Çözüldü R5 5600X sistem mavi ekran hatası veriyor fakat minidump dosyası oluşmuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 11

MR.Sentinus

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
RAM
Crucial CT8G4DFS824A 8 GB x2
SSD veya HDD modeli
Kingston K3000 1 TB
Ekran kartı
MSI GTX 1050 Ti OC/AERO ITX
Anakart
ASRock B550M-HDV
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600X
Önceki SSD Crucial BX500'tü. Çıkardım. Yeni aldığım Kingston K3000 NVMe SSD'yi taktım ve format attım. Windows'u NVMe'ye yükledim. Direk Windows Update üzerinden halletti her şeyi anakartın kendi sitesinden hiçbir şey indirmedim, chipset sürücüsü indirmedim çünkü aygıt yöneticisinde ünlem yok.
Arada bir mavi ekran verip verip duruyor.
Minidump kaydetmiyor.
Mavi ekran verip direk kapanıyor.
Başlangıç ve kurtarma kısmında otomatik yeniden başlatı kapattım bir daha verirse kodu görmek için.

Ekran Görüntüsü (2).png

Ekran Görüntüsü (1).png

Çözüm
Şöyle bir örnek vereyim. Bir ara yanlış hatıralamıyorsam Asus X550VX modeli vardı.Model farklı'da olabilir. Yüzlerce ani donma sorunu yaşayam kullanıcı vardı. Sıfır aldığı halde, çok inceledik ama sorun çözülmüyordu, bazen komple laptop iade alınıp sıfırı ile değişiyordu fakat donma sorunu devam ediyordu. Sonrasında ortaya çıktı ki bir seride komple sorun var. Benim de başıma çok eski zamanlar'da Dell laptopa başıma gelmişti. 4 kez göndermiştim 4.kezde ücret aidesi almıştım. PSU kaynaklı olacağını pek sanmıyorum ama istersen bir bilgisayarcıda sağlam bir PSU ile test edebilirsin. Yada mümkünse sağlam bir ve uygun bir anakart varsa elinde yada arkadaşında bilgisayarcıda vs. Donanımlarını ona takarakta test edebilirsin.
O model Seri'de sorun olabilir. Ücret iadesi edip farklı bir anakart alıp-test etme şansın var mı?

Ücret iadesi yapacaklarını sanmıyorum çünkü yenisini verdiler ne diye ücret iadesi yapsınlar ki daha. Kingston KC3000 NVMe SSD'yi Casper Excalibur G850'de denedim mavi ekran vermedi benim anakartta veya donanımla alakalı mı yoksa PSU mu yetersiz geliyor güç bağlantısı pin mi sıkıntılı hiç bilmiyorum ama sorun NVMe SSD'de olmadığını kesin biliyorum artık muhtemelen anakartta da değildir eğer bu seride sorun yoksa çünkü yenisini verdiler.

Şöyle bir şey fark ettim.
Benim PSU eski H110M Pro-VD'den kalma sonra B250M Bazooka anakarta geçmiştim sonra ASRock B550M-HDV'e geçtim sebebi Ryzen 5600X işlemci takmak için uygun anakart bulmaktır ASRock B550M-HDV'i aldım.

ASRock B550M-HDV'i 2300 civarı aldım bir de 550.
A320M falan da alabilirdim misal ama en uygunu bu çıktı.

Güç kaynağı mı yetersiz yoksa anakartta mı sıkıntı var anlamadım.

İlk ASRock B550M-HDV'i servise göndermiştim arızalı çıkmıştı bedel iadesi belgesi mailime yolladılar fakat aynı üründen istemiştim.

Yenisiyle değiştik hala kurtulamadım mavi ekrandan ve şimdi tekrar servise göndersem yine arızalı çıkar mı acaba çünkü anakart çalışıyor sorun yok sadece Kingston KC3000 NVMe SSD ile anakart arasında ya da bilmem ne sorun var.

Şöyle bir örnek vereyim. Bir ara yanlış hatıralamıyorsam Asus X550VX modeli vardı.Model farklı'da olabilir. Yüzlerce ani donma sorunu yaşayam kullanıcı vardı. Sıfır aldığı halde, çok inceledik ama sorun çözülmüyordu, bazen komple laptop iade alınıp sıfırı ile değişiyordu fakat donma sorunu devam ediyordu. Sonrasında ortaya çıktı ki bir seride komple sorun var. Benim de başıma çok eski zamanlar'da Dell laptopa başıma gelmişti. 4 kez göndermiştim 4.kezde ücret aidesi almıştım. PSU kaynaklı olacağını pek sanmıyorum ama istersen bir bilgisayarcıda sağlam bir PSU ile test edebilirsin. Yada mümkünse sağlam bir ve uygun bir anakart varsa elinde yada arkadaşında bilgisayarcıda vs. Donanımlarını ona takarakta test edebilirsin.

Çözüm
Şöyle bir örnek vereyim. Bir ara yanlış hatıralamıyorsam ASUS X550VX modeli vardı. Model farklı'da olabilir. Yüzlerce ani donma sorunu yaşayam kullanıcı vardı. Sıfır aldığı halde, çok inceledik ama sorun çözülmüyordu, bazen komple laptop iade alınıp sıfırı ile değişiyordu fakat donma sorunu devam ediyordu. Sonrasında ortaya çıktı ki bir seride komple sorun var. Benim de başıma çok eski Zamanlar'da Dell laptopa başıma gelmişti. 4 kez göndermiştim 4.kezde ücret aidesi almıştım. PSU kaynaklı olacağını pek sanmıyorum ama istersen bir bilgisayarcıda sağlam bir PSU ile test edebilirsin. Ya da mümkünse sağlam bir ve uygun bir anakart varsa elinde ya da arkadaşında bilgisayarcıda vs. donanımlarını ona takarakta test edebilirsin.
Eski anakartım var B250M Bazooka ama Ryzen 5 5600X ile calıştıramayacağım için Intel i5 7400 ile çalıştırabilirim onunla bir deneyeceğim seride sorun olması çok saçma kaldırmalı gerek anakartı bu durumda piyasadan.

Evet ve sorunu tespit ettim.
Sorun ASRock B550M-HDV'de.

Kingston KC3000'de sıkıntı çıkarıyor.

MSI B250M Bazooka'da sıkıntı çıkarmadı aynı PSU'da.

Haklısınız bu model seride sorun var.

Başka anakart alsam da endişelenmiyor değilim.
Sorun ya anakartta ya da PSU yetmiyor ama siz PSU ile alakalı olduğunu düşünmüyorsanız o zaman sorun anakartta.

Ancak Crucial BX500 SSD de sıkıntı çıkarmayan ASRock B550M-HDV
Kingston KC3000 NVMe SSD'de sıkıntı çıkarması garip.

Son düzenleme:
Evet, bir üst mesajımda dediğim gibi bazen o modelde yada direkt belli bir partide sorun olduğu oluyor. Özellikle mavi ekranda en iyisi olduğum için ezbere değil, tecrübe ile cevap veriyorum. Tahmin ettiğimiz gibi anakartta sorun çıktı yine.

PSU yetmediği durumlarda mavi ekran genelde olmaz, sistem direkt kapanabilir vs. PSU'da arıza var ise evet mavi ekran olabilir.
Sana imkanın varsa önerim Intel tabanlı ve Asus anakartlı bir sistem ayarlaman elindekini satabilirsen. Bu tarz tabanlı sistem daha uzun ömürlü ve sağlıklı oluyor. Bak performans demiyorum o ayrı konu :D

Diğer soruların olursa yeni konu açıp beni her zaman etiketleyebilirsin ;)

Geri
Yukarı