R5 5600X sıvı soğutma sonrası performans düşüşü

elongatusmpanga

Centipat
Yaklaşık 1 yıl önce almış olduğum MSI marka sıvı soğutma son günlerde işlemciyi yeterince soğutmadığını gözlemledim. Daha önce boşta 40-45, yükte 60-65 derece arasında olan işlemcim son günlerde boşta 50-55, yükte 80 derecenin üzerine çıktığını gördüm. Sorunun termal macundan olabileceğini düşünüp termal macunu yeniledim fakat sıcaklıkta bir değişim olmadı. Konu ile alakası olur mu bilmiyorum ama sorun Windows güncelleştirmesi yaptıktan sonra dikkatimi çekmeye başladı. Sistemi eski sıcaklık değerlerine nasıl getirebilirim tecrübesi veya önerisi olan var mı?

İşlemci: Ryzen 5 5600X.
Sıvı soğutma: MSI MAG CoreLiquid 240r.

@NipponChemiConKYCap

Kendisi yardımcı olacaktır :)

Konu ile alakası olur mu bilmiyorum ama sorun Windows güncelleştirmesi yaptıktan sonra dikkatimi çekmeye başladı. Sistemi eski sıcaklık değerlerine nasıl getirebilirim tecrübesi veya önerisi olan var mı?

Fan RPM'leri bu sırada ne durumda?

Ayni sogutucu bende var ve gecen hafta servise yolladim ayni sorundan. Salak servis ryzen 1300 ile test edip sorun yok isinmiyor diyip geri gonderdi.
bu sogutucu r3 1300u 75 kusurlerde calistiriyor testlerde cok komik ama servise gore sorun yok :D

Benimkide 1 senelik urun. Sanirim urunun serisinde kronik sorun var gibi, benimle birlikte alan arkadasimin sogutucusunda da performans dususu var fakat benimki kadar degil.

Benim sogutucu 5600x i 90 derecede calistiriyor o da kilitledigi icin kendini yoksa 100lere bile cikar islemci korumayi acmasa.

Bu urunu ilk taktigimda 60 derece anca gorurdum, simdi bir seyleri ters ama anlatabilirsen servise anlat. Urunu de sorun yok diyip geri verdiler. Simdi napim ben bu sogutucuyu.

Ek not;
Fan RPM'lerini 100% yaparak bios uzerinden de denedim, fanlar catir catir calisiyor gibi, cikan ses zaten supurge :) fanlarin yavas oldugunu dusunmuyorum, cakmak testi vs de oldukca bariz iyi gibi duruyor, ya radyator pompasinda sorun var yada sivisinda benimkinin ama Servis r3 1300u ~75 derecede calistirdigi icin bu sogutucuya sorunsuz diyip geri yolladi.

Fanınızın RPM kayıtları Windows güncelleştirmesinden sonra düşmüş/silinmiş olabilir MSI Afterburner veya hangi programı kullanıyorsanız tekrardan RPM yükseltebilirsiniz.

Geçmiş olsun. Elindeki sıvı soğutma berbat. Aynısını bende 360R ile yaşadım senin işlemcinle. Soğutucu değiştirmek şart.

Bunu bekliyordum :D

Bence fan RPM'lerinde de bir sıkıntı olabilir de, yoksa sizin dediğiniz.

Yaklaşık 1 yıl önce almış olduğum MSI marka sıvı soğutma son günlerde işlemciyi yeterince soğutmadığını gözlemledim. Daha önce boşta 40-45, yükte 60-65 derece arasında olan işlemcim son günlerde boşta 50-55, yükte 80 derecenin üzerine çıktığını gördüm. Sorunun termal macundan olabileceğini düşünüp termal macunu yeniledim fakat sıcaklıkta bir değişim olmadı. Konu ile alakası olur mu bilmiyorum ama sorun Windows güncelleştirmesi yaptıktan sonra dikkatimi çekmeye başladı. Sistemi eski sıcaklık değerlerine nasıl getirebilirim tecrübesi veya önerisi olan var mı?

İşlemci: Ryzen 5 5600X.
Sıvı soğutma: MSI MAG CoreLiquid 240r.
Sıvı soğutucu almayı düşünüyordum, bu konudan sonra vazgeçtim. 😳 Benim stok soğutucu bile %50 fan devrinde yükte 78- 80 derece. Demek ki sıvı soğutucu gereksiz. Teşekkürler bilgilendirdiğin için. Stok devam. 😳

@NipponChemiConKYCap

Kendisi yardımcı olacaktır :)

Fan RPM'leri bu sırada ne durumda?

Anakart ASUS, ASUS'un fan expert uygulamasından fan hızını yükselttiğimde sıcaklık biraz düşüyor ama yeterli seviyede değil.

Ayni sogutucu bende var ve gecen hafta servise yolladim ayni sorundan. Salak servis Ryzen 1300 ile test edip sorun yok isinmiyor deyip geri gonderdi.
Bu sogutucu R3 1300u 75 kusurlerde calistiriyor testlerde cok komik ama servise gore sorun yok :D

Benimki de 1 senelik ürün. Sanirim urunun serisinde kronik sorun var gibi, benimle birlikte alan arkadasimin sogutucusunda da performans dususu var fakat benimki kadar degil.

Benim sogutucu 5600X i 90 derecede calistiriyor o da kilitledigi için kendini yoksa 100'lere bile cikar işlemci korumayi acmasa.

Bu urunu ilk taktigimda 60 derece anca gorurdum, simdi bir seyleri ters ama anlatabilirsen servise anlat. Urunu de sorun yok deyip geri verdiler. Simdi ne yapayım ben bu sogutucuyu.

Ek not;
Fan RPM'lerini 100% yaparak BIOS uzerinden de denedim, fanlar catir catir calisiyor gibi, cikan ses zaten supurge :) fanlarin yavas oldugunu dusunmuyorum, cakmak testi vs de oldukca bariz iyi gibi duruyor, ya radyator pompasinda sorun var ya da sivisinda benimkinin ama servis R3 1300u ~75 derecede calistirdigi için bu sogutucuya sorunsuz deyip geri yolladi.

Hocam garibime giden sıvı soğutucunun performansı bence çok iyiydi, yük altında 65 derecenin üstüne çıktığını görmedim. Ama ne olduysa birdenbire böyle bir sorun olmaya başladı.

Fanınızın RPM kayıtları Windows güncelleştirmesinden sonra düşmüş/silinmiş olabilir MSI Afterburner veya hangi programı kullanıyorsanız tekrardan RPM yükseltebilirsiniz.

Fan ayarları benim de aklıma gelen ilk şey oldu fan ayarlarını yaptığımda da değişen bir şey olmadı maalesef.

Hocam garibime giden sıvı soğutucunun performansı bence çok iyiydi, yük altında 65 derecenin üstüne çıktığını görmedim. Ama ne olduysa birdenbire böyle bir sorun olmaya başladı.
Benimki de ayni sekilde, bir sabah uyandigimda baktim ki oyun takiliyor, asla takilmayan oyun. Sonra sistemi incelerken derecenin 90da kitlendigini gordum ve o gunden beridir de ugrasiyorum ama galiba omrunu bitirdi sogutucu. Servisle ugrasicaz bakalim su anlik sorun yok diyip geri gonderdiler

Geri
Yukarı