R5 5600X sistem çöküp WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR hatası veriyor

Nanoman

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, daha önceden de konu açmıştım burada fakat daha gelişmiş bir şekilde aynısını yazacağım.

1- Bilgisayarım oyun oynarken veya boştayken fark etmeksizin çöküyor. Tamamen rastgele bir şekilde çöküyor nedenini bilmiyorum.

2- Bilgisayarım çöktüğü zaman monitörümde sinyal hemen kesiliyor fakat kasa açık kalıyor. Fanlar dönmeye devam ediyor fakat RGB'ler çalışmıyor (kasa fanlarım beyaz oluyor). Bilgisayarı kapatmamın tek yolu PSU'dan kapatmak oluyor çünkü kasadaki açma tuşu çalışmıyor.

3- Geçen hafta BIOS güncellemiştim ve ReLive ile video çekiyordum ve bilgisayarım tekrar aynı şekilde çöktü ama bu sefer GPU fanları Full hızda dönüyordu (Bu cras'i ilk defa yaşadım.).

En son yani bugün Warzone 2.0'ı silip C diskine kurmak istedim fakat oyun inerken o sırada VLC'de film izliyordum ve bilgisayarım dondu. Ekranım donmuştu kasa RGB'si beyaza dönmüştü fakat sesler gelmeye devam ediyordu. Bu sefer kasadan kapatabildim tuştan. Ardından bilgisayarda SFC /scannow komutunu kullandım DISM komutunu kullanırken bilgisayarım dondu ve mavi ekran verdi ve o ekranda dondu. İlk aldığım hata WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR. Ondan donra bilgisayarı açtığımda tekrar çöktü bu sefer SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION hatası aldım. Totalde 4 defa çöktü ve minidump dosyası hiçbir sefer oluşmadı maalesef. En son bilgisayar otomatik onarma yapmaya çalıştı fakat olmadı. Windows'a giremiyorum.

Sistem özellikleri:
  • GPU: Gigabyte RX6700 XT Gaming OC.
  • CPU: Ryzen 5 5600X.
  • Mobo: MSI MAG B550 Tomahawk.
  • RAM: Crucial Ballistix CL16 3600MHz 16 GB RAM 2x8.
  • SSD: XPG SX8100 1TB.
  • HDD: Seagate ST2000DM008 2TB.
  • PSU: RM750 80+ Gold 750 - sku: CP-9020195-EU
  • CPU cooler: İdcooling SE-224-XT
  • Case and case fans: Corsair 4000X.

Son düzenleyen: Moderatör:
Rica ederim. Çıkarabilir. O şekilde yapmayın. PSU'dan çift kablo alıp beslemeyi tam yapın. Ek olarak PSU üstündeki yuvalara dikkat edin. Yanlış soketten güç vermeyin. Aynısı işlemci içinde geçerli. Anakart üzerindeki ışıklar sorununun neyde olduğu hakkında önbilgi sağlar. Bazen bazı ışıklarda takılabilir. Boot olmayan durumlar oluşabilir. Sonrasında sorun hemen çözülüyorsa dikkate alınmaz. Ancak sürekli aynı hata ışığında veya 2-3 başlatmaya bir aynı şekilde takılı kalıyor sıklığındaysa takılı kaldığı ışıktaki parça kontrol edilir.

Daha da çözemiyorsanız isterseniz bir teknik servise götürün. Ya da garantiye gönderin. Gerekli işlemleri yaparlar. Mahalle bilgisayarcılarına götürmeyin. Çünkü bilgisayarınızı teslim ettiğinizde elinize belge almanız gerekir. Teslim ettiğinize dair. Onu da onlar vermez.

Bugün hard disk kablolarını çıkar tak yaptım ve GPU'ya iki farklı kablo ile bağlama yaptım. Bilgisayarım açıldı gerekli dosyaları kopyalayıp temiz kurulum yaptım. Ondan sonra HD Tune ile HDD ve SSD test yaptım ve hiçbir sorun ile karşılaşmadım. Bu noktadan sonra PSU veya elektrik prizinden şüphelenmeye başladım artık. Siz ne dersiniz? Yapmamı önerdiğiniz test var mı? Memtest86 testini tek tek yapmadım direkt ikisi ile birlikte yaptım ve sorun çıkmadı. Prime95 çok uzun bir süre test etmedim ama 1-2 saati geçti. GPU FurMark ile test yaptım Max 73 derece gördüm 30 dakikalık testte.

