R5 5600X sistem kendini kapatıyor

hasankenaz

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar bugün başıma gelen olayın nedenini sormak için açıyorum konuyu.
Oyundayken bilgisayar kendini kapattı ve bu durumu 3 kere yaşadım gün içerisinde ama nedenini anlamadım. Oyunu en üst grafiklerde ve 2K'da oynuyorum.
Ekran kartı: 60 derece ve işlemci: 60 derecede çalışıyor yani sıcaklıklardan yana bir sıkıntım olduğunu düşünmüyorum.

Sistem özelliklerim:
CPU: R5 5600X.
GPU: Gigabyte RTX3080 Gaming OC.
PSU: Thermaltake Toughpower GF1 80Plus Gold 750W.
Anakart: MSI MPG B550 Gaming Edge Wi-Fi
RAM: G.Skill Trident Z Neo RGB 16 GB (2x8GB) 3200MHz DDR4.

Sorun sizce nerede olabilir? PSU mu yetersiz, anakart mı problemli ben bunu nasıl anlarım? ( sistem 8 aylık ve bu durumu ilk defa yaşıyorum. )

CPU voltajı az geldiğinden olabilir. OC yaptınız mı? Eğer yanlış bir voltaj değeri giriliyse buna sebep olabilir.
Hiçbir değerle oynamadım bilgisayarı aldığımdan beri
Daha detaylı bilgi verebilir misiniz? Ani kapanmaların birçok sebebi olur. Prizden, kablodan, PSU'dan.
Oyundayken direkt sanki bilgisayarı kapatmışım gibi simsiyah ekran ve bilgisayarın durması. Hiçbir uyarı vermeden

Bildiğin sanki düğmesine basmışım gibi kapanıyor. Ama direkt kapanıyor. Hani windows kapanıyor tarzı bir uyarı vermeden.
Güçü kesiyor o zaman, 2 ihtimal var bence :
1-) ısınma değerleri belirttiğinizden daha yüksek
2-) bileşenlerden birinde veya birkaçında sıkıntı var.

Stress testi yapabilirsiniz, bir fikir verebilir.

Ben bu programı kullanıyorum stress testlerinde, crack vs yasak heralde o yüzden öneremiyorum ama siz anladınız işte :)

Bildiğin sanki düğmesine basmışım gibi kapanıyor. Ama direkt kapanıyor. Hani windows kapanıyor tarzı bir uyarı vermeden.
Kapandıktan sonra yeniden başlıyor mu? Yani reset tuşuna basıyormuşsunuz gibi mi tepki veriyor yoksa direkt olarak fişini çekermiş gibi mi?

Kapandıktan sonra yeniden başlıyor mu? Yani reset tuşuna basıyormuşsunuz gibi mi tepki veriyor yoksa direkt olarak fişini çekermiş gibi mi?
direkt fişini çekermişim gibi herhangi bir yeniden başlama söz konusu değil.
Olay görüntüleyiciye bakar mısınız? Orada herhangi bir şey yazıyor mu sistem kısmında?
merhabalar dediğiniz yeri bulamadım da size ekran paylaşabilir miyim?

Geri
Yukarı