R5 5600X için RAM ve anakart önerisi

hacisan01

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle sistem bilgilerim en altta mevcut. Asıl soruma gelecek olursak, bende şu an 8x2 RAM var ancak bu RAM yetersiz geliyor 32 GB'a yükseltmeyi planlıyorum şu anda ama bazı konularda 5600X'in Quad channel desteklemediği yazıyor, bazılarında sorun olmayacağı yazıyor. Nasıl bir şey önerirsiniz?

Anakart olarak da 2 M.2 SSD slotuna ihtiyacım var çünkü elimde olan SSD yetmiyor, şu an kullandığım hard diskim var onu da takmam lazım. Bir de son olarak Bluetooth çok fazla kullanan birisiyim: 3 ben şunu düşündüm siz ne dersiniz bilmiyorum. Önerilere de açığım tabii ki.

Bütçe limitim yok.
RGB delisi değilim :D
Sistem bilgisi:
- RAM: G.Skill 8 GB Ripjaws V siyah 3600MHz CL18 DDR4 Single kit (2) (5600X 3600MHz desteklemediği için 3200MHz'de kullanılıyor)
- Kasa: Thermaltake Versa T25 ARGB tg 650W 80+ USB 3.0 mid Tower.
- GPU: Gigabyte GeForce RTX 3050 eagle GDDR6 8 GB 128 bit.
- CPU: AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz 32MB 6 çekirdeke AM4 7nm.
- Anakart: Gigabyte B450M-H 3600MHz(OC) DDR4 AM4 M.2 VGA HDMI mATX (maalesef şu anlık böyle:) )

Quad Channel desteklemesine gerek yok zaten. Dual Channel destekliyorsa 4x8 RAM taktığınızda 16+16 Dual Channel olarak çalışır.

Öncelikle sistem bilgilerim en altta mevcut. Asıl soruma gelecek olursak, bende şu an 8x2 RAM var ancak bu RAM yetersiz geliyor 32 GB'a yükseltmeyi planlıyorum şu anda ama bazı konularda 5600X'in Quad channel desteklemediği yazıyor, bazılarında sorun olmayacağı yazıyor. Nasıl bir şey önerirsiniz?

Anakart olarak da 2 M.2 SSD slotuna ihtiyacım var çünkü elimde olan SSD yetmiyor, şu an kullandığım hard diskim var onu da takmam lazım. Bir de son olarak Bluetooth çok fazla kullanan birisiyim: 3 ben şunu düşündüm siz ne dersiniz bilmiyorum. Önerilere de açığım tabii ki.

Bütçe limitim yok.
sistem bilgisi:
- RAM: G.Skill 8 GB Ripjaws V siyah 3600MHz CL18 DDR4 Single kit (2) (5600X 3600MHz desteklemediği için 3200MHz'de kullanılıyor)
- Anakart: Gigabyte B450M-H 3600MHz(OC) DDR4 AM4 M.2 VGA HDMI mATX (maalesef şu anlık böyle:) )

5600X biraz gereksiz olmuşum 5000 TL kadar bütçe çıkabiliyorduysan anakart olarak AM5 DDR5 alıp AM5 işlemcide alabilirdin.

Bütçe limitim yok.
Sistem bilgisi:

Kanka benim anakart MSI A520M Pro Dual channel var ve 2x16 kullanıyorum MHz sıkıntısı yaratmayacak RAM'ler alırsan rahatlıkla kullanırsın.

5600X biraz gereksiz olmuşum 5000 TL kadar bütçe çıkabiliyorduysan anakart olarak AM5 DDR5 alıp AM5 işlemcide alabilirdin.
Hocam sistemi topladığımda sene 2022'ydi gönül isterki 4080 alıp en iyi işlemciyi alalım ama dolar kuru ortada o yüzden gereksiz olmuş vs. demeyin o dönem için inanılmaz iyi bir fiyata inanılmaz iyi bir bilgisayar topladım bence. Bu bilgisayarı zamanında 16K civarı topladım şuan 25 bandında geziyor herhalde. Emektar çok işimi gördü ama değişiklik yapma vakti geldi cidden Ram yetmiyor ve anakartın kötülüğü yüzüme yumruk atıyor resmen 🫠

