R5 5600X sistemde oyunlar kapanıyor

_R34L_

Kilopat
Daha fazla  
İyi forumlar.
Sistemimi 2 hafta öne aldım ve herhangi bir sorun olmadan kullanıyordum. Dün basit bir oto clicker programı indirdikten sonra Steam'de oyun oynarken oyunlarımda ani kapanmalar yaşanmaya başladı. Oyunu oynuyorum direkt masaüstüne atıyor ve oyunu da kapatıyor. Hatta 2 kere de mavi ekran yedim ama mavi ekranlarda herhangi bir kod vs. yazmıyordu. Programı indirdiğim klasörden ve belgelerim dosyasından sildim (ki yüklenen bir program değildi, tıklayınca açılıyordu). Full virüs taraması yaptım gene de sorunum devam ediyor. Ekran kartım, Framework, Visual C++ ve DirectX'im güncel. Sizce neden kaynaklı olabilir?

Anakart, ekran kartı ve işlemcim;
-B550 Gaming XV2.
-AMD Ryzen 5 5600X.
-RTX 3070.

resim_2021-10-03_102604.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarı şuan formattan çıkardım sorun hala devam ediyor valla yıldım artık :D Büyük ihtimal olay donanımsal diyebilir miyiz ?
Başlığı görünce AMD ekran kartı var zannettim. Şimdi gördüm hata yaptığımı.

Öenemli değil hocam
WinDbg Preview programı ile analiz ettin mi minidump dosyasını ?
Yok hayır o konuda pek bir bilgim olmadığı için yapmadım ne yazık ki
Bilgisayarı şuan formattan çıkardım sorun hala devam ediyor valla yıldım artık :D Büyük ihtimal olay donanımsal diyebilir miyiz ?

Öenemli değil hocam

Ama minidump dosyayı yandex'e yükledim
@Murat5038 Hocam bir bilginiz var mıdır konu hakkında

Son düzenleme:

Öenemli değil hocam

Ama minidump dosyayı yandex'e yükledim
@Murat5038 Hocam bir bilginiz var mıdır konu hakkında
Mavi ekran hatasına baktım. Sorun "ntkrnlmp.exe"

Kısacası "ntkrnlmp.exe, Windows İşletim Sistemi ile ilişkili yürütülebilir bir dosyadır"
Bu durumda sistem dosyaların zarar görmüş gibi. Büyük ihtimal indirdiğin auto clicker programı yaptı. Şimdi şunları yapar mısın. CMD penceresini yönetici olarak çalıştır, daha sonra verdiğim iki komutları sırasıyla yazıp enter yap. Her iki tarama bittikten sonra bilgisayarına reset at.

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

sfc /scannow

Mavi ekran hatasına baktım. Sorun "ntkrnlmp.exe"

Kısacası "ntkrnlmp.exe, Windows İşletim Sistemi ile ilişkili yürütülebilir bir dosyadır"
Bu durumda sistem dosyaların zarar görmüş gibi. Büyük ihtimal indirdiğin auto clicker programı yaptı. Şimdi şunları yapar mısın. CMD penceresini yönetici olarak çalıştır, daha sonra verdiğim iki komutları sırasıyla yazıp enter yap. Her iki tarama bittikten sonra bilgisayarına reset at.

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

sfc /scannow
Öncelikle cevabınız için çok teşekkürler,
o programın üzerine 2 kere format attım sizce hala hasarlı nasıl kalabiliyor dosya anlamış değilim

ilk dediğiniz komutu yazdığımda aldığım sonuç şu şekilde;
download.png

2. komutun ardından ise aldığım sonuç ise budur ;
download.png

işlemlerden sonra dediğiniz gibi şimdi reset atıcam

Öncelikle cevabınız için çok teşekkürler,
o programın üzerine 2 kere format attım sizce hala hasarlı nasıl kalabiliyor dosya anlamış değilim

ilk dediğiniz komutu yazdığımda aldığım sonuç şu şekilde;
Eki Görüntüle 1179611
2. komutun ardından ise aldığım sonuç ise budur ;
Eki Görüntüle 1179612

işlemlerden sonra dediğiniz gibi şimdi reset atıcam
Bu sorunu yasayanların bazıları da ramlerde problem yaşamış. En iyisi minidumb dosyası ile mavi ekran hataları olan bölüme konu açmanız...

