sıcaklıklarına baktınızmı.

Ben darboğazdan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum darboğaz öyle bir şey değil FPS düşer ama hep aynı FPS aralığında kalır sıcaklıktan olabilir kasanın hava akışı vs. nasıl ekran kartı ve işlemci sıcaklıklarına baktınızmı.
Evet sıcaklık 45-60 derece aralığında oluyor. Sıcaklıkta bir problem yok hava akışı içinde durum böyle güzel bir fan dizilimi yaptım.

Dediğinizi gidince ddu ile silip önerilerilerinizi yapacağım teşekkür ederim.

Evet sıcaklık 45-60 derece aralığında oluyor. Sıcaklıkta bir problem yok hava akışı içinde durum böyle güzel bir fan dizilimi yaptım.

Dediğinizi gidince DDU ile silip önerilerilerinizi yapacağım teşekkür ederim.

Sıfırlamayı denedinizmi.
Şimdi gördüm diğer arkadaşa cevabınızı.

Sıfırlamayı denedinizmi.
Şimdi gördüm diğer arkadaşa cevabınızı.
Evet denedim recommend olan ve whql olanı da farklı şekillerde denedim hatta ilk ekran kartını aldığımda da temiz bir format ile birlikte kurulum yaptım. Monitör kaynaklı sıkıntı olduğunu düşünmeye başladım fakat arada bir gidip gelmesini anşarım hep böyle düşmesi tatsız.

Geri
Yukarı