Quad Channel desteklemesine gerek yok zaten. Dual Channel destekliyorsa 4x8 RAM taktığınızda 16+16 Dual Channel olarak çalışır.
Açıkçası Quad channel Dual channel tam olarak ne bilmiyorum tahminde bulunuyorum sadece. Quad channel dediği muhtemele 4'lü slot yani 8GBx4'dür. Ben de böyle yapmayı planlıyorum ama bazı konularda 5600x desteklemiyor yazılmış bazılarında sorun yaratmaz yazılmış emin olamıyorum.

Kanka benim anakart MSI A520M Pro Dual channel var ve 2x16 kullanıyorum MHz sıkıntısı yaratmayacak RAM'ler alırsan rahatlıkla kullanırsın.
Elimde ram varya boşa gitmesin diye soruyorum şuan :D gereksiz ekstra masraf yapmaktan uzak durmaya çalışıyorum eğer 4 slotlu destekliyorsa direkt 2 tane 8GB ram daha alayım daha ucuza gelir.

Hocam sistemi topladığımda sene 2022'ydi gönül isterki 4080 alıp en iyi işlemciyi alalım ama dolar kuru ortada o yüzden gereksiz olmuş vs. demeyin o dönem için inanılmaz iyi bir fiyata inanılmaz iyi bir bilgisayar topladım bence. Bu bilgisayarı zamanında 16k civarı topladım şu an 25 bandında geziyor herhalde. Emektar çok işimi gördü ama değişiklik yapma vakti geldi cidden RAM yetmiyor ve anakartın kötülüğü yüzüme yumruk atıyor resmen 🫠

Açıkçası Quad channel Dual channel tam olarak ne bilmiyorum tahminde bulunuyorum sadece. Quad channel dediği muhtemele 4'lü slot yani 8gbx4'dür. Ben de böyle yapmayı planlıyorum ama bazı konularda 5600X desteklemiyor yazılmış bazılarında sorun yaratmaz yazılmış emin olamıyorum.

Elimde RAM var ya boşa gitmesin diye soruyorum şu an :D gereksiz ekstra masraf yapmaktan uzak durmaya çalışıyorum eğer 4 slotlu destekliyorsa direkt 2 tane 8 GB RAM daha alayım daha ucuza gelir.

4x8 yerine 16x2 yaparsan daha fazla FPS alırsın oyunlarda Dual channel çalışacağı için onun dışında 4x8 yaparsan Single channel çalışacaktır sadece kapasitesi ve frekansı işine yarayacaktır Dual özelliğinden yararlanamayacaksındır

Bütçe limitim yok.
Sistem bilgisi:
Ekran kartı için bütçe biriktir.

4x8 yerine 16x2 yaparsan daha fazla FPS alırsın oyunlarda Dual channel çalışacağı için onun dışında 4x8 yaparsan Single channel çalışacaktır sadece kapasitesi ve frekansı işine yarayacaktır Dual özelliğinden yararlanamayacaksındır
Peki elimdeki ramleri ne yapmamı önerirsin?

Ekran kartı için bütçe biriktir.
Hocam onu sonra halledicem önce şuanki sorunlardan kurtulmaya çalışıyorum. 8GB VRam az evet ama şuana kadar bir sorun yaşamadım açıkçası. Zaten deli gibi oyun oynayan birisi değilim Squad, Arma 3, Project Zomboid, Rainbow Six Siege vs. oynuyorum sadece.

Peki elimdeki RAM'leri ne yapmamı önerirsin?

Hocam onu sonra halledeceğim önce şu anki sorunlardan kurtulmaya çalışıyorum. 8 GB VRAM az evet ama şu ana kadar bir sorun yaşamadım açıkçası. Zaten deli gibi oyun oynayan birisi değilim Squad, Arma 3, Project Zomboid, Rainbow Six: Siege vs. oynuyorum sadece.

Elindeki RAM'leri çıkarabiliyorsan elden çıkar eline para geçer onun dışında aklıma bir fikir önerisi gelmiyor
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı