R5 5600X sistem sebepsizce kasmaya başladı

Nailed It

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Freelance Finansçı ve 2 Şirket sahibi.
Merhabalar, yaklaşık 3 senedir kullandığım, ortalama 6 ayda bir termal macun dahil detaylı tam temizlik yaptığım sistemim son 3-4 gündür sebepsizce inanılmaz kasıyor. Forza Horizon 5 oynarken alt tab attığımda sistemin kısa süreli donmasıyla başlayan bu kasmalar anlık olarak bilgisayar boştayken YouTube üzerinde video izlerken kasmalara kadar ilerlemiş durumda. 3. parti bir program kullanmıyorum, son formatımdan sonra bütün sürücüleri ellerimle kendim kurmuştum, açıkçası sanırım sistemi aldığım günden bu güne kadar da ilk defa performans olarak bu kadar zorlamışımdır (Forza için). Format atmak istemiyorum fakat kasmaya ne sebebiyet veriyor çözemedim belki sizin de bir fikriniz vardır.

Anlık olarak sistem boşta fakat örneğin YouTube üzerinde bir video açtığım zaman sayfa donuyor 3-5 saniye sonra kendine geliyor tam ekrana almak 2-3 saniye sürüyor ve ufak bir kasmadan sonra anca toparlanıyor.

İşlemci: R5 5600X
Anakart: B450M S2H Rev.1
RAM: Corsair Vengeance 8x2 16GB
Ekran Kartı: Zotac RTX 3060Ti O.C. Edition
PSU: Kasaya dahil, Corsair Carbide Spec-Delta 650W
SSD: Samsung 970 EVO Plus 1TB (Ekim ayında aldım henüz 2-2,5 aylık)

Biraz direksiyondan şüphelendiğim için kullandığım direksiyon seti Thrustmaster T300 RS GT

Anlık sistem değerleri

İşlemci sıcaklığı: 55 anlık 62 maksimum
SSD Sıcaklığı: 3 farklı değer var hangisi bilmiyorum o yüzden şöyle olacak; Sıcaklık1 ve 2 - 61 derece anlık 61 derece en yüksek, Sıcaklık 3 - 79 derece anlık 81 en yüksek
Ekran Kartı: 54 anlık 72 maksimum

Anlık CPU Kullanımı: %4-%6
Bellek Kullanımı: %45

Merhabalar, yaklaşık 3 senedir kullandığım, ortalama 6 ayda bir termal macun dahil detaylı tam temizlik yaptığım sistemim son 3-4 gündür sebepsizce inanılmaz kasıyor. Forza Horizon 5 oynarken alt tab attığımda sistemin kısa süreli donmasıyla başlayan bu kasmalar anlık olarak bilgisayar boştayken YouTube üzerinde video izlerken kasmalara kadar ilerlemiş durumda. 3. parti bir program kullanmıyorum, son formatımdan sonra bütün sürücüleri ellerimle kendim kurmuştum, açıkçası sanırım sistemi aldığım günden bu güne kadar da ilk defa performans olarak bu kadar zorlamışımdır (Forza için). Format atmak istemiyorum fakat kasmaya ne sebebiyet veriyor çözemedim belki sizin de bir fikriniz vardır.

Anlık olarak sistem boşta fakat örneğin YouTube üzerinde bir video açtığım zaman sayfa donuyor 3-5 saniye sonra kendine geliyor tam ekrana almak 2-3 saniye sürüyor ve ufak bir kasmadan sonra anca toparlanıyor.

İşlemci: R5 5600X
Anakart: B450M S2H Rev.1
RAM: Corsair Vengeance 8x2 16GB
Ekran Kartı: Zotac RTX 3060Ti O.C. Edition
PSU: Kasaya dahil, Corsair Carbide Spec-Delta 650W
SSD: Samsung 970 EVO Plus 1TB (Ekim ayında aldım henüz 2-2,5 aylık)

Biraz direksiyondan şüphelendiğim için kullandığım direksiyon seti Thrustmaster T300 RS GT

Anlık sistem değerleri

İşlemci sıcaklığı: 55 anlık 62 maksimum
SSD Sıcaklığı: 3 farklı değer var hangisi bilmiyorum o yüzden şöyle olacak; Sıcaklık1 ve 2 - 61 derece anlık 61 derece en yüksek, Sıcaklık 3 - 79 derece anlık 81 en yüksek
Ekran Kartı: 54 anlık 72 maksimum

Anlık CPU Kullanımı: %4-%6
Bellek Kullanımı: %45
Ek olarak aklıma geldi; Dünden önce PSU'dan inanılmaz gürültülü fan sesi gelmeye başladı, eski bilgisayarımdan aşina olduğum bir sesti, ufak bir tokat ile sesi kesti ve bir daha çıkarmadı ama o fan yağlama istiyor sanırım çok da önemli olmaması lazım bildiğim kadarıyla.

Chrome üzerinden YouTube bende de kasıyor. Reklam engelelyici kullanıyorsanız büyük ihtimal ondan dolayı kapatınca düzelmişti bende.

3 yıldır böyle bir sorun yoktu ama 3-4 gündür var sadece. Zaten sorun sadece YouTube değil, örneğin Forza Horizon 5 oynarken değerleri kontrol ettiğimde sisteme aşırı yükleme olmamasına rağmen Alt - Tab esnasında donmalar, kasmalar mevcut oluyor.

Formatlamak zorunda kaldım, formattan sonra düzeldi normal olarak.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı