R5 5600X stok fan yeterli mi?

üzerinden geçmiş ama kendi deneyimimi paylaşmak istiyorum. Kesinlikle stok fan ile triple A oyunları istediğiniz kalitede oynayamazsınız. 2 haftadır elimde olan sistemde 3060 Ti Gaming X Trio ekran kartı ile kullanıyorum. 2K oyun oynayabilmek için under-voltaging yapmam gerekti ve şuan 1.2 Volt 4200 MHz clock speed sabitledim. Witcher 2 oynuyorum ve yaklaşık 2 haftada 30 saat deneyimimden sonra 2K full ayarlarda default 75-85 CPU 35-40 GPU , Undervoltaging 55-70 CPU 35-40 GPU ısı değerleri elde ettim. PUBG gibi GPU ya daha çok yüklenen oyunlarda ultra 2K da UV ile 65-70 CPU , 65-70 GPU değerlerini gördüm. Özellikle günümüzde arık Mid-Tower kasalar için kasa içine hava üfleyen stok fanların ve kasa egzos fanının bu dışarı üflemesi yetersiz kalıyor gibi. 1 2 aya güncel oyunlara geçeceğim için sıvı soğutucuyu o zaman almayı düşünüyorum. Stok fanla bu sistemi kullanmak biraz hakaret gibi :)) ben de internette stok fanın yeterli olduğu hurafelerini duydum diye soğutucu eklememiştim fakat güncel işlemci ve yeterli BIOS güncellemesi olmadığı için under voltaging 20 dereceye kadar ısı düşürmeye yarıyor.

Geri
Yukarı