Bu sorunu yasayanların bazıları da ramlerde problem yaşamış. En iyisi minidumb dosyası ile mavi ekran hataları olan bölüme konu açmanız...
Resten sonra steam'a girip oyunu başlat seçeneğine tıkladıktan sonra direk şu mavi ekranı yedim ve onarıma yönlendirildim ;
1.jpg
2.jpg

Tam bunları buraya rapor edecekken de şu mavi ekranı yedim ;
3.jpg

Valla gerçekten çok yoruldum 2 gündür çözemiyorum formatlar da çözmedi ve umudum da kalmadı oyun filan da giremiyorum ne yapacağımı bilemez haldeyim..
Resten sonra steam'a girip oyunu başlat seçeneğine tıkladıktan sonra direk şu mavi ekranı yedim ve onarıma yönlendirildim ;
1.jpg
2.jpg

3.jpg

Valla gerçekten çok yoruldum 2 gündür çözemiyorum formatlar da çözmedi ve umudum da kalmadı oyun filan da giremiyorum ne yapacağımı bilemez haldeyim..
@Recep Baltaş Sizin bir öneriniz var mıdır üstadım..

@_R34L_ kurduğunuz Windows dosyası güncel mi? Yoksa warez sitelerden veya Torrent olarak mı indirdiniz? Microsoft sitesinden ücretsiz şekilde indirip, UEFI olarak USB belleğe yazdırın. Ve Windows kurulumunu gerçekleştirin. Ekran kartı sürücüsünü güncel olarak indiriniz ve Windows güncellemelerini tamamlayınız. Steam, Origin, Uplay, Epic Games vs, uygulamalarından oyununuzu yükleyip tekrar test ediniz.

@_R34L_ kurduğunuz Windows dosyası güncel mi? Yoksa warez sitelerden veya Torrent olarak mı indirdiniz? Microsoft sitesinden ücretsiz şekilde indirip, UEFI olarak USB belleğe yazdırın. Ve Windows kurulumunu gerçekleştirin. Ekran kartı sürücüsünü güncel olarak indiriniz ve Windows güncellemelerini tamamlayınız. Steam, Origin, Uplay, Epic Games vs, uygulamalarından oyununuzu yükleyip tekrar test ediniz.
Windows dosyasını recep beyin paylaştığı mayıs ayı türkçe windows 10 paylaşımından indirdim ve yüklemeyi gene technopattaki uefi konusu ile yaptım ( ama uefi yaparken flash bellek adımı görmedi onun yerine direk uefi:flashbellek 1 olana tıkladım) ekran kartımı direk geforce experience ile son sürüm olarak yükledim ve oyunlarımı steam üzerinden orjinal olarak indiriyorum. Her şeyi doğru yaptığımı düşünüyorum ama bu sefer niye hata yiyorum diyorum :(

Eki Görüntüle 1179626Eki Görüntüle 1179627
Eki Görüntüle 1179631

@Recep Baltaş Sizin bir öneriniz var mıdır üstadım..

Windows dosyasını recep beyin paylaştığı mayıs ayı türkçe windows 10 paylaşımından indirdim ve yüklemeyi gene technopattaki uefi konusu ile yaptım ( ama uefi yaparken flash bellek adımı görmedi onun yerine direk uefi:flashbellek 1 olana tıkladım) ekran kartımı direk geforce experience ile son sürüm olarak yükledim ve oyunlarımı steam üzerinden orjinal olarak indiriyorum. Her şeyi doğru yaptığımı düşünüyorum ama bu sefer niye hata yiyorum diyorum :(
BIOS ayarlarından XMP ayarını disable yapıp dener misin.

Format atmak için mi diyorsunuz yoksa xmp kapayıp oyunu açmayı mı
Xmp ayarını ' disable ' yaptım bellek hızlarım 3600 den 2400'e kadar düştü ama oyunu çalıştırdığım an kapatıp masaüstüne geri gönderdi ne yazık ki :( Yarın bilgisayarcıya götüreceğim ama artık o bile çözüm bulamayacakmış gibi geliyor

Format atmak için mi diyorsunuz yoksa xmp kapayıp oyunu açmayı mı

Xmp ayarını ' disable ' yaptım bellek hızlarım 3600 den 2400'e kadar düştü ama oyunu çalıştırdığım an kapatıp masaüstüne geri gönderdi ne yazık ki :( Yarın bilgisayarcıya götüreceğim ama artık o bile çözüm bulamayacakmış gibi geliyor

Ramlerin sanırım dual diye düşünüyorum. Bir de tek tek deneme şansın var mı?

Geri
Yukarı