R5 5600X sistem için anakart ve kasa önerisi

tarikboluk

Zeptopat
Daha fazla  
İncehesap'tan PC Hocasının attığı son videodaki hazır sistemi özelleştirdim ve bir PC ayarladım. Sistem özelliklerim şöyle:
  • AMD Ryzen 5 5600X
  • PNY XLR8 16 GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 RAM
  • ASUS Dual GeForce RTX 3060 OC 12 GB
  • PNY XLR8 CS3030 500GB 3500/2000MB/s SSD
  • Cougar MX440 Mesh RGB CGR-56C1B-MESH-RGB-C 750W 80+
Anakart seçiminde birçok alternatif var. Donanım konusunda pek bir bilgim yok açıkçası. Alternatifler arasında ASUS Prime B500M-PLUS ile B550M-A arasında kaldım.

Alternatifler ise şöyle:
  • ASUS Prime B450M-K II
  • ASUS Prime B450M-A II
  • ASUS Prime B550M-K
  • ASUS Prime B550M-A
  • ASUS Prime B550-PLUS

Bunlar arasından hangisini seçmeliyim?
Ayrıca seçtiğim kasa sizce bir diğer alternatif olan Cooler Master Masterbox K501L MCB-K501L-KANB60-SV4 600W 80+ modeline kıyasla nasıldır? Seçtiğim kasanın hava akışı iyi midir, bu sistemde sıkıntı yaşatır mı? 2 alternatifim var. Bütçe olarak 13k'yı geçmek istemiyorum.

Son düzenleme:
Hocam bilmediğimden soruyorum. PNY ve T-Force arasında ne gibi farklılıklar vardır? Ayrıca 5600x tercih etmemin sebebi, ilerleyen zamanlarda çıkan oyunlardan daha iyi performans elde etmek için ekran kartından daha yüksek verim almam gerektiğini düşünmemdi. Sizce fiyat farkına değmez mi bundan ilerisini de düşündüğümüz zaman ? Bir de önemli bir ayrıntı mı bilmiyorum ama bilgisayar mühendisliği okuyacağım. İşlemci konusunda 5600x daha avantajlı olmaz mı yoksa 3600 de hayli hayli yeter mi ?
Yeni çıkan AAA oyunları, ekran kartlarını zorluyor.
Yani işlemciye öncelik vermek sadece, Valorant, CS:GO gibi oyunlar için performans demek, yanlış anlaşılmasın, yine performanslı fakat 3060 daha iyi olur.
13.000 TL bütçeniz var.
12.200 TL tutuyor, B550M-K ile, 5600X alıp, 13.000 TL'ye alabilirsiniz sistemi.

Yeni çıkan AAA oyunları, ekran kartlarını zorluyor.
Yani işlemciye öncelik vermek sadece, Valorant, CS:GO gibi oyunlar için performans demek, yanlış anlaşılmasın, yine performanslı fakat 3060 daha iyi olur.
13.000 TL bütçeniz var.
12.200 TL tutuyor, B550M-K ile, 5600X alıp, 13.000 TL'ye alabilirsiniz sistemi.
Anladım. Bir de sanırım gözünüzden kaçmış PNY ve T-Force farkını sormuştum yukarıda. Ayrıca B550M-K ve B550M-PLUS arasında önemli farklar var mıdır? Sistemi uzun süre güncellemeyeceğim muhtemelen, bu yüzden parçaların hem uzun ömürlü hem de kaliteli olmasını istiyorum bu seçenekler arasında. Gerek yok mudur yani B550M-PLUS'a ?

Anladım. Bir de sanırım gözünüzden kaçmış PNY ve T-Force farkını sormuştum yukarıda. Ayrıca B550M-K ve B550M-PLUS arasında önemli farklar var mıdır? Sistemi uzun süre güncellemeyeceğim muhtemelen, bu yüzden parçaların hem uzun ömürlü hem de kaliteli olmasını istiyorum bu seçenekler arasında. Gerek yok mudur yani B550M-PLUS'a ?
ATX-mATX olmaları dışında bir bilgim yok.
PNY, RAM'ler hakkında sorun yaşayanlar oldu, T-Force, şu anlık daha iyi.
B550 çipsetli anakartların çoğu zaten uzun ömürlü.

Anakart olarak bunu tercih edin, fiyatı gerçekten çok iyi:
Kasa önerim:

Anakart olarak bunu tercih edin, fiyatı gerçekten çok iyi:
Kasa önerim:
Hazır sistem olduğu için dediğiniz seçenekler bulunmuyor.

Geri
Yukarı