İlk mesajımda şüphelendiğim şey PSU demiştim. Evet. Prizden olmaz. En yakın teknik serviste başka PSU ile test edebilirsin. Daha sonra satın alacaksan alırsın :)

İlk mesajımda şüphelendiğim şey PSU demiştim. Evet. Prizden olmaz. En yakın teknik serviste başka PSU ile test edebilirsin. Daha sonra satın alacaksan alırsın :)

İşin sıkıntılı kısmı bilgisayarın rastgele çökmesi, hani bunu yapınca çöküyor dediğim bir şey de yok ki ona göre PSU ile test ediyim. Olmazsa amazon.com.trden bir PSU alayım dediğiniz gibi diğerini de garantiye yollarım. Veya elektrikçiler PSU testi yapabiliyor mu acaba onlars götürsem bakabilirler mi ne kadar elektrik çekiyor diye?

İşin sıkıntılı kısmı bilgisayarın rastgele çökmesi, hani bunu yapınca çöküyor dediğim bir şey de yok ki ona göre PSU ile test ediyim. Olmazsa amazon.com.trden bir PSU alayım dediğiniz gibi diğerini de garantiye yollarım. Veya elektrikçiler PSU testi yapabiliyor mu acaba onlars götürsem bakabilirler mi ne kadar elektrik çekiyor diye?

O testten daha çok bir bilgisayarcıya gidip hızlıca test ettirebilirsin. Vereceğin Maks 100 lira olur. İşte güç yetersiz gelirse sistem donar, çöker gibi durumlar olabiliyor. Satıcısı amazon.com.tr olan bir ürün alıp deneyip sorun ondansa kullanmaya başlayabilir. Ondan değilse amazona geri iade gönderebilirsin. Sorunsuz teslim alırlar.

O testten daha çok bir bilgisayarcıya gidip hızlıca test ettirebilirsin. Vereceğin Maks 100 lira olur. İşte güç yetersiz gelirse sistem donar, çöker gibi durumlar olabiliyor. Satıcısı amazon.com.tr olan bir ürün alıp deneyip sorun ondansa kullanmaya başlayabilir. Ondan değilse amazona geri iade gönderebilirsin. Sorunsuz teslim alırlar.
Anladım, sadece PSU’yu götürsem yeterli olur mu? Ayrıca önerebileceğiniz bir yer var mı İstanbul’da?

Ne yazık ki önerebileceğim yer yok. Google map açıp oyu en yüksek çevrendeki bir yeri telefonla arayıp test edip edemeyeceğini sor. Kasayı götürmen daha sağlıklı olur. Araç yoksa taksiyle git. Önceden her konuda anlaş sonra duruma göre bakarsın. Senin PSU'nu alıp başka sistemde denemesin. Kendi PSU'sunu sana taksın. Sen dene.

Ne yazık ki önerebileceğim yer yok. Google map açıp oyu en yüksek çevrendeki bir yeri telefonla arayıp test edip edemeyeceğini sor. Kasayı götürmen daha sağlıklı olur. Araç yoksa taksiyle git. Önceden her konuda anlaş sonra duruma göre bakarsın. Senin PSU'nu alıp başka sistemde denemesin. Kendi PSU'sunu sana taksın. Sen dene.

Hocam tekrar merhaba, bilgisayarı sizinle konuştuktan sonra temiz kurulum yapmıştım ve bu haftaya kadar sıkıntı yoktu. Şimdi çökmeler geri geldi ve inanılmaz sık yaşanıyor artık maalesef. Cidden umudumu kaybettim artık, hangi parçadan kaynaklandığını bulmak imkansız. Birisi anakart demiş genellikle PSU deniyor ama her şey olabilir maalesef. Bir tane servise götüreceğim ama hiç güvenemiyorum 193 tane 5 yıldızı var ama hayırlısı. Minidump dosyası bile oluşturmuyor çok sinir edici.

Geri
Yukarı