R5 5600X sıcaklığı normal mi?

ence52

Decapat
Daha fazla  
Sistem şu şekilde:
  • Ryzen 5 5600X (stok soğutucu)
  • ASUS B550M-A anakart.
  • Corsair RGB Pro 3600MHz RAM.
  • ASUS TUF RTX3070 ekran kartı​
  • Cooler Master TD500 mesh kasa​
Çok nadir bir şekilde farklı oyunlar (RDR2-FIFA 23) arasında geçiş yaparak kullandığımda PC kapanıp, 'CPU overtemperature' hatası ile açılıyor ve BIOS'a girmem gerekiyordu. Dün FIFA 23 oynarken tekrar oldu ve bugün PC'yi iyice temizledim. CPU sıcaklığını bu zamana kadar çok kontrol etmiyordum o yüzden eskiden de var mıydı bilmiyorum fakat sanki boşta ve oyunda olarak sıcaklık yüksek gibi geldi. BIOS'ta, boşta ve 2 oyunda olmak üzere sıcaklık değerlerini aşağıya attım. Bu değerler 5600X in stok soğutucusu için normal mi ve değerlerin durumunun bir aciliyeti var mı? Performans konusunda bir kayıp yaşamıyorum ya da hissetmiyorum diyebilirim.

Dosya Ekleri

• 20230220_201916.jpg
    20230220_201916.jpg
    250,7 KB · Görüntüleme: 43
  • Ekran görüntüsü_20230220_210849.png
    Ekran görüntüsü_20230220_210849.png
    91,3 KB · Görüntüleme: 45
  • xxx.png
    xxx.png
    4 MB · Görüntüleme: 38
  • xxxx.png
    xxxx.png
    2,7 MB · Görüntüleme: 36
Fazla %6 kullanmaya 83 derece. Gayet fazla bence. Macun yenileyin eskiyse.

CPU fan hızı çok ama çok yüksek, haliyle BIOS'taki CPU sıcaklığı boşta bile yüksek. Stok soğutucunuzu büyük ihtimalle iyi oturtulmamış. Komple soğutucuyu söküp, macunu yenileyin ve tekrar iyi oturtun.

Normal değil macun değiştirdin mi daha önce ?
Hayır,değiştirmedim bilgisayarı topladıktan sonra. Tam olarak 2 yıl oldu.
CPU fan hızı çok ama çok yüksek, BIOS'taki CPU sıcaklığı haliyle yüksek. Stok soğutucunuzu büyük ihtimalle iyi oturtulmamış. Komple söküp, macunu yenileyin ve tekrar iyi oturtun.
Tamamdır o zaman deneyeceğim teşekkürler. Elimde çok da yeni olmayan ZALMAN ZM-STG2 marka bir termal macun var yeterli olmaz sanırım ?

Tamamdır o zaman deneyeceğim teşekkürler. Elimde çok da yeni olmayan ZALMAN ZM-STG2 marka bir termal macun var yeterli olmaz sanırım ?
2 yıl olduysa bakım zamanı gelmiş demektir en azından macun değiştir.

Hocam değerler biraz yüksek , fakat stok fanda 5600x ısınan bir işlemci. Kule tipi bir soğutucu almanızı tavsiye ederim.

Tamamdır o zaman deneyeceğim teşekkürler. Elimde çok da yeni olmayan Zalman ZM-STG2 marka bir termal macun var yeterli olmaz sanırım?
2 yıl içerisinde herhangi bir bakım yapılmadıysa o zaman macun kurumuştur. Zalman ZM-STG2 macunu henüz sertleşmemiş ve akıcılığı gayet iyiyse idare eder. Değilse yeni macun almanızı